Kapat
Akıllı Telefonunuza Zarar Veren Yanlışlar
Mobil 0

Akıllı Telefonunuza Zarar Veren Yanlışlar

Akıllı telefonlarının daha uzun süre sağlıklı çalışmasını kim istemez? İşte yapmamanız gereken akıllı telefonunuza zarar veren yanlışlar!

Akıllı telefonlar günümüzün en popüler teknolojik ürünlerinin başında geliyor. Her gün yeni bir akıllı telefon modeli tanıtılıyor ve neredeyse herkesin bir akıllı telefonu mevcut. Peki, kaç kişi sahip olduğu bu telefonları doğru şekilde kullanıyor? Sıkça yapılan bu 7 hatanın telefonunuzun ömrünü ciddi ölçüde etkilediğini biliyor muydunuz? Bu rehberden sonra akıllı telefonunuz eskisinden çok daha güvende olacak!

Akıllı Telefonunuza Zarar Veren Yanlışlar

Telefonunuzu Aşırı Sıcak ya da Aşırı Soğuk Ortamlarda Kullanmayın

Akıllı telefonlar dünyanın neredeyse her noktasında çalışmak üzere tasarlanmışlardır. Bir telefon Dubai’de aşırı sıcaklarda ya da Antarktika’da aşırı soğuk ortamlarda kullanılabilir. Ancak telefonun aşırı ısınması ya da aşırı soğuması iyi bir şey değildir. Üstelik bunun için Dubai’ye ya da Antarktika’ya gitmenize de gerek yok!

Akıllı telefonunuza iyilik yapmak için onu yastığınızın altında şarj etmekten, geceleri buz kesen arabanızda bırakmaktan ve doğrudan güneş altında kullanmaktan vazgeçmelisiniz. Bunlar akıllı telefonunuza zarar vererek ömrünün hızlı bir şekilde kısalmasına neden olabilir. Üstelik telefonunuzun aşırı sıcaklıklara maruz kalması patlama gibi riskleri de beraberinde getirir.

Aşırı sıcak veya aşırı soğuk ortamlar telefonunuzun bataryasına zarar vereceği için bundan kaçınmak gerekmektedir.

Yanlış ve Orijinal Olmayan Şarj Cihazları Kullanmayın

Akıllı telefon kullanıcılarının pek çoğunun telefonlarını yanlış adaptör ve kablolar ile şarj ettiğini biliyoruz. Dünya üzerindeki tüm şarj cihazlarının birbirinin aynısı olmadığını yeni öğreniyorsanız bu size şaşırtıcı gelmesin. Her akıllı telefonunun şarj hızı ve sunduğu özellikler farklıdır. Bu nedenle giriş seviyesi bir akıllı telefon ile amiral gemisi bir modelin şarj cihazları elbette birbirinden farklı olurlar.

Kullandığınız pek çok şarj cihazı telefonunuzu şarj etmeye yarayacaktır. Ancak şarj süreniz ciddi ölçüde uzayabilir. Bunun önüne geçmek için telefonunuzun kutusundan çıkan şarj cihazını kullanmanızda fayda vardır. Eğer kutudan bir adaptör çıkmadıysa veya farklı bir adaptör satın almak istiyorsanız alacağınız ürünün üreticinizin tavsiye ettiği değerlerle aynı olduğundan emin olmalısınız.

Kullanacağınız şarj cihazının doğru olması kadar orijinal olması da son derece önemlidir. Yan sanayii olarak ifade edilen şarj cihazları ile telefonunuzu şarj etmek cihazınıza zarar verebilir. Bu tip ürünlerin yangın ve patlama gibi kazalara sebebiyet verdiği de bilinen bir diğer gerçektir. Yeni bir adaptör satın almadan önce üreticisine dikkat etmeniz, mümkünse akıllı telefon markanızın tavsiye ettiği adaptörlerden bir tanesini almanızda fayda vardır.

Akıllı Telefonunuza Zarar Veren Yanlışlar: Virüslü Uygulamaları Telefonunuza Yüklemeyin

İnternet üzerinde sizin bilgilerinize erişmek ve sizi kullanmak isteyen pek çok zararlı yazılım mevcuttur. Ziyaret ettiğiniz bir internet sitesinde ya da telefonunuza yüklediğiniz bir uygulamada zararlı yazılım barındırılıyor olabilir. Bu nedenle ziyaret ettiğiniz sitelerin güvenli olduğundan emin olmalı, telefonunuza yüklediğiniz uygulamalarda Play Store ve App Store haricinde üçüncü parti uygulama kaynaklarını kullanmamalısınız.

Kötü amaçlı uygulamalar verilerinize erişebilir, telefonunuzu kontrol edebilir ve bunu çeşitli amaçlar için kullanabilirler. Bunun soncunda telefonunuz ile çeşitli sitelere üye olunması, banka hesabınızdaki paranın ele geçirilmesi gibi üzücü sonuçlar meydana gelebilir. Bu nedenle herkesin akıllı telefon güvenliğini en iyi şekilde sağlamasında fayda vardır.

Arka Plandaki Uygulamaları Kapatmayın

Pek çok kişi her uygulamayı kapattığında ya da telefon ekranını kilitlemeden önce arka planda çalışan uygulamaları kapatır. Bu doğru bilinen yanlışlardan bir tanesidir. Günümüz akıllı telefonları arka planda çalışan uygulamaları düşük güç harcaması için programlar. Bu sayede o uygulamalara tekrar ihtiyaç duyduğunuzda daha çabuk ulaşabilirsiniz. Üstelik bunu yaparken daha az güç tüketir.

Akıllı telefonunuzun bataryasını daha uzun kullanmak ve cihazınızı daha az yormak için arka plandaki uygulamaları açık bırakmanızda fayda vardır. Kullanım alışkanlıklarınızı değiştirmek hem size hem de telefonunuza olumlu katkılar sağlayabilir.

Güncellemeleri Yapmayı Unutmayın

Play Store ve App Store’da yer alan uygulamaların pek çoğu zaman zaman yayınlanan güncellemelerle kullanıcılara daha iyi deneyim sunmayı hedefler. Bu, telefonunuzun işletim sistemi için de aynı şekildedir. Ancak güncellemeler ile sunulan tek şey yenilikler değildir. Tespit edilen güvenlik açıkları da güncelleme ile ortadan kaldırılır. Bu nedenle hem işletim sisteminizin hem uygulamalarınızın güncellemelerini düzenli olarak yapmanızda fayda vardır.

Akıllı Telefonunuza Zarar Veren Yanlışlar: Herkese Açık Wi-Fi’leri Kullanmayın

Belediyeler, kafeler, havaalanları ve restoranlar gibi çeşitli yerlerde herkese açık Wi-Fi ağları ile karşılaşmak mümkündür. Kullanıcıların yararlanması için sunulan ağlar telefonunuzun en büyük düşmanı olabilir. Ücretsiz halka açık Wi-Fi noktaları çoğu zaman şifresiz olması sebebiyle saldırıya açık, düşük güvenlikli ağlardır.

Bağlandığınız bir halka açık Wi-Fi noktası üzerinden telefonunuza zararlı yazılım yüklenmesi ve bunun sonucunda bankacılık bilgilerinizin ele geçirilmesi mümkündür. Güvenliğinize önem veriyorsanız şifresiz ağlardan uzak durmanızda son derece faydalı olacaktır. Eğer bir herkese açık Wi-Fi’ye bağlanmak zorunda kalırsanız bunun şifreli ve güvenli olduğundan emin olun.

Şarj Etme Alışkanlıklarınızı Değiştirin

Akıllı telefonların bataryaları çok sıcak ve çok soğuk ortamlar sevmediği gibi kötü şarj alışkanlıklarından da kolayca etkilenebilir. Telefonunuzu düzensiz şekilde şarj etmek, şarj olurken aşırı ısınmasına sebep olmak ona yapabileceğiniz en büyük kötülüklerden bir tanesidir.

Günümüz akıllı telefonlarında kullanılan bataryaların ideal çalışma aralığı çeşitli iddialara göre %20 ve %80 arasındadır. Ancak pratikte telefonunuzun şarjını bu aralıkta tutmak zor olabilir. En doğru kullanım bataryanızı %20 ve %80 arasında tutmak olsa da pratikte %20 ve %100 arasında kullanabilirsiniz.

Telefonunuz %20 seviyesine düştüğünde şarja takmak, %100 olduğunda şarjını kesmek ideal bir kullanım senaryosudur. Bunu yaparken telefonunuzun çok ısınmadığından emin olmakta fayda vardır. Özellikle hızlı şarj teknolojisine sahip akıllı telefonlar şarj esnasında ısınabilirler ancak bunu kontrol altında tutmak gerekmektedir.

Tüm bunları uyguladıktan sonra telefonunuzun en doğru şekilde kullanıldığından emin olabilirsiniz. Bu işlemler telefonunuzun daha uzun süre sağlıklı çalışmasına yardımcı olacaktır. Sizin de eklemek istediğiniz öneriler varsa bizlerle yorumlar kısmında paylaşabilirsiniz. Bir sonraki yazımızda görüşünceye dek hoşça kalın!

Ceren {Ceren}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir