Kapat
iPhone Pil Sağlığı Nasıl Korunur? Pil Ömrünü Uzatma Yolları!
iOS 0

iPhone Pil Sağlığı Nasıl Korunur? Pil Ömrünü Uzatma Yolları!

iPhone’unuzu uzun yıllar kullanmak istiyor ancak nasıl yapacağınızı bilmiyor musunuz? İşte iPhone pil sağlığı nasıl korunur sorusunun cevabı!

Dünyanın en büyük akıllı telefon üreticilerinden Apple, iPhone serisi akıllı telefonları ile pazarın en önemli oyuncuları arasında yer alıyor. Ülkemizde son derece yüksek fiyatlarla satılan iPhone’lar, oldukça değerli. Hal böyle olunca kullanıcılar da telefonlarına iyi bakıyor ve uzun yıllar sorunsuz bir şekilde kullanmak istiyor. Bu noktada dikkat edilmesi gereken en önemli parçaların başında bataryalar geliyor.

Bir telefonun en çabuk eskiyebilen parçalarının başında gelen bataryalar oldukça iyi bakılması gereken donanımlardan bir tanesi. Apple da kullanıcılar kadar cihazların bataryalarına önem veriyor. iPhone telefonların içerisinde cihazınızın pil sağlığını takip edebileceğiniz bir bölüm bulunuyor. Belli bir değerin altına inen cihazların batarya performansları eskisi gibi olmuyor. Neyseki pil sağlığınızı korumanın çeşitli yolları yok değil. Peki nasıl?

iPhone Pil Sağlığı Nasıl Korunur?

Akıllı telefonunuzun pil sağlığını korumak için dikkat etmeniz gereken pek çok madde bulunuyor. Bunlar bataryanızın daha uzun süre sağlıklı şekilde çalışmasına yardımcı oluyor. Rehberimize başlamadan önce ortalama bir iPhone bataryasının şarj döngüsünün 400 olduğunu da belirtelim.

Otomatik Parlaklığı Açın

Her akıllı telefonda olduğu gibi iPhone’larda da aydınlığını ölçen bir ışık sensörü bulunmaktadır. Akıllı telefonunuzda yer alan bu ışık sensörü sayesinde ekran parlaklığınız otomatik olarak değiştirilir. Bu sayede evde daha düşük bir parlaklıkla, dışarıda ise daha yüksek bir parlaklıkla telefonunuzu kullanabilirsiniz. Bu özellik ekran parlaklığınızı sürekli ortam koşullarına bağlı olarak değiştireceği için pil ömrünüzü ciddi oranda arttıracaktır.

Otomatik parlaklığı nasıl açacağınızı bilmiyorsanız şu adımlar takip edebilirsiniz:

  1. Ayarlar uygulamasını açın.
  2. Duvar Kağıtları ve Parlaklık seçeneğine dokunun.
  3. Otomatik parlaklık özelliğini aktifleştirin.

Hareketli Duvar Kağıtlarını Kapatın

iPhone akıllı telefonlarda iOS 7 sürümü ile gelen bir hareketli duvar kağıtlar özelliği bulunmaktadır. Bu özellik telefonunuzu hareket ettirdiğinizde duvar kağıdına hareket ediyormuş efekti vermeye yarar. Bu gibi özellikler bataryanızın daha hızlı bitmesine sebep olacağından daha fazla şarj ihtiyacı doğurur. Bu da pil sağlığınızın daha çabuk aşağıları düşmesi anlamına gelir.

Hareketli duvar kağıtlarını nasıl kapatacağınızı bilmiyorsanız şu adımlar takip edebilirsiniz:

  1. Ayarlar uygulamasını açın.
  2. Genel seçeneğine dokunun.
  3. Erişilebilirlik seçeneğine dokunun.
  4. Hareketi Azalt seçeneğini kapatın.

Dinamik Duvar Kağıtlarını Kullanmayın

Duvar kağıtları seçeneklerinde bulabileceğiniz batarya katili özelliklerden bir tanesi de dinamik duvar kağıtlarıdır. Daha fazla pil ömrü için sabit duvar kağıtları seçilmelidir. AMOLED panele sahip telefonlarda siyah arka planlar kullanmak pil ömrünü olumlu yönde etkileyecektir.

Gereksiz Bağlantı Özelliklerini Kapatın

Mobil veri, Bluetooth, Wi-Fi ve Konum gibi özellikleri kullanmadığınız zamanlarda kapatmak bataryanız için son derece olumlu bir hamle olacaktır. Bu servisler açık olduğu durumlarda sürekli işlem yaptıkları için pil ömrünüzü olumsuz yönde etkiler.

Peki, sizler telefonunuzun pil ömrünü ve pil sağlığını korumak için neler yapıyorsunuz? Cevaplarınızı bizimle yorumlar kısmında paylaşabilirsiniz.

Ceren {Ceren}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir