Kapat
En Kolay Programlama Dilleri: Yeni Başlayanlara Özel!
Teknoloji 0

En Kolay Programlama Dilleri: Yeni Başlayanlara Özel!

Yazılım geliştirme ve programlama son yılların en popüler mesleklerinden bir tanesi. Peki bu alana giriş yapmak isteyenler için en kolay programlama dilleri hangileri?

Her geçen gün büyümeye devam eden teknoloji dünyasına yeni yazılımcılar eklenmeye devam ediyor. Son yılların en popüler konularından bir tanesi olan yazılım geliştirme en çok merak edilen konuların başında geliyor. Özellikle sektöre yeni giriş yapan kişilerin merak ettiği programlama ve programlama dilleri bu yazımızın konusu. İşte yeni başlayanlar için öğrenilmesi en kolay programlama dilleri!

En Kolay Programlama Dilleri: Yeni Başlayanlara Özel!

Dünya üzerinde ihtiyaçlarınıza uygun olarak kullanıma sunulan pek çok farklı programlama dili bulunuyor. Bu diller kullanım alanları, amaçları ve işlevleri ile birbirinden ayrılıyor. En kolay programlama dilleri denildiğinde ise ilk akla gelenler Python, Ruby, JavaScript, Java ve C/C++ oluyor.

Python

Dünyanın en kolay ve işlevsel dilleri arasında başı çeken Python, listemizin de ilk sırasında yer alıyor. 1980’li yıllarda geliştirilen bu dil ücretsiz ve açık kaynak kodlu şekilde kullanılabiliyor. Kişisel ve ticari amaçlarla kullanabileceğiniz Python ile gündelik ihtiyaçlarınız için dahi kısa süre içerisinde bir program hazırlamanız mümkün. Instagram, Pinterest bu dilin kullanıldığı popüler platformlardan yalnızca birkaçı.

En Kolay Programlama Dilleri: Ruby

Python gibi yeni başlayanlar arasında yaygın olan bir diğer dil ise listemizin ikinci sırasında yer alan Ruby oluyor. Web ve mobil uygulama geliştirmede kullanılan Ruby, basit ve okunabilir olmasıyla dikkat çekiyor. Airbnb, Shopify, Bloomberg, Hulu, Slideshare, Twitter, Groupon ve GitHub Ruby’nin kullanıldığı platformlar arasında yer alıyor.

JavaScript

Listemizin üçüncü sırasında dünyanın en popüler programlama dillerinden bir tanesi olan Javascript yer alıyor. Devasa bir kütüphaneye sahip olan JavaScript, geliştirilme aşamasında yola çıkılandan çok daha fazlası için kullanım imkânı sunuyor. Programlama dili denildiğinde ilk akla gelen isimlerden bir tanesi kuşkusuz JavaScript oluyor.

Java

JavaScript ile sıkça karıştırılan Java, günümüzde genelde Android uygulamalar geliştirilmek için kullanılıyor. Öğrenilmesi ve kullanımı pek kolay olmayan Java, popülerliği nedeniyle bakılmaya değer. Python, Ruby ya da JavaScript’ten farklı bir seçenek arayanlar için Java en iyi seçeneklerden yalnızca bir tanesi.

Ceren {Ceren}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir