Kapat
iPhone’larda Pil Yüzdesi Gösterme Nasıl Yapılır?
iOS 0

iPhone’larda Pil Yüzdesi Gösterme Nasıl Yapılır?

iPhone’larda pil yüzdesi gösterme kaç farklı şekilde yapılır? İşte pil yüzdenizi kontrol etmenizi kolaylaştıracak o yöntemler!

iPhone X ile yeni bir tasarım anlayışı benimseyen Apple, bir model hariç tüm telefonlarında pil yüzdesi gösterme özelliğini kaldırmıştı. iPhone kullanıcıları kalan pil yüzdelerini görmek için sağ üstten ekranı kaydırmak ve kontrol merkezine erişmek zorundaydı. Beta çalışmaları devam eden iOS 16 ile pil yüzdesi gösterme seçeneği geri geldi. Apple, durum çubuğunda pil yüzdesi gösterme özelliğini yeni sunsa da pil yüzdenizi kontrol etmek için pek çok seçenek mevcut. Nasıl mı? İşte cevabı!

iPhone’larda Pil Yüzdesi Gösterme Nasıl Yapılır?

iOS 16 Beta Sürümüne Sahip iPhone’lar

iOS 16 beta ile çentikli telefonlar için de sunulan pil yüzdesi gösterme özelliği henüz iPhone XR, iPhone 11, iPhone 12 mini ve iPhone 13 mini için kullanılamamaktadır. iOS 16 Beta sürümü geliştirmeleri devam etmekte ve kararlı sürüm yayınlandığında özellik tüm telefonlarda kullanılabilir hale gelebilir. Şimdilik bu dört modelin dışındaki cihazlarda pil yüzdesi gösterme özelliğini kullanabilirsiniz.

 1. Ayarlar uygulamasını açın.
 2. Pil seçeneğine dokunun.
 3. Açılan sayfada Düşük Güç Modunun üzerinde bulunan Pil Yüzdesi seçeneğini aktif konuma getirin.
 4. İşte bu kadar!

iPhone SE ve Çentiksiz iPhone’lar

iPhone SE ve SE 2020, iOS 16’ya ihtiyaç duymadan pil yüzdesini gösterebileceğiniz seçilmiş iPhone modelleridir. Apple’ın geleneksel Touch ID özelliğine sahip olan çentiksiz iPhone SE modellerinde pil yüzdesi daima gösterilebilir haldeydi. Bu özellik şimdi de devam ediyor ve kullanıcılar iOS 16’yı telefonlarına yüklemek zorunda kalmadan pil yüzdesini gösterebiliyor.

 1. Ayarlar uygulamasına gidin.
 2. Pil sayfasını açın.
 3. Düşük Güç Modunun üzerinde bulunan Pil Yüzdesi seçeneğini aktif konuma getirin.
 4. İşte bu kadar!

Pil Yüzdesini Göstermenin Diğer Yolları

Kontrol Merkezine Bakın

iPhone X ile birlikte Apple çentikli tasarım diline geçti ve telefonlardaki pil yüzdesi kontrol merkezine taşındı. Eğer siz de çentikli bir iPhone modeline sahipseniz kontrol merkezine giderek kalan pilinizi görebilirsiniz. iPhone SE ve daha öncesinde çıkan çentiksiz bir iPhone kullanıyorsanız pil yüzdeniz durum çubuğunda gösterilmeye devam edecektir.

Ana Ekrana Widget Ekleyin

Pil yüzdesini sürekli olarak takip etmek istiyorsanız ana ekranınıza pil widget’ını ekleyin. Bu, sadece iPhone’unuzun değil aksesuarlarınızın da pil durumunu görmenize yardımcı olacaktır. Bu araç üzerinden AirPods, Watch ve daha pek çok aksesuarınızın pil durumunu görüntüleyebilirsiniz. iOS pil widget’ını ekranınıza eklemek için yapmanız gerekenler:

 1. Ana ekranda boş bir yere basılı tutun.
 2. Sol üstte beliren artı simgesine dokunun.
 3. Piller’e dokunun.
 4. Widget boyutunuzu seçin ve ekleyin.
 5. İşte bu kadar!

Siri’den Yardım Alın

iPhone’ların en önemli özelliklerinden bir tanesi olan Siri, her an yanınızdaki sanal asistanınız olarak size hizmet veriyor. Özellikle AirPods’unuzun bağlı olduğu durumlarda işinize yarayacak bu özellik Siri’den şarj durumunuz hakkında bilgi almanıza yardımcı oluyor. Bunun için tek yapmanız gereken Siri’ye pil yüzdenizi sormak.

Şarj Esnasında Kilit Ekranınıza Bakın

iPhone’unuzu şarja taktığınızda kilit ekranınızın ortasında, saatin hemen altında şarj durumunuzu gösteren bir ibare belirecektir. Buradan pratik şekilde telefonunuzun anlık şarj durumunu kontrol edebilirsiniz.

iPhone’larda Pil Yüzdesi Gösterme: Telefonunuzun Pil Sağlığını Kontrol Edin

Telefonunuzu kullanırken gözünüz sürekli pil yüzdesini kontrol ediyor ve şarjınızın çabuk bittiğini düşünüyorsanız telefonunuzun pil sağlığını kontrol edin. Bataryalar sürekli olarak dolum ve boşaltım yaptıkları için akıllı telefonların en hızlı yıpranan parçalarından bir tanesidir. Uzun süredir kullanılan bataryanız eskimiş ve yeterli performansı vermiyor olabilir. Pil sağlığınızı kontrol etmek için şu adımları takip edebilirsiniz:

 1. Ayarlar uygulamasına gidin.
 2. Pil sayfasını açın.
 3. Pil Sağlığı seçeneğine dokunun.
 4. Maksimum Kapasite değerini kontrol edin.
 5. İyileştirilmiş Pil Şarjı özelliğini aktif konuma getirin.
 6. İşte bu kadar!

Ceren {Ceren}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir