Kapat
İnanmamanız Gereken Akıllı Telefon Efsaneleri
Teknoloji 0

İnanmamanız Gereken Akıllı Telefon Efsaneleri

Sahip olduğunuz akıllı telefon ile ilgili hurafeleri biliyor musunuz? İşte doğru bilinen yanlış akıllı telefon efsaneleri!

2022 yılında akıllı telefonlar en çok kullanılan teknolojik ürünlerin başında geliyor. Neredeyse herkesin sahip olduğu akıllı telefonlar, telefon dünyasının hâkimi konumundalar ve tuşlu telefonları tarihe karıştırdılar. Akıllı telefonların kimi tuşlu telefonlardan gelen bazı efsanelere ev sahipliği yaptığını biliyor muydunuz? Birileri size bataryanızı şarj etmeniz için tamamen bitirmeniz gerektiğini söylemiş olabilir, peki ya gerçekten öyle mi? İşte inanmamanız gereken akıllı telefon efsaneleri!

Akıllı Telefon Efsaneleri: Doğru Bildiğiniz Yanlışlar!

Arka Plandaki Uygulamalar Her Zaman Kapatılmalıdır

Dünyanın en popüler işletim sistemleri Android ve iOS çoklu görev yönetimi özelliğine sahiptir. Bu özellik sayesinde aynı anda birden fazla uygulama açmanız mümkündür. Kullanmadığınız uygulamaları arka plana atabilir, ihtiyacınız olduğunda tekrar aynı uygulamaya dönebilirsiniz. Kullanıcıların pek çoğu arka planda çalışan uygulamaları sevmezler. Bu nedenle her fırsatta onları kapatırlar. Ancak bu tekrar aynı uygulamaya ihtiyaç duyduğunuzda onu tekrar başlatmanızı gerektirir.

Aslında bu yanlıştır! Android ve iOS işletim sistemlerinde arka plandaki uygulamaların işlevleri sınırlandırılır. Bu sayede düşündüğünüzün aksine cihazınız yavaşlamaz ya da pili çabucak tükenmez. Elbette arka planda çalışan uygulamaların pilinize ve cihazınızın performansına etkisi olabilir, bu önemsenmeyecek kadar küçüktür. Üstelik her iki işletim sistemi de daha fazla belleğe ihtiyaç duyduğunda arka plandaki uygulamaları kendiliğinden kapatacaktır.

Bundan sonra tekrar kullanacağınız uygulamaları arka planda silmek zorunda kalmadan telefonunuzu kullanabilirsiniz.

Şarj Etmeden Önce Batarya Tamamen Boşaltılmalıdır

Bu, halk arasında oldukça yaygın olan bir şehir efsanesidir. Bu efsaneyi takip eden bir diğer efsane ise telefonu ilk satın aldığınızda 12 saat gibi sürelerde şarja bırakmaktır. Her iki efsane de tuşlu telefonlardan kalan bir alışkanlığın ürünüdür. Günümüz akıllı telefonlarında kullanılan Lityum iyon piller buna ihtiyaç duymaz. Aksine bu işlem bataryanıza zarar verebilir.

Bazı uzmanlar 3 ayda bir ya da 40 defa şarj edildikten sonra bataryanızı tam doldurmanızı ve akabinde tamamen boşaltmanızı söyler. Bu, bataryanızın ömrünü uzatmak için değil telefonunuzun şarj miktarını doğru göstermesi için yapılan bir kalibrasyon işlemidir. Uygulamak kullanıcıların tercihindedir.

Akıllı Telefon Efsaneleri: Bluetooth/Wi-Fi Direct Pilinizi Öldürür

WhatsApp gibi mesajlaşma uygulamalarının ardından kullanımı ciddi ölçüde azalsa da Bluetooth hala akıllı telefonların vazgeçilmez teknolojisi. Bir diğer şehir efsanesi ise Bluetooth ile ilgili. Bluetooth teknolojisi cihazınızda etkin konumda olduğunda oldukça düşük bir güç harcar. Asıl tüketim cihazınız başka bir cihazla eşleştiğinde yani Bluetooth tam anlamıyla kullanılmaya başlandığını gerçekleşir.

Sadece Kutudan Çıkan Şarj Aletini Kullanmalısınız

Son dönemde akıllı telefonların kutularından şarj cihazları çıkarılmaya başlansa da hala pek çok akıllı telefonun kutusundan şarj aletinin çıktığını görmek mümkün. Sadece kutudan çıkan şarj aletini kullanmalısınız ise şehir efsanesi. Akıllı telefon üreticinizin doğruladığı, bilindik markalardan satın alacağınız orijinal şarj aletleri ile telefonunuzu şarj etmenizde bir sakınca yoktur. Sahte şarj aletleri ise kesin suretle kullanılmamalıdır. Bu telefonunuzun ve sizin güvenliğiniz için son derece önemlidir.

Akıllı Telefon Efsaneleri: Telefonunuzu Gece Şarj Etmek Pili Öldürür

Bu da yine günümüzde geçerliliğini yitirmiş akıllı telefon efsanelerinden bir tanesidir. Telefonunuzu tüm gece şarja bırakmak eskiden bataryanıza zarar veriyordu çünkü cihazınız sürekli şarj olmaya devam ediyordu. Ancak günümüz akıllı telefonları tam şarj olduğunu anlayacak ve şarj olmayı durduracak kadar akıllandı. Güncel bir akıllı telefonunuz varsa telefonunuzu tüm gece şarja bırakabilirsiniz.

Uygulama Marketinden Uygulamalar Kesinlikle Güvenlidir

Android kullanıcıları için Play Store, iOS kullanıcıları için App Store uygulama indirebileceğiniz en güvenli kaynaktır. Her iki uygulama marketinde yayınlanan uygulamalar güvenlik kontrolünden geçseler de bazen zararlı uygulamalar görmek mümkündür. Bu nedenle tüm uygulamaların güvenli olmadığını unutmamak gerekir. Zararlı olduğunu düşündüğünüz uygulamaları telefonunuza yüklemekten kaçınmanız güvenliğiniz için oldukça önemlidir.

Akıllı telefon efsaneleri yazımızın sonuna geldik. Sizin de bildiğiniz doğru sanılan yanlışlar varsa bizlerle yorumlar kısmında paylaşabilirsiniz. Bir sonraki yazımızda görüşmek üzere, hoşça kalın!

Ceren {Ceren}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir