Kapat
Python Nedir? Python Programlama Dili Ne İşe Yarar?
Teknoloji 0

Python Nedir? Python Programlama Dili Ne İşe Yarar?

Günümüzün en popüler programlama dillerinden bir tanesi olan Python nedir? Python programlama dili ne işe yarar?

Teknolojinin gelişmesi ile günümüzün en popüler mesleklerinin başında yazılım geliştirme gelmektedir. Yazılım mühendisliği ya da bilgisayar mühendisliği mezunları kişilerin rol aldığı sektörde farklı bir bölüm okuyan ya da hiç üniversite okumamış alaylı yazılımcılar da bulunmaktadır. Yazılım dünyasının en popüler dillerinin başında Python gelmektedir. Yeni başlayan pek çok kişinin tercihi Python programlama dili olmaktadır.

Python Nedir?

Python, 1991 yılında Guido Van Rossum tarafından geliştirilen bir programlama dilidir. 1980’lerin sonunda Rossum tarafından Amsterdam’da, herkesin rahatça kodlama yapabilmesi amacıyla geliştirilmeye başlanmıştır. Günümüzün en popüler programlama dilleri arasında yer alan Python, bugün büyük bir pazar payına sahiptir. Pek çok geliştiriciye ev sahipliği yapan bu programlama dile ile çeşitli çözümler geliştirmek de mümkündür.

Python’un bu denli popüler olmasının nedenleri arasında kolay kullanımı gösterilebilir. Herkesin rahatça kodlama yapabilme düşüncesi ile yola çıkan Rossum’un kolay bir programlama dili sunmuş olması hiç de şaşırtıcı değildir. Bugün yazılım dünyasına ilk adımı atmak isteyen pek çok kişinin ilk tercihlerinden bir tanesi Python olmaktadır. Özellikle programlamaya yeni giriş yapmak isteyen kişiler için Python son derece cazip bir tercihtir.

İlk olarak 1994 yılında ortaya çıkan Python, 2021 itibariyle güncellenemeye ve yeni sürümler sunmaya devam etmektedir.

Python Programlama Dili Ne İşe Yarar?

Ücretsiz ve açık kaynak kodlu bir programlama dili olan Python, pek çok farklı amaç için kullanılabilmektedir. Python’un en yaygın olarak kullanıldığı alanların başında ise şunlar gelmektedir:

  • Web Geliştirme
  • Yapay Zekâ ve Makine Öğrenimi
  • Veri Analizi
  • Oyun Geliştirme
  • Robotik Uygulamaları

Peki, siz Python programlama dili hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce öğrenmeye değer bir dil mi yoksa farklı dillere yönelmeli mi? Görüşlerinizi bizimle paylaşmayı unutmayın.

Ceren {Ceren}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir