Kapat
Dizüstü Bilgisayar Pil Ömrü Uzatma Nasıl Yapılır?
Teknoloji 0

Dizüstü Bilgisayar Pil Ömrü Uzatma Nasıl Yapılır?

Taşınabilirliği ile öne çıkan dizüstü bilgisayarların en önemli özelliklerinden bir tanesi de pil ömrüdür. Peki, dizüstü bilgisayar pil ömrü uzatma yöntemleri nelerdir?

Günümüzde en çok tercih edilen bilgisayar türlerinden bir tanesi olan dizüstü bilgisayarlar, pazarın önemli bir kısmını oluşturuyor. Ofis kullanıcıları, yazılımcılar, günlük kullanıcılar, hatta ve hatta oyuncular dahi kimi zaman dizüstü bilgisayarları tercih edebiliyor. Oldukça gelişen ve küçük kasasında üst seviye donanımları barındıran bu bilgisayarlar beklendiğinden çok daha fazla performans da sunabiliyor. Dizüstü bilgisayarların tercih edilmesinin başlıca sebepleri arasında ise taşınabilir olması geliyor.

Pek çok kişi ofiste ve evde aynı bilgisayarı kullanmak ya da seyahatleri esnasında bilgisayarlarını yanında taşıyabilmek amacıyla dizüstü bilgisayarları tercih ediyor. Taşınabilir her üründe olduğu gibi dizüstü bilgisayarlarda da en önemli detaylardan bir tanesi pil ömrü oluyor. Günümüzde dizüstü bilgisayarların pek çoğunda dahili bataryalar bulunuyor ve bu sebeple bataryaları kolay bir şekilde söküp takmak mümkün olmuyor. Bu da bilgisayarların bataryalarını daha değerli kılıyor.

Peki, uzun ömürlü bataryaya sahip bir dizüstü bilgisayar kullanmak isteyen kişilerin nelere dikkat etmesi gerekiyor gelin yakından bakalım.

Dizüstü Bilgisayar Pil Ömrü Uzatma Nasıl Yapılır?

 1. Şarja takılı olmayan durumlarda ekran parlaklığınızı olabilecek en düşük konuma getirin.
 2. Ana ekranınızın arka planında siyah tonlarda resimler tercih edin.
 3. Bilgisayarınızın klavye aydınlatması mevcutsa bunu kapatın.
 4. Windows işletim sistemine sahipseniz pil tasarrufu modunu aktifleştirin.
 5. Güç ve uyku ayarlarınızın ideal değerlerde olduğundan emin olun.
 6. Kullanmadığınız zamanlarda Wi-Fi, Bluetooth gibi özellikleri kapatın.
 7. Cihazınızı sık sık şarj etmeyin.
 8. Pilinizi tam dolu ya da tam boş şekilde bırakmayın.
 9. Ömrü biten bataryalarınızı kullanmaya devam etmeyin.
 10. Bilgisayarınıza bağlı aygıtları çıkarın.
 11. Sık sık virüs taraması yapın ve bilgisayarınızda zararlı yazılım olmadığından emin olun.
 12. RAM kapasiteniz yetersizse ekleme yapın.
 13. HDD yerine SSD diskler tercih edin.
 14. Bilgisayarınıza amacına ve özelliklerine uygun olarak kullanın. İş bilgisayarı ile oyun oynamaya çalışarak bilgisayarınızı yormayın.
 15. Bilgisayarınızın bakımlarını düzenli olarak yapın. Cihazınızın tozlu ve kirli şekilde çalışmadığından emin olun. Yılda bir veya iki defa bilgisayarınızı detaylı şekilde temizlemeniz ve bakımlarını yapmanız yeterli olacaktır.

Dizüstü bilgisayarının pil ömrünü uzatmak isteyenlerin yapabilecekleri işlemler bu şekilde. Peki siz hangilerini uyguluyorsunuz ya da uygulamaya başlayacaksınız?

Ceren {Ceren}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir