Kapat
iCloud+ Nedir? Avantajları, Dezavantajları ve Alternatifleri
iOS 0

iCloud+ Nedir? Avantajları, Dezavantajları ve Alternatifleri

Apple’ın bulut depolama hizmeti iCloud’un ücretli sürümü olan iCloud+ nedir, avantajları, dezavantajları ve alternatifleri nelerdir? İşte merak edilenler!

ABD’li teknoloji devi Apple, akıllı telefon başta olmak üzere tabletler, dizüstü bilgisayarlar ve daha pek çok alanda kendisini ispatlamış bir şirkettir. Mac bilgisayarlar ve iPhone serisi akıllı telefonlar ile adını tüm dünyaya adını duyurmayı başaran Apple, iPhone serisi akıllı telefonlar ile uzun süredir piyasada hâkim. Akıllı telefon dünyasındaki pozisyonunu iyi değerlendirmeyi başaran Apple, dijital ürün satışı konusunda da uzman. Bunlardan bir tanesi de şirketin bulut depolama hizmeti olan iCloud+. Peki, iCloud+ nedir?

iCloud+ Nedir?

iCloud, Apple’ın iPhone, iPad ve Mac kullanıcıları başta olmak üzere herkes için sunmuş olduğu bulut depolama hizmetidir. iCloud+ ise iCloud hizmetinin daha fazla özelliğe ve depolama alanına sahip ücretli sürümüdür. iCloud+, 50 GB, 200 GB ve 2 TB depolama alanı seçenekleri ile alınabilir. Ücretli sürümün daha fazla depolama alanının yanı sıra sunduğu çeşitli avantajlar da bulunmaktadır. Bunlardan en önemlileri e-posta gizleme, özel e-posta adı, HomeKit güvenli video desteği ve bir IP güvenlik hizmeti olan iCloud Private Relay’dır.

iCloud+ Nedir: iCloud+ Avantajları ve Dezavantajları

Apple cihazlarda en çok kullanılan bulut depolama hizmeti iCloud’un ücretli sürümü iCloud+, pek çok ürün ve hizmet gibi avantajları ve dezavantajlara sahiptir.

Avantajları

Kolay Kullanımı

Apple, ürün ve hizmetlerinde her zaman sadeliğe ve kullanışlılığa önem vermiştir. Şirketin ürün geliştirme noktasındaki bu anlayışı iCloud hizmetinde de karşımıza çıkıyor. Apple cihazlarda en çok kullanılan bulut depolama hizmeti iCloud, erişilebilirliği ve işlevselliği ile ön plana çıkıyor. iCloud ile akıllı telefonunuzdaki ya da bilgisayarınızdaki belgeleri, fotoğrafları, takvim etkinliklerini, mesajları ve videoları buluta depolamanız ve bunu diğer cihazlarınız ile senkronize etmeniz mümkün. Tüm bu özellikler ile iCloud Apple ekosisteminin en önemli hizmetlerinden bir tanesi.

Ekosistemin En Önemli Üyesi

Bir önceki maddede de belirttiğimiz gibi iCloud, Apple ekosisteminin en önemli hizmetlerinden bir tanesidir. Bilindiği üzere Apple, akıllı telefonlar, tabletler, bilgisayarlar ve aksesuarlar ile mükemmel bir uyuma içerisinde çalışan ekosisteme sahiptir. iCloud, Android ve Windows işletim sistemlerinde çalışabiliyor olsa da şirketin kendi geliştirmiş olduğu yazılımlarda kullanmak daha avantajlıdır. iCloud, Apple cihazlarınız ile uyum içerisinde çalışarak sizin haberiniz dahi olmadan arka planda tüm işleri halleder. Sizin yalnızca buna izin vermeniz yeterlidir.

Ekstra Özellikler

iCloud+ yalnızca daha fazla depolama alanına sahip olduğunuz bir ücretli sürüm değildir. Premium iCloud kullanıcıları daha fazla depolama alanının yanı sıra ekstra özelliklerden faydalanma şansına da erişir. Bunlardan bazıları özel e-posta gizleme, özel e-posta adı, HomeKit güvenli video desteği ve bir IP güvenlik hizmeti olan iCloud Private Relay’dır.

  • E-Postamı Gizle: Yalnızca iCloud+ kullanıcılarının sahip olabildiği E-Postamı Gizle özelliği, geçici e-posta adresleri oluşturmanızı ve bu sayede gerçek e-posta adresinizin her zaman gizli kalmasını sağlar. Oluşturduğunuz geçici e-posta adresini karşı tarafla paylaşabilir ve gönderilen postaları birincil kutunuzda bulabilirsiniz.
  • Özel E-Posta Etki Alanı: Profesyonel kullanıcıları yakından ilgilendiren Özel E-posta Etki Alanı özelliği zaten sahip olduğunuz bir alan adını Mail uygulamasında kullanmanızı sağlar. Bu, iWork kullanan kişiler için önemli bir özellik olabilir.
  • HomeKit Güvenli Video Desteği: Apple’ın kendi geliştirmiş olduğu Ev uygulaması ile pek çok alanı yönetmeniz mümkündür. Bunlardan bir tanesi de evinize ya da ofisinize yerleştireceğiniz güvenlik kameralarıdır. iCloud+ ile güvenlik kameranızdan gelen görüntüleri kaydetmek ve daha sonra iPhone, iPad, Apple TV veya iMac’inizden erişmek mümkündür.
  • iCloud Private Relay (Beta): Apple’ın henüz beta sürümündeki iCloud Private Relay özelliği Safari’ye kimliğinizi gizleyerek bağlanmanızı sağlar. Unutmayın bu özellik sadece Safari’den gelen trafiği şifreler ve VPN olarak kullanılamaz.

iCloud, tüm bunların yanı sıra her bulut depolama uygulamasında olması gereken yedekleme, Drive ve fotoğraflar gibi uygulamaları da sunar.

Dezavantajları

Yüksek Maliyetler

Standart iCloud sürümünde 5 GB depolama alanı ücretsiz olarak sunulur ve yükseltme yapmak kullanıcıların inisiyatifindedir ancak bu çoğu zaman yetersizdir. iCloud+, her ülke için yerel fiyatlandırma ile gelir ve kullanıcılara en uygun fiyata hizmet sunmayı hedefler. Alternatif bulut depolama hizmetleri düşünüldüğünde iCloud+ yine de pahalıdır. iCloud+ Türkiye’de şu fiyatlandırmaya sahiptir:

  • 50 GB: 6,49 TL/ay
  • 200 GB: 19,99 TL/ay
  • 2 TB: 64,99 TL/ay

Google One ise iCloud+ ile kıyaslandığında özellikle yüksek depolama alanı seçeneklerinde çok daha uygun maliyetli olabilir. Ancak çoğu zaman telefonunuzu yedeklemek için bir iCloud+ hizmeti almanız gerekmektedir. Bu noktada yüksek depolama alanı seçeneklerine ihtiyaç duyuyorsanız Google One ve iCloud+ hizmetlerini bir arada kullanmak avantajlı olabilir.

Çok Fazla Depolama Alanına İhtiyacınız Olabilir

iCloud, Apple ekosisteminde çalışan ürünler için önemli bir yedekleme ve depolama hizmetidir. iPhone telefonunuzdan yola çıkarak bunu incelediğimizde Apple’ın telefon yedeğinizi ve telefonunuzda bulunan fotoğrafları ayrı ayrı algılaması çok fazla depolama alanına ihtiyaç duymanıza neden olabilir. Bu da maliyetlerinizi ciddi ölçüde arttıracaktır.

Yavaş Senkronizasyon

iCloud özellikle Apple cihazlar ile mükemmel bir uyum içerisinde çalışır ancak bu bazen sanılandan daha yavaş olabilir. iCloud sunucuları dolu olduğu durumlarda gelen talebi karşılamak için biraz zamana ihtiyaç duyabilir. Bu gibi durumlarda kullanıcıların sabırlı olmaları ve beklemeleri gerekmektedir. Bu hızlı bir şekilde düzeltilse de göz önünde bulundurmakta fayda olabilir.

En İyi iCloud+ Alternatifi: Google One

Bir başka ABD’li teknoloji şirketi olan Google da bulut depolama alanında kendisini ispatlamayı başarmış markalar arasındadır. Google One hizmeti ile öne çıkan Google, uygun fiyata başarılı bir depolama hizmeti sunar. Uygun fiyatlı ve güvenilir bulut depolama hizmeti arayan kişiler Google’ın One servisine göz atabilir.

Sıkı bir Apple kullanıcısıysanız ve 5 GB ücretsiz alan yeterli olmuyorsa iCloud+ sizin için avantajlı olabilir. Peki siz hangi bulut depolama servisini kullanıyorsunuz? Kullandığınız uygulama ile ilgili deneyimlerinizi bizlerle yorumlar kısmında paylaşabilirsiniz.

Ceren {Ceren}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir