Kapat
Statik IP Nedir? Dinamik IP ile Arasındaki Farklar
Teknoloji 0

Statik IP Nedir? Dinamik IP ile Arasındaki Farklar

İnternet kullanıcılarının pek bilmediği, ilk defa duyan kullanıcıların aklında soru işareti oluşturan Statik IP nedir? Dinamik IP ile arasındaki farklar nelerdir?

Bugün neredeyse her evde bir internet bağlantısı bulunmakta ve bu internet bağlantıları her gün aktif olarak kullanılmaktadır. Milyarlarca kullanıcının internete bağlanabilmesi ve istediği sonuca ulaşabilmesinin arkasında ise son derece gelişmiş bir teknoloji yer almakta. Bir kullanıcının internete bağlanma serüveninde rol oynayan en önemli teknolojilerden bir tanesi ise IP adresleri. Peki statik ve dinamik olmak üzere ikiye ayrılan IP adresi aslında ne?

Statik IP Nedir? Dinamik IP ile Arasındaki Farklar

Internet Protocol anlamına gelen IP, bilgisayarlar arasındaki iletişimi sağlayan temel yapı taşlarından bir tanesidir. Çalışma mantığı gerçek hayatta iki kişinin birbirine telefon numaraları sayesinde ulaşmasına benzetilebilir. Bugün internete bağlanabilen her elektronik cihazın bir IP adresi bulunmaktadır. IP adresleri ise statik ve dinamik olmak üzere iki başlık altında incelenebilir. Bu yazımızın da konusu olan Statik IP nedir?

Elektronik cihazlarımızda kullandığımız IP adresleri belirli senaryolarda sürekli olarak değişmektedir. Statik IP’ler adından da anlaşılabileceği üzere size değişmeyen bir IP adresi sunar. Eğer internete bağlandığınız IP adresinizin yani bir diğer değimiyle kimliğinizin değişmesini istemiyorsanız bu noktada Statik IP’ye başvurabilirsiniz. Özel IP olarak da adlandırılan Statik IP’ler genellikle sunucu gibi profesyonel cihazlarda kullanılmaktadır. Elbette Statik IP tercih eden ev kullanıcıları da bulunmaktadır.

Bu yazımızda en kısa haliyle özel IP adresi nedir sorusunun cevabını verdik. Bir sonraki yazımızda görüşmek üzere!

Ceren {Ceren}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir