Kapat
HTML5 Nedir? HTML ve HTML5 Arasındaki Farklar
Teknoloji 0

HTML5 Nedir? HTML ve HTML5 Arasındaki Farklar

Her ne kadar tam anlamıyla bir programlama dili olmasa da programlama dili denildiğinde ilk akla gelenlerden bir tanesi olan HTML5 nedir?

HTML5 Nedir?

İnternet sitelerini oluşturan temel yapı taşlarından bir tanesi olan HTML5, bir programlama dili olmamasına karşın pek çok kişi tarafından programlama dili olarak bilinen bir işaretleme dilidir. Web teknolojilerinin olmazsa olmazları arasında yer alan HTML5, internet sitelerinin iskeletini oluşturmaya yarar. Bir internet sitesine girdiğinizde karşınıza çıkan tüm yazılar, butonlar, resimler ve görüp görebileceğiniz tüm elementler HTML ile oluşturulmuştur.

HTML5, HTML’nin son sürümü olup en güncel halidir ve 2014 yılında yayınlanmıştır. Geçen 8 yılda yeni bir HTML sürümü sunulmamış, günümüzde hala HTML5 kullanılmaya devam etmektedir. HTML, programlama dillerinden farklı olarak içerisinde herhangi bir mantık barındırmaz. Bu nedenle oldukça basit bir yapıya sahiptir. Bu da onu bir programlama dili değil işaretleme dili yapar.

HTML ve HTML5 Arasındaki Farklar

HTML ve HTML5 arasındaki farklar oldukça basit ancak son derece etkilidir. HTML5, beraberinde yeni etiketler ve özellikler getirdi. En önemli yeniliklerden bir tanesi ise HTML5 ile beraber bazı standartların oluşması oldu.

Ceren {Ceren}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir