Kapat
YouTube Tarihi: YouTube Fikri Nasıl Ortaya Çıktı?
İnternet 0

YouTube Tarihi: YouTube Fikri Nasıl Ortaya Çıktı?

YouTube tarihi yazımızda popüler video platformunun 17 yıllık geçmişinden, nasıl ortaya çıktığından ve bugüne ulaşmasındaki sebeplerden bahsediyoruz.

Google’ın 2006 yılında satın aldığı YouTube, bugün dünyanın en büyük video platformları arasında yer alıyor. Popüler video platformu 15 Şubat 2005’de ABD’nin Kaliforniya eyaletinde 3 eski PayPal çalışanı tarafından kuruluyor. Projenin CEO koltuğunda ise 2014’den beridir Susan Wojcicki oturuyor. YouTube’a yüklenen ilk video 24 Nisan 2005 tarihinde sitenin ortak kurucularından Jawed Karim’in bir hayvanat bahçesinde çektiği ve yayınladığı video kaydı oluyor. Bu kayıt, YouTube’da hala mevcut ve kullanıcılar tarafından izlenebiliyor.

YouTube’un öne çıkmasındaki nedenlere içerisinde videoların, filmlerin, müziklerin ve daha pek çok içeriğin yayınlanması göstermek mümkün. Video, hatta ses barındıran her şey YouTube’da var olabiliyor. Uzun yıllardır içerik üreticileri videolarını, film yapımcıları filmlerini, müzik yapımcıları ise müziklerini YouTube’da yayınlıyor. Bu sayede film izlemek isteyenler de müzik dinlemek isteyenler de genellikle YouTube’u ziyaret ediyor.

YouTube Tarihi: YouTube Fikri Nasıl Ortaya Çıktı?

Şubat 2005 tarihinde kurulan YouTube’un ortaya çıkış hikayesinde ABD’de bir şarkıcının yaşamış olduğu talihsiz bir durum yer alıyor. Sitenin kurucu ortaklarından Hurley ve Chen’in ifadelerine göre YouTube’un kurulma fikri 2005’in ilk aylarında ortaya çıkıyor. Bu fikre neden olan konu ise bir akşam yemeği partisinde video paylaşma sorunları yaşanması oluyor.

Sitenin diğer kurucu ortağı ve YouTube’daki ilk videonun sahibi Jawed Karim ise olayların böyle gelişmediğini, fikrin 2004 yılına dayandığını iddia ediyor. Jawed Karim, video platformu fikrinin ilk olarak 2004 yılında Janet Jackson’ın yaşamış olduğu talihsiz göğüs frikiği kazasından ve 2004 Hint Okyanusu depremi ve tsunamisinden yola çıkarak geliştirildiğini ifade ediyor. Bu videoların internette bulunmasının zorluğunu fark eden bu grup bir video platformuna ihtiyaç olduğunu fark etmişler ve Hot or Not sitesinden de ilham almışlar.

Büyümenin İlk Adımları: YouTube Google’a Satıldı!

Açılışından yaklaşık üç ay sonra ilk videonun paylaşıldığı platformun bir yıl sonra bugün olduğu gibi o dönemin de en büyük arama motoru Google tarafından satın alınması, YouTube’un başarılı geleceğinin ilk adımlarının atılmasını sağlıyor. YouTube, 2016 yılında Google tarafından 1,65 milyar dolar karşılığında ile satın alınıyor. Youtube, 16 yıl sonra hala lider video platformu olma özelliğini koruyor.

YouTube’un geçmiş hikayesinin en önemli noktalarını bu adımlar oluşturuyor. Peki siz YouTube hakkında ne düşünüyorsunuz? Fikirlerinizi bizimle yorumlar kısmında paylaşmayı unutmayın!

Ceren {Ceren}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir