Kapat
Windows Alternatifi İşletim Sistemleri
Teknoloji 0

Windows Alternatifi İşletim Sistemleri

Windows yerine farklı bir alternatif arayanlar, yeni denizlere yelken açmak isteyenler için Windows alternatifi işletim sistemleri!

Günümüz teknoloji dünyasında Microsoft’un geliştirmiş olduğu Windows, en popüler işletim sistemleri listesinin başlarında yer alıyor. Milyarlarca bilgisayar kullanıcısına ev sahipliği yapan işletim sistemi pek çok bilgisayar kullanıcısının vazgeçilmezi konumunda. Bu denli popüler ve kapsamlı bir işletim sisteminde yaşanan hatalar da elbette rakiplerine kıyasla hayli fazla. Bazı kullanıcılar bu sorunlardan sıkılmış olacaklar ki Windows alternatifi işletim sistemleri neler merak ediyor. Bu yazımızda Windows yerine kullanabileceğiniz en iyi üç işletim sistemini inceliyoruz!

Windows Alternatifi İşletim Sistemleri

Teknoloji her geçen gün gelişmeye ve yeni ürünlere ev sahipliği yapmaya devam ediyor. Gelişen teknoloji ile ihtiyaçlar ve bu ihtiyaçlara sunulan çözümler de artıyor. Günümüzde bilgisayarlar için sunulan birbirinden farklı işletim sistemleri olsa da bunlardan öne çıkan üç tanesi bu yazımızın konuğu olmayı başarıyor.

macOS

Windows’a alternatif en iyi işletim sistemlerini listelediğimiz yazımızın ilk sırasında macOS yer alıyor. Apple tarafından geliştirilen ve ilk defa 2001 yılında piyasaya sunulan macOS, güvenilirliği ve stabilitesiyle meşhur. Yalnızca Apple bilgisayarlarda çalışması için tasarlanan işletim sistemini çeşitli yöntemlerle diğer bilgisayarlarda da çalıştırmak mümkün. Ancak bir Mac bilgisayar ile macOS’un uyumundan bahsetmeden geçmek hata olur. Eğer farklı bir işletim sistemi arıyorsanız macOS incelemeniz gereken seçeneklerin başında geliyor.

Windows Alternatifi İşletim Sistemleri: Ubuntu

Bir Linux dağıtımı olan Ubuntu, özgür ve ücretsiz bir işletim sistemi olması ile dikkat çekiyor. Bilgisayarlar, sunucular ve akıllı telefonlar için geliştirilen Ubuntu, günümüzde pek çok bilgisayar ve sunucuda aktif olarak kullanılıyor. Ubuntu, yazılım ve sunucular ile ilgilenen kişilerin popüler işletim sistemleri arasında yer alıyor. Profesyonel kullanımın haricinde azımsanmayacak kadar son kullanıcının da bu işletim sistemini tercih ettiğini belirtelim. Ubuntu, Windows’dan sıkılan ve ücretsiz bir işletim sistemi arayanlar için en iyi seçeneklerin başında geliyor.

Chrome OS

İşletim sistemi denildiğinde ilk akla gelen isimler macOS ve bir Linux dağıtımı olan Ubuntu olsa da ‘bu pazarda ben de varım’ diyen bir diğer isim Chrome OS oluyor. Google tarafından geliştirilen Chrome OS işletim sistemi, daha çok uygun fiyatlı dizüstü bilgisayarlarda karşımıza çıkıyor. Sade ve basit yapısı ile kullanım kolaylığı sunan Chrome OS, farklı bir seçenek arayanların inceleyebileceği türden.

En iyi işletim sistemlerini listelediğimiz yazımızın sonuna geldik. Peki, siz bu seçenekler arasından hangi işletim sistemini tercih ederdiniz? Yorumlarınızı bizimle paylaşmayı unutmayın!

Ceren {Ceren}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir