Kapat
FreeDOS Nedir? FreeDOS'un Avantajları ve Dezavantajları
Teknoloji 0

FreeDOS Nedir? FreeDOS’un Avantajları ve Dezavantajları

1999 yılında MS-DOS’un geliştirilmesine son verilmesi ile ortaya çıkan GNU Genel Kamu Lisansına sahip açık kaynak kodlu ve ücretsiz FreeDOS nedir?

FreeDOS, yeni bir bilgisayar satın almak isteyen kullanıcıların alışveriş sitelerinde gezinirken sıkça karşılarına çıkıyor. Son yıllarda oldukça popüler olan bu işletim sistemi, aynı zamanda pek çok kişi tarafından da tercih ediliyor. Üreticilerin daha uygun fiyatlı modeller sunmak, tüketicilerin ise daha uygun fiyata bilgisayar sahibi olmak için tercih ettiği FreeDOS aslında ne?

FreeDOS Nedir?

FreeDOS, dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinden Microsoft’un 90’ların sonunda MS-DOS’u geliştirmeye son vermesi üzerine özgür DOS’u sürdürmek için geliştirilmiş işletim sistemidir. GNU (Genel Kamu Lisansı) kapsamında yayınlanan FreeDOS, açık kaynak kodlu ve ücretsizdir. Microsoft’un aldığı karar üzerine 29 Haziran 1994’te geliştirilmeye başlanmıştır.

FreeDOS Özellikleri

  • Açık kaynak kodlu.
  • Tamamen ücretsiz.
  • FAT32 dosya formatını destekler.
  • 32 bit sürümü mevcut.
  • USB desteği sunuyor.
  • İçerisinde Arachne açık kaynak kodlu internet tarayıcısı, müzik çalar, dosya arşivi ve HTML gösterici bulunuyor.
  • DOSBOX ve DOSEMU vb. emülatörlerde çalışabiliyor.
  • Eski DOS programlarını çalıştırabiliyor.

FreeDOS Olarak Satılan Bilgisayarlar Nedir?

Windows, macOS ve Linux dağıtımlarının rağbet gördüğü günümüzde son kullanıcıya pek de hitap etmeyen işletim FreeDOS, farklı amaçlar için kullanılıyor. FreeDOS’un günümüzdeki kullanım amaçlarının başında üreticilerin maliyeti azaltma isteği geliyor. Windows işletim sistemi ile gelen cihazlarda oluşan lisans ücretlerinden feragat etmek isteyen üreticiler, kullanıcılara daha uygun fiyatlı ürünler sunabilmek için FreeDOS işletim sistemini tercih ediyor. Bu sayede üreticiler ise maliyetlerini düşürebilirken tüketiciler ise daha uyguna ürün satın alabiliyor.  

FreeDOS Bilgisayar Alınır mı?

FreeDOS işletim sistemi ile sunulan bilgisayarların fiyatları rakiplerine kıyasla her zaman daha uygun oluyor. Eğer halihazırda bir Windows lisansına sahipseniz ya da yeni bir lisans satın alacaksanız FreeDOS bilgisayarlar iyi bir tercih olabilir. Elbette Windows işletim sistemini kurabilecek yetkinlikte olduğunuza da emin olmalısınız. Eğer bu bilgiye sahip değilseniz YouTube’dan araştırmalar yapabilir ya da bu konuda hizmet veren servislerden profesyonel destek talep edebilirsiniz. Orijinal olmayan yazılımların çeşitli sorunlara ev sahipliği yapabileceğini unutmayın. Bu nedenle her zaman için orijinal işletim sistemi kullanmak sizin yararınıza olacaktır.

Ceren {Ceren}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir