Kapat
iPhone 14 Almamak İçin 6 Neden: Ya Da iPhone 13 Almak İçin!
iOS 0

iPhone 14 Almamak İçin 6 Neden: Ya Da iPhone 13 Almak İçin!

Yeni iPhone 14, iPhone 13’ün genlerini taşımaya devam ediyor. Peki, o halde iPhone 14’ü almak mantıklı mı? İşte iPhone 14 almamak için 6 neden!

ABD’li teknoloji devi Apple, geçtiğimiz günlerde yeni iPhone 14 ailesini kullanıcıların beğenisine sundu. iPhone 14, iPhone 14 Plus, iPhone 14 Pro ve iPhone 14 Pro Max modellerinden oluşan iPhone 14 ailesi, artık mini bir modele sahip değil. Yeni iPhone 14’ün tek eksiğiyse sadece mini modeli değil. iPhone 14 ve iPhone 14 Plus, pek çok özelliğiyle iPhone 13’ü andırmaya devam ediyor. Peki, bu durumda iPhone 14’ü almak mantıklı mı? İşte iPhone 14 almamak için 6 neden!

iPhone 14 Almamak İçin 6 Neden

Pil Ömrü

iPhone 14, adeta her şeyin iyileştirildiği ancak hiçbir şeyin iyileştirilmediği bir model. Bu da pek çok kişinin iPhone 13 ile iPhone 14 arasında kalacağını gösteriyor. Yeni iPhone, 16 saate kadar video oynatabiliyor ve 80 saate kadar ses çalabiliyor. iPhone 13’de ise 15 saate kadar video izlemek ve 75 saate kadar ses çalmak mümkün. Her iki cihazı karşılaştırdığımızda bir gelişim olduğunu görsek de pek bir değişim olmadığını söylemek mümkün.

iPhone 14 ve iPhone 13 arasındaki fiyat farkı göz önünde bulundurulduğunda bir ya da birkaç saatlik pil performansı farkı yeterli bir neden olmayabilir. iPhone 14 ile iPhone 13’ün pilleri neredeyse aynı boyutlardadır ve yakın performans gösterirler. iPhone 13 hala alabileceğiniz en iyi iPhone modellerinden bir tanesi!

USB-C Portu

iPhone kullanıcıları USB-C bağlantı teknolojisini yeni modellerde görmek için sabırsızlanıyor. Pek çok kişi iPhone 14’ün USB-C kullanan ilk model olacağını umuyordu ancak işler böyle olmadı. iPad ve MacBook modellerinde USB-C kullanmaya başlayan Apple, iPhone için bu geliştirmeyi ertelemeye devam ediyor.

Avrupa Birliği çevreyi korumak için tüm yeni telefonların USB-C portuna sahip olmasını istiyor. 2022’de yasallaşan bu düzenleme henüz yürürlüğe girmiş değil. 2024 yılından itibaren Avrupa’da satılacak tüm telefonların USB-C portu kullanması zorunlu olacak. Bu da iPhone 15 ile USB-C bağlantı girişini görebileceğimizi gösteriyor.

iPhone 14 Almamak İçin 6 Neden: Arka Kamera

Apple, yeni iPhone 14 ailesinde önemli kamera iyileştirmelerine imza attı. Ancak bu, elbette iPhone 14 ve iPhone 14 Plus için geçerli değil. Apple, uzun süredir iPhone modellerinde 12 MP çözünürlüğünde kameralar kullanıyordu. Yeni iPhone’larla birlikte bu durum değişti. Artık Pro modellerinde 48 MP kamera sunulmaya başlandı. Bununla birlikte 8K çözünürlüğünde çekim yapabilmek için gerekli olan 48 MP, iPhone 14 Pro ile hayatımıza girmiş oldu.

iPhone 14 ve iPhone 14 Plus ise yalnızca küçük iyileştirmeler ile yetinmekle kaldı. Apple, iPhone 14 ailesinde daha fazla ışık alabilen daha büyük sensörlere yer verdi. Bu sayede karanlık ortamlarda fotoğraf ve video çekmek daha iyi hale geldi. Ancak buna gerçekten ihtiyaç var mı? iPhone 13’ün kamerası hala piyasadaki en iyilerden bir tanesi. Eğer loş fotoğraflara ihtiyacınız yoksa iPhone 13 sizin için en iyi seçenek olabilir. Eğer fotoğrafçılıkla ilgileniyorsanız iPhone 14 Pro’ya göz atmalısınız.

120 Hz Ekran

Android dünyasında pek çok akıllı telefon 144 Hz’e varan ekran tazeleme hızları ile sunuluyor. iOS tarafında ise hala 60 Hz modeller görmek mümkün. Apple, yeni iPhone 14 ve iPhone 14 Plus modelinde 60 Hz ekranlar sunmaya devam ediyor. iPhone 14 Pro modelinde gördüğümüz 120 Hz ekranlar için biraz daha beklememiz gerekecek gibi. Bu da iPhone 14’ün iPhone 13 ile arasında pek bir fark olmadığını gösteriyor.

A16 Bionic İşlemci

iPhone 14 modelinin iPhone 13 ile benzeştiği bir diğer konu ise yonga seti oluyor. iPhone 13 ile tanıtılan A15 Bionic işlemcisi iPhone 14 modelinde geliştirilerek kullanılmaya devam ediyor. A15 Bionic her ne kadar son derece başarılı bir model olsa da yeni bir telefonda önceki yılın işlemcisini görmek üzücü. A16 Bionic işlemcisiyse sadece Pro modellerinde sunuluyor. Bu da iPhone 14 ve iPhone 14 Plus alacak kişilerin yeni işlemciden faydalanamayacağı anlamına geliyor.

iPhone 14 Almamak İçin 6 Neden: Fiyat

Apple, her yıl olduğu gibi bu yıl da iPhone 14 tanıtım etkinliği öncesinde mağazasını kapattı ve yenilikleri işlemeye başladı. Perde aralandığında ülkemiz için iPhone modellerinde fiyat artışı olduğunu gördük. Ancak hala iPhone 13, iPhone 14’den daha ucuza satılıyor. iPhone 14’ün iPhone 13 ile oldukça benzer olduğunu göz önünde bulundurduğumuzda bir önceki model hala tercih edilebilir konumda.

iPhone 14 Pro ve iPhone 14 Pro Max satın almayı düşünenler içinse yeni modeller avantajlı olabilir. Apple, bu yıl gerçek yenilikleri sadece Pro modelleri için sundu. Şirketin satış politikasının bundan sonra da bu şekilde devam etmesi muhtemel. Bu bağlamda iPhone 15, iPhone 14 Pro’nun benzeri olabilir.

Peki siz iPhone 14’ü nasıl yorumluyorsunuz? Sizce iPhone 13 ile arasında bu denli benzerlik olması kabul edilir mi? Düşüncelerinizi yorumlarda paylaşmayı unutmayın.

Ceren {Ceren}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir