Kapat
VRAM Nedir? VRAM Kapasitesi Nasıl Yükseltilir?
Teknoloji 0

VRAM Nedir? VRAM Kapasitesi Nasıl Yükseltilir?

Bilgisayar parçaları arasında önemli bir yere sahip olan VRAM nedir? VRAM kapasitesi nasıl yükseltilir? İşte bilmeniz gerekenler!

Teknoloji dünyası her geçen gün gelişmeye ve bunun sonucunda büyümeye devam ediyor. Akıllı telefonlar, tabletler, akıllı saatler ve daha nice elektronik ürün hayatımızın merkezinde çoktan konumlanmış durumda. Bunlardan bir tanesi de kuşkusuz bilgisayarlar. 2020 yılının başında patlak veren COVID-19 salgın hastalığı ile beraber bugün pek çok kişi evden çalışma modeli ile tanışmış durumda. Bu kişiler için en önemli ürünlerden bir tanesi ise bilgisayarlar.

Evden çalışanlar kadar bilgisayarın önemli olduğu diğer kullanıcılar ise oyuncular. Rekabetçi ve aksiyonun yoğun yaşandığı bir oyunda ansızın yaşanacak bir takılma ya da oyun deneyimini olumsuz etkileyen herhangi bir şey onlar için kabul edilemez. Aslında bilgisayarlar günümüz dünyasında her yerde, internetin ve teknolojinin temel yapı taşını oluşturuyor. Hal böyleyken bilgisayarların donanımları da büyük önem arz ediyor.

Bir bilgisayarın içindeki en önemli parçalara göz attığımızda karşımıza ilk çıkanlardan bir tanesi grafik birimleri yani VRAM’ler oluyor. RAM’leri çok duyduk ama VRAM aslında ne?

VRAM Nedir?

Bilgisayarlar ile biraz ilişkili olan herkesin en azın bir defa duyduğu RAM oldukça yaygın olsa da bu durum VRAM’ler için geçerli değil. RAM ya da bellek, akıllı telefondan akıllı saatlere kadar teknolojik ve elektronik pek çok üründe mevcut bir donanım birimi. Amacı ise kısa süreli olarak verileri bünyesinde barındırmak ve daha sonra silmek. Buna geleneksel bir yorum getirmek gerekirse balık hafızalı SSD desek sanırım yanlış olmaz. Bu parçanın bilgisayar donanımındaki yeri ise son derece kritik.

Bir bilgisayarda RAM ve VRAM olmak üzere iki tür bellek mevcuttur. VRAM, RAM ile benzer şekilde grafik kartı için kısa süreli depolama işlevi görür. Bu noktada RAM ile VRAM’i ayıran şey hizmet ettikleri donanım parçasıdır. VRAM’in açılımı Video Random Access Memory’dir ve adından da anlaşılabileceği üzere ekran kartı için çalışır.

VRAM Kapasitesi Nasıl Yükseltilir?

Bilgisayarlar için kritik bir parça olduğundan bahsettiğimiz VRAM, ekran kartı performansı için de son derece önemlidir. Bunu öğrenen kullanıcıların aklına VRAM kapasitesi arttırılabilir mi sorusu geliyor. Birkaç yöntem ile VRAM kapasitesini arttırmak mümkün ancak RAM yükseltme kadar kolay yapılabilen bir işlem değildir.

VRAM yükseltmek isteyen kullanıcıların başvurabileceği ilk yöntemlerden bir tanesi yeni bir ekran kartı almaktır. Bu uygulayabileceğiniz en iyi çözümlerden bir tanesi olmasına karşın son derece maliyetli olabilir. Dizüstü bilgisayarların pek çoğu ekran kartı değişimine olanak sağlamadığı için kullanıcıların bu noktada farklı bir yol izlemesi gerekebilir. Bu da yine uğraş gerektiren ve maliyetli bir çözüm yolu olacaktır.

VRAM arttırmak isteyenlerin uygulayabileceği bir diğer çözüm ise BIOS ayarlarından bu seçeneği düzenlemektir. Bazı üreticiler BIOS ayarlarından VRAM miktarını değiştirmeye imkân vermektedir. Bu donanımsal bir artış olmasa da daha fazla bellek alanı vermenize olanak sağlar. Uygulayabileceğiniz en uygun maliyetli çözümdür.

Önemli Uyarı: BIOS ayarlarınızı değiştirmek sisteminize çeşitli zararlar verebilir. Bu işlem esnasında bir uzmandan destek almanız tavsiye edilir. Oluşabilecek zararlardan Aslantek.com sorumlu değildir.

VRAM’den bahsettiğimiz ve VRAM kapasitenin nasıl yükseltilebileceğini öğrendiğimiz rehberimizin sonuna geldik. Bizi sosyal medyada paylaşmayı ve düşüncelerinizi yorumlar kısmına yazmayı unutmayın. Bir sonraki rehberimizde görüşmek üzere!

Ceren {Ceren}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir