Kapat
PayPal Nedir? PayPal Türkiye'de Neden Yasaklandı?
İnternet 0

PayPal Nedir? PayPal Türkiye’de Neden Yasaklandı?

Dünya çapında bankacılık ve finans uygulaması denildiğinde ilk akla gelen isimlerden bir tanesi olan PayPal nedir ve Türkiye’de neden yasaklandı?

1998 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nin Kaliforniya eyaletinde hayata geçirilen PayPal, bugün dünyanın en popüler bankacılık ve finans uygulamaları arasında yer alıyor. Ödeme araçlarına yön veren uygulama milyonlarca kullanıcıya ev sahipliği yapıyor. Dünyanın pek çok ülkesinde aktif olarak kullanılan PayPal, Türkiye’de ise 2016 yılından beridir hizmet vermiyor. Peki, PayPal nedir ve Türkiye’de neden yasaklandı?

PayPal Nedir?

PayPal, bireyler ve şirketlerin çevrimiçi olarak dünyanın herhangi bir ülkesine para göndermek veya ödeme almak için tasarlanmış bir ödeme aracıdır. Geniş bir kullanım alanına sahip olan PayPal ile para göndermek ve bir internet sitesi üzerinden alışveriş yapmak mümkündür. Oldukça kolay kullanımı ve hızlı yapısı ile dikkat çeken PayPal’ı kullanarak bir e-ticaret sitesindeki alışverişinizi saniyeler içerisinde tamamlayabilirsiniz. Üstelik PayPal pek çok bankacılık uygulamasının aksine herhangi bir kredi ya da banka kartına ihtiyaç duymadan uygulamayı kullanabilmenize olanak sağlar.

PayPal ile dünyanın pek çok ülkesine para göndermek ve yine bu ülkelerden ödeme almak mümkündür. Üstelik PayPal kullanarak yaptığınız işlemlerin birçoğu ücretsiz, bir kısmı ise düşük komisyon oranları ile çalışmaktadır. Bu sayede SWIFT yerine PayPal’ı tercih ederek daha düşük maliyetlerle para transferi gerçekleştirebilirsiniz.

Paypal Türkiye’de Neden Yasaklandı?

Aralık 1998’de ABD’nin Kaliforniya eyaletinde kurulan PayPal, sunduğu avantajlı çözümler ile bankacılık ve finans uygulamalarının başında gelmektedir. Dünyanın en çok kullanılan ödeme araçlarından bir tanesi olan PayPal, 2016 yılında Türkiye’deki faaliyetlerine son vermiştir. Popüler ödeme aracının ülkemizden çekilmesinin sebebi ise BDDK lisanslı alamamış olmasıydı. Verileri Türkiye ile paylaşmak istemeyen PayPal’a BDDK lisansı verilmedi ve bunun sonucunda uygulama ülkemizdeki faaliyetlerini durdurmak zorunda kaldı. PayPal’ın kapanmasının üzerinden yaklaşık 6 yıl geçmesine rağmen ödeme aracı bu konu ile ilgili herhangi bir adım atmadı. PayPal günümüzde hala yasaklı olmaya devam ediyor.

Ceren {Ceren}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir