Kapat
iPhone Nasıl Bu Kadar Popüler Oldu?
Teknoloji 0

iPhone Nasıl Bu Kadar Popüler Oldu?

iPhone nasıl bu kadar popüler oldu hiç merak ettiniz mi? İşte iPhone 2G ile başlayan o hikâye ve anlatılmayanlar!

Apple Inc. ya da eski adıyla Apple Computer Inc., ABD’nin Kaliforniya eyaletinde kurulmuş dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinden bir tanesidir. 1 Nisan 1976 tarihinde kurulan şirket, 3 Ocak 1977’de Apple Computer Inc. ismiyle anonim şirket haline gelmiştir. Şirketin kurucuları arasında Steve Jobs, Ronald Wayne ve Steve Wozniak yer almaktadır. Apple Computer Inc. ismi 9 Ocak 2007’de ilk iPhone modelinin tanıtılmasının ardından şirketin tüketici elektroniğine yönelimini yansıtması amacıyla Apple olarak değiştirilmiştir.

Apple, Mac serisi bilgisayarlar, iPod müzik çalar, iPhone akıllı telefon, iPad tablet bilgisayar ve Apple Watch akıllı saatleri ile popülerdir. Şirket, tüketici elektroniğinin yanı sıra macOS, iOS, iPadOS, watchOS gibi işletim sistemleri ve iTunes medya tarayıcısı, Safari internet tarayıcısı gibi ürünleriyle de öne çıkmaktadır.

Köklü bir geçmişe sahip olan Apple, bugün dünyanın en büyük teknoloji şirketleri arasında yer almaktadır. Şirketin en önemli ürünlerinin başındaysa Mac serisi bilgisayarlar, Apple Watch akıllı saatler ve iPhone serisi akıllı telefonlar gelmektedir. Apple’ın bu denli popüler olmasını sağlayan ürünlerden bir tanesi ise iPhone’dur. Peki, Apple’ın efsane haline gelen iPhone’u nasıl bu kadar popüler oldu? İşte merak edilen o sorunun cevabı!

iPhone Nasıl Bu Kadar Popüler Oldu?

15 yıl önce tanıtılan iPhone 2G, Apple’ın ilk akıllı telefonu olarak karşımıza çıkıyor. Çağın ötesindeki özellikleri ile İlk çıktığında büyük sansasyon yaratan model, hala başarısını sürdürmeye devam ediyor. Apple’ın tanınmasında önemli rol oynayan ve şirketin önemli gelir kaynakları arasında yer alan iPhone’un bu kadar beğenilmesinin elbette bazı sebepleri var ama ne?

Şık Tasarım

2007 yılında tanıtılan iPhone 2G, şık tasarımı ve dönemine göre kullanışlı boyutları ile dikkat çekiyordu. 2000’li yıllarda tanıtılan telefonların tasarımdan ziyade işlevselliğe önem vermesi iPhone’u onlardan farklı kıldı. Apple, bugün bile tasarım çizgisini önemli ölçüde değiştirmedi. Android’li rakipler katlanabilir telefonlar denerken Apple ise hala düz bir cam ve alüminyum gövde kullanmaya devam ediyor.

Apple, köklü değişimlere gitmekten çoğu zaman kaçınan ancak gerçekleştirdiği zaman da akıllı telefon dünyasına yön veren bir şirket olarak karşımıza çıkıyor. Şirket, deneysel ürünler sunmak yerine yeni teknolojilerin olabilecek en iyi duruma gelmesini bekliyor ve doğru çalıştığına emin olduğunda bunları kullanıcılara sunuyor. Ancak her ne olursa olsun iPhone telefonlar sade ve şık tasarımından hiçbir zaman ödün vermiyor.

Kalem Kullanma Zorunluluğunu Ortadan Kaldırdı

iPhone 2G, şık tasarımının yanı sıra kullanışlılığı ile de dikkat çekiyordu. 1990 ve 2000’li yıllardaki telefonların ekranları yeterince hassas olmadığı için kullanıcılar çoğu zaman bir kaleme ihtiyaç duyabiliyordu. iPhone vücudun doğal elektriğinden yararlanan kapasitif dokunmatik ekranı sayesinde akıllı telefonların yanında gelen kalemi ortadan kaldırdı. Bu sayede telefonu kullanabilmek için sadece parmaklarınız yeterli olmaya başladı. Tabii bu da pek çok kişinin istediği kullanışlılığı arttıran unsur oldu.

Apple’ın sunmuş olduğu kapasitif ekran teknolojisi bununla da sınırlı kalmadı. Birden fazla dokunmatik girişe izin veren iPhone ekranı sayesinde oyun oynamak ya da yazı yazmak daha eğlenceli hale geldi.

iPhone Nasıl Bu Kadar Popüler Oldu: Fiziksel Klavye Kaldırıldı

iPhone 2G, pek çok devrimsel özelliği barındırması nedeniyle adını tarihe altın harflerle yazmayı başardı. İlk iPhone’un bir diğer önemli özelliği ise o yıllardaki telefonlarda çokça görülen fiziksel klavyeyi ortadan kaldırmasıydı. Bu, 2007 yılını düşündüğümüzde son derece cesur ve radikal bir karardı.

Dönemin telefonlarında yer alan fiziksel klavyeler dokunmatik kalemler gibi PDA ekranların işlevsizliğinin önüne geçmek için kullanılıyordu. Kapasitif dokunmatik ekran ile fiziksel klavyelere olan ihtiyaç ortadan kalktı. Fiziksel klavyeyi dokunmatik ekrana başarılı şekilde geçirmeyi başaran Apple, bu cesur değişimin altından kalkabildi.

İlk Gerçek Kameralı Telefon

İlk iPhone yalnızca 2 MP çözünürlüğünde bir ana kamera ile geliyordu. Bu, iPhone 13 Pro Max’in harikalar çıkaran üç lensli kamera kurulumu düşünüldüğünde hiçbir şey olsa da dönemi için tüm dengeleri değiştirdi. iPhone 2G’den önce telefonlar bir kameraya sahip olsalar da yeterince iyi fotoğraf çekemiyorlardı. Fotoğraf çektiklerinde ise kısıtlı depolama alanı nedeniyle bunları barındırmak hayli zordu.

Telefonların fotoğraf özelliklerinin gelişmemiş olması nedeniyle bugün hayatımızın vazgeçilmezi olan fotoğraf çekme alışkanlığı o zamanlar bu kadar popüler değildi. Apple, ilk akıllı telefonunda sunduğu 2 MP çözünürlüğündeki ana kamera ve büyük ekran ile dengeleri değiştirdi. iPhone 2G ile fotoğraf çekmek, buna bakmak ve sosyal medyada yayınlamak son derece eğlenceliydi. İşte bu yüzden ilk iPhone akıllı telefon ile fotoğraf çekme alışkanlığı yeniden yazmayı başardı.

Sade, Şık ve Kullanışlı

Apple, iPhone 2G’den iPhone 13’e tüm akıllı telefon modellerinde sade, şık ve kullanışlı fikrini değiştirmedi. Şirketin akıllı telefon dünyasındaki başarısını sağlayan şeylerden bir tanesi de buydu. 2000’li yılların başında telefon dünyası bugünkünden daha farklıydı. Her telefon küçük numaralar ile geliyor, insanları şaşırtmayı hedefliyordu. Apple bunu yapmadı. Sade ve şık tasarımlarını kullanışlılık özellikleri ile harmanladı ve kullanıcıların ihtiyaçlarına çözüm üretecek ürünler sunmayı hedefledi.

iPhone Nasıl Bu Kadar Popüler Oldu Sorusunun Cevabı

iPhone 2G, şık tasarımı, kullanışlılığı, başarılı kamerası, dokunmatik kalem ve fiziksel klavye ihtiyacını ortadan kaldırması ile akıllı telefon dünyasında yeni bir dönem başlattı. 15 yıl önce tanıtılan ilk iPhone kendinden sonra çıkan akıllı telefonlara yön vermeyi başardı. Bugün bile hala Apple’ın akıllı telefon dünyasındaki etkileri tartışılmaz bir gerçek. İşte iPhone böyle popüler oldu…

Ceren {Ceren}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir