Kapat
Nano Ekran Koruyucu Nedir? İşte Bilmeniz Gerekenler!
Teknoloji 0

Nano Ekran Koruyucu Nedir? İşte Bilmeniz Gerekenler!

Yüksek bedeller ödeyerek satın aldığımız ve günün her anı yanımızda olan akıllı telefonlarımızı korumak için kullanabileceğimiz nano ekran koruyucu nedir?

Teknolojinin olağanüstü gelişimi ile günümüzde akıllı telefonlar adeta cebimizdeki bilgisayar görevini üstlenmiş durumda. Yalnızca sesli görüşme yapmak ve mesaj yazmak gibi temel özelliklere sahip telefonların bugün ulaştığı son durum hayli dikkat çekici. Akıllı telefonlar bugün bir telefon olmanın da ötesinde aynı zamanda bir bilgisayar, kamera ve çok daha fazlası. Tüm bu işlevleri küçük bir kasada bir araya getiren akıllı telefonların işlevselliği ise tartışılmaz. Hal böyle olunca telefonlarımızın her an yanımızda olması işten bile değil. Ancak tüm gün yanımızda olan ve aktif olarak kullandığımız telefonlarımızın dış etkenlerden dolayı zarar görme ihtimaliyse hayli yüksek. Peki bunun için ne yapılabilir?

Akıllı telefonlarımızı korumanın başlıca yollarından bir tanesi pek çok kişinin de tahmin edeceği üzere ekran koruyucular. Günümüzde akıllı telefonların büyük bir kısmı cam yapıya sahip ekranlardan oluşmakta. Son derece kırılgan bir madde olan cam, çeşitli teknolojiler ile güçlendirilse de bu sorunu tam olarak ortadan kaldırmak maalesef mümkün değil. Ancak akıllı telefonların başına gelebilecek senaryolardan doğacak sonuçları en aza indirmek bizim elimizde. Bunun en iyi yoluysa bir kılıf ve iyi bir ekran koruyucu kullanmak.

Nano Ekran Koruyucu Nedir?

Akıllı telefonunu korumak için ekran koruyucu satın almayı düşünen kullanıcıların karşısına birçok tür ve fiyat çıkıyor. Pek çok kişi ise bu seçenekler arasında kaybolmaktan kendini alıkoyamıyor. Ekran koruyucular da pek çok ürün grubu gibi çeşitli türlere ayrılıyor ve birbirinden farklı deneyimler vadediyor. En popüler türlerin başında ise nano ekran koruyucular geliyor.

Yeni bir ekran koruyucu satın almak isteyen kullanıcıların sıkça karşılaştığı nano ekran koruyucular, nano camından faydalanarak üretilmiş koruma ekipmanları olarak karşımıza çıkıyor. Bu ekran koruyucular akıllı telefonunuzun ekranına yapıştırılarak dış etkilerden gelecek darbeleri sönümlemeye yarar. Darbelerin yanı sıra ekranda oluşacak kılcal çizikler gibi türlü sorunların da önüne geçer.

Yaklaşık 0,35 mm kalınlığa sahip ekran koruyucular alt ve üst olmak üzere iki katmandan oluşur. Nano koruyucular kullanıcıların temas ettiği üst katmanda plastik yapıya, 6H sertliğe ve akıllı darbe koruması özelliğine sahiptir. Telefonla buluşan alt katman ise yumuşak yapıdaki termoplastik poliüretan (TPU) ve nano-supramoleküler malzemeden oluşmaktadır.

Nano ekran koruyucular, yumuşak yapıları sayesinde kavisli yüzeylerde de uygulanabilme olanağı sağlamaktadır. Bunun haricinde su ve yağ iticiliği, hava geçirgenliği ve bakteri oluşumunu engelleme de yine nano ekran koruyucuların özellikleri arasında yer almaktadır. Diğer türlere kıyasla darbelere ve yüksek basınca dayanıklılığı daha yüksek olan nano koruyucular çizik, leke ve kimyasal ürünlere karşı dayanıklılık sağlaması amacıyla geliştirilmiştir.

Bu yazımızda nano ekran koruyucuların ne olduğundan bahsettik. Peki siz akıllı telefonunuzda hangi ekran koruyucuyu tercih etmektesiniz? Cevaplarınızı bize yorum kısmından göndermeyi unutmayın.

Ceren {Ceren}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir