Kapat
Tüm Zamanların En Önemli iPhone Modelleri!
Mobil 0

Tüm Zamanların En Önemli iPhone Modelleri!

Apple, yaklaşık 15 yıldır her sene yeni bir iPhone modeli tanıtıyor ancak bazıları var ki onlar tüm zamanların en önemli iPhone modelleri!

Amerika Birleşik Devletleri’nin en önemli teknoloji şirketlerinden Apple, akıllı telefon pazarının önde gelen isimleri arasında yer alıyor. Yalnızca amiral gemisi iPhone modelleri üreten şirket, kaliteli ve prestijli ürünler sunmayı hedefliyor. iPhone modelleri, markanın da desteği ile geçmişten günümüze en önemli akıllı telefon modellerinden bir tanesi. Ancak bazıları var ki onlar iPhone’u iPhone yapan isimler. Bu yazımızda eski bir zaman makinesi ile iPhone’un geçmişine gidiyor ve tüm zamanların en önemli iPhone modellerini inceliyoruz.

En Önemli iPhone Modelleri

iPhone (1. nesil)

2015091311522783072.jpg (650×365)

iPhone, iPhone 2G ya da iPhone (original) Apple’ın ilk akıllı telefonu ve iPhone serisinin ilk modelidir. iPhone’un atası olan bu model, akıllı telefon dünyasına yön vermiş ve belki de bugün kullandığımız akıllı telefonların ortaya çıkmasında katkıda bulunmuştur. İlk iPhone’u özel kılan pek çok detay bulunmaktadır. Bunlardan en önemlisi ilk iPhone’un gerçek bir dokunmatik akıllı telefon olmasıdır. İlk iPhone’un tanıtıldığı 2007 yılına baktığımızda iPhone kadar başarılı bir dokunmatik ekrana sahip akıllı telefon görmek oldukça zordur.

iPhone dönemi için büyük bir devrim yapmış ve sadece parmak ucunuz ile kullanabileceğiniz bir ekranı akıllı telefonun içerisine dahil etmeyi başarmıştı. Diğer dokunmatik telefonlar PDA ekranlara sahip ve sadece kalem yardımıyla kullanılabilirken iPhone ile bunların hiçbirine bağlı kalmak zorunda değildiniz. Dönemi için büyük bir yenilik olan bu durum elbette ilgiyle karşılandı. İlk iPhone olmasaydı teknoloji dünyasına damga vuran iPhone 3G, iPhone 4, iPhone 6s ve daha pek çok iPhone modeli olmayacaktı.

iPhone 3G

history-iphone-3g_hero.jpg (800×600)

Adından da anlaşılabileceği üzere iPhone 3G, iPhone ailesinin 3G bağlantı desteğine sahip ilk üyesidir. İlk iPhone, dönemi için internete bağlanabilen rakiplerinden çok daha fazla şey sunsa da bir Wi-Fi’ye bağlı olmadığınız durumlarda 2G’nin kapasitesi nedeniyle son derece yavaştı. 3G bağlantı teknolojisi ve yeni iPhone ile her şey yeniden yazıldı. iPhone 3G tanıtıldığında internete bağlanmak için kullanabileceğiniz en iyi akıllı telefonlardan bir tanesi halini aldı.

iPhone 3G ile 3 MBPS’ye kadar hızlara ulaşmak mümkün hale geldi. İlk iPhone’un 0,1 MBPS hız sunabildiği düşünüldüğünde bu 30 kat daha hızlı bir internet deneyimi anlamına geliyordu. Apple, gelişen internet hızları ile birlikte iPhone modellerinde internet kullanımını daha efektif hale getirebilmek için iOS 2.0 ile daha fazla şey sunmaya başladı. Bunlardan bir tanesi de bugün hala aktif olarak hayatına devam eden App Store oldu.

iPhone 3G, internete her yerde ve her an bağlanabileceğiniz, üstelik bunu akıcı bir şekilde yapabileceğiniz ilk akıllı telefon oldu. Bu da iPhone 3G’ye adını tarihe yazdırma şansı tanıdı.

En Önemli iPhone Modelleri: iPhone 4

5c29c1f6c03c0e1074d7fca0.jpg (866×494)

Apple’ın bugün bile devam eden sade ve minimal tasarım anlayışıyla tanıştığımız iPhone 4, şirketin ilk prestijli ve büyüleyici akıllı telefon modeliydi. İlk iPhone ve sonrasında gelen iPhone 3G, özellikleri ile kullanıcıları etkilemeyi başarsa da tasarımları hayli eski görünüyordu. Zaten başarılı olan özellikler sade bir tasarım ile bütünleşti ve ortaya iPhone 4 çıktı. iPhone 4’ün ön ve arka yüzeyinde cam kullanılırken gövde ise alüminyum malzemeden imal edildi. Bazıları iPhone 4’ün hala bugüne kadarki en iyi iPhone olduğunu söylüyor.

iPhone 4, yeni ve daha hızlı bir internet deneyimi sunmuyordu ancak mevcut teknolojileri daha zevkli hale getiriyordu. Yeni iPhone ile birlikte 3,5 inçlik bir ekran sunuldu. Bunun bugün komik sayılabilecek bir değer olduğunu biliyoruz ancak dönemi için bu önemli bir iyileştirmeydi. iPhone 4, ekranında daha fazla piksel barındırıyordu ve taşınabilir bir telefonda mesaj göndermek, oyun oynamak ya da film izlemek son derece zevkliydi. Bu akıllı telefon pek çok insanın iPhone ile tanışmasını sağladı ve markaya önemli katkılarda bulundu.

iPhone 6

135252-phones-review-apple-iphone-6s-review-image1-cqpknuovaj.jpg (970×647)

iPhone 6, Apple’ın akıllı telefon pazarındaki önlenemez yükselişini sağlayan en önemli modellerden bir tanesi oldu. Apple, iPhone 6 ve iPhone 6 Plus modelleri ile 220 milyon adet telefon satmayı başardı. iPhone 6, iPhone 5’den sonra sunduğu tasarım ve özellikler ile herkesi şaşırtmayı başardı. Bir sonraki yıl tanıtılan iPhone 6s ile birlikte 7000 Serisi alüminyum kullanılarak iPhone 6’nın kasasında ortaya çıkan bükülme problemi giderildi. iPhone 6s’in en önemli özelliklerinden bir tanesi ise 4K video kaydı yapabilmesiydi.

iPhone 6 ve iPhone 6s şirketin en önemli akıllı telefon modelleri arasında yer almayı başardı. 2015 yılında tanıtılan iPhone 6s, iOS 9 sürümü ile gelmesine rağmen 2021 yılının sonuna kadar güncelleme almaya devam etti. Pek çok kişi hala iPhone 6s kullanmaya devam ediyor.

iPhone X

840_560.jpg (840×560)

Apple’ın tasarım anlamında radikal değişikliğe gittiği akıllı telefonlardan bir tanesi de iPhone X oldu. iPhone X ile birlikte eski iPhone’larda görmeye alışkın olduğumuz üst ve alt çerçeveler yerini çok daha yeni ve kullanışlı olan çerçevesiz tasarıma bıraktı. Çerçevesiz tasarımla birlikte iPhone’ların ön yüzünde bulunan ve parmak izi okuyucusu görevi gören klasik home butonu da tarihe karıştı. Apple, parmak izi yerine yeni modellerinde Face ID adını verdiği 3D yüz tanıma teknolojisine geçiş yaptı. iPhone X modelinde gördüğümüz çentikli tasarım ve yüz tanıma teknolojisi akıllı telefon dünyasına yön verdi ve Android telefon üreticilerin bu akımı takip etmesine neden oldu.

En Önemli iPhone Modelleri: iPhone 11

Apple_iphone_11-rosette-family-lineup-091019.jpg.og.jpg (1200×630)

iPhone 11, iPhone 6s’in yakın tarihteki yeni hali olarak karşımıza çıktı. Satış rekorları kıran iPhone 11, dünya genelinde çok sevildi. iPhone 11, iPhone 12 ve iPhone 13 modelinde benzerleriyle karşılaştığımız yeni kamera tasarımının öncüsü oldu. Yumuşak tasarım hatlarına sahip telefon birbirinden farklı eğlenceli renk seçenekleriyle çok beğenildi. iPhone 11’in bu denli başarılı olmasının sebeplerinden bir tanesi ise uygun fiyatlı bir model olmasıydı. iPhone 11 pek çok kişiyi iPhone ailesi ile tanıştırdı ve tanıştırmaya da devam ediyor.

En önemli iPhone modellerini listelediğimiz yazımızın sonuna geldik. Peki sizin için en önemli iPhone hangisi? iPhone ile olan hikayenizden ve favori iPhone modelinizden bize yorumlar kısmında bahsetmeyi unutmayın!

Ceren {Ceren}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir