Kapat
Neden Windows 11'e Geçmeliyim? İşte 10 Sebep!
Windows 0

Neden Windows 11’e Geçmeliyim? İşte 10 Sebep!

Windows ailesinin en yeni üyesi Windows 11 geçtiğimiz yıl tanıtıldı, kullanıcıların pek çoğunun aklında ise “neden Windows 11’e geçmeliyim?” sorusu var. Peki, neden?

Dünyanın en büyük teknoloji firmalarından Microsoft, Windows ile işletim sistemi pazarının en güçlü üyeleri arasında yer alıyor. 4 Nisan 1975 tarihinde ABD’nin New Mexico eyaletinde kurulan şirketin köklü bir geçmişi bulunuyor. Microsoft, pek çok kişinin bildiği üzere Bill Gates ve -pek bilinmese de- Paul Gardner Allen tarafından hayata geçiriliyor. Şirketin kurucu ortaklarından Paul Gardner Allen bir süre sonra sağlık problemleri nedeniyle şirketten ayrılsa da Bill Gates yola devam ediyor ve markayı bugünlere taşıyan isim oluyor. Bugün Microsoft, 2021 yılında 168 milyar USD gelir açıklayarak dünyanın en büyük teknoloji şirketleri arasında yer alıyor.

Microsoft’u bugünlere taşıyan ve geçmişten günümüze gelir kalemlerinin en önemlisini oluşturan ürün ise Windows oluyor. Dünyanın en çok kullanılan işletim sistemleri arasında ilk sırada yer alan Windows; evlerde, ofislerde, kurum ve kuruluşlarda kısacası bilgisayarın olduğu her yerde aktif olarak kullanılıyor. 2020 yılında açıklanan rapora göre Windows işletim sistemi milyonlarca kişiye ev sahipliği yapıyor.

Windows, belirli aralıklarla minör ve majör güncellemeler alıyor. 5 Ekim 2021 tarihinde tanıtılan Windows 11, Windows ailesinin en yeni üyesi olarak karşımıza çıkıyor. Windows 10’un güncellenmiş hali olan Windows 11, çeşitli tasarımsal iyileştirmeler ve beraberinde sunduğu yeni özellikler ile geliyor. Windows 10 kullanıcıları dilerlerse yeni Windows sürümüne ücretsiz olarak geçiş yapabiliyor. Pek çok kişinin aklında ise neden Windows 11’e geçmeliyim sorusu oluşuyor. Bu yazımızda soru işaretlerini gideriyor ve neden yeni bir Windows sürümüne geçmeniz gerektiğinin cevabını veriyoruz!

Neden Windows 11’e Geçmeliyim?

Microsoft’un en yeni işletim sistemi Windows 11’e geçmek için pek çok sebep bulunuyor. Bu yazımızda sizi etkilemesi muhtemel olan önemli noktaları değiniyoruz. Hazırsanız içeriğimiz başlıyor!

En Güncel Windows Sürümü

Windows işletim sistemi Windows 1.0 sürümünden bugüne güncellenerek kendini geliştirmeye devam ediyor. 2022 yılı itibariyle yayınlanan en güncel Windows sürümü ise bu yazımızın da konuğu olan Windows 11 oluyor. Pek çok kullanıcı Windows 7 ve Windows 10 sürümleriyle gönül bağı kurmuş olsa da yenilikleri takip etmek ve her daim güncel kalmak en iyi tercih.

En yeni işletim sistemini kullanmanın, güncellemeleri takip etmenin ve teknolojinin gerisinde kalmamanın önemli nedenleri bulunuyor. Günümüz dünyasında teknolojinin gelişmesi ile beraber siber güvenlik de öne çıkan konu başlıkları arasında yer alıyor. Windows gibi saldırıların hedefinde olan bir işletim sisteminde kötü amaçlı kişilere karşı önlem almamak sizi açık hedef haline getiriyor olabilir. Bunu önlemenin en iyi yollarından bir tanesi ise Windows güncellemelerini düzenli olarak yüklemek.

Bilgisayarınıza yapılabilecek saldırılardan korunmanın, riskleri en aza indirmenin çeşitli yolları bulunuyor. Bunlara örnek olarak ise bilinçli bir kullanıcı olmak, bilmediğimiz bağlantılara tıklamamak, tehlikeli siteleri ziyaret etmemek, bir güvenlik yazılımını ya da Windows Defender’i açık tutmak, Windows gizlilik ayarlarınızı yapmak gösterilebilir. Güvenli bir bilgisayarın temelinde ise orijinal ve güncel Windows yatar.

Android Uygulamalarını Bilgisayarda Çalıştırma

Windows 11’in tanıtım etkinliğinde dikkat çekilen en önemli özelliklerden bir tanesi, yeni Windows sürümü ile artık bilgisayarda Android uygulamalarının çalıştırılabileceğiydi. Teknoloji basınında geniş yankı bulan bu özellik Windows 11’in en önemli özellikleri arasında yer almayı başardı. Windows’da APK çalıştırmak isteyen kullanıcılar bugüne kadar üçüncü parti yazılımlara başvurmak ve bu programların yüksek kaynak tüketimleri ile baş başa kalmak durumundaydı. Windows 11 ile bu durum artık değişiyor.

Windows 11, Amazon Appstore iş birliğiyle Android uygulamaları çalıştırılabilecek. Üstelik uygulamalarınızı APK dosyası ile yükleyebilir ya da Windows’un üzerinde çalıştığı uygulama marketi Google Play Games’den indirebilirsiniz. Windows 11 için Android uygulama desteği henüz stabil sürüm için yayınlanmadı ancak bu özelliğin yakın zamanda herkes için yayınlanacağını söylemek mümkün.

Neden Windows 11’e Geçmeliyim: DirectStorage Desteği

2021 yılında piyasaya sunulan Windows 11, güncel teknolojileri ve gelişmiş özellikleri de beraberinde getiriyor. Windows 11’in sunduğu yeni özelliklerden bir tanesi ise DirectStorage teknolojisi oluyor. DirectStorage, geçici bellek görevi gören RAM’e kopyalanan oyun verilerini doğrudan VRAM’e aktararak oyunların açılış sürelerini kısaltmaya yarıyor. DirectStorage teknolojisi ile beraber SSD’ler tam performansında kullanılabiliyor ve bu sayede oyunların yükleme süreleri ciddi oranda azalıyor.

Gelişmiş Pencere Yönetimi

Windows 11’in en önemli kullanışlılık özelliklerinden bir tanesi gelişmiş pencere yönetimi oluyor. Önceki Windows sürümlerinde pencere yönetimi özelliği bulunsa da bu Windows 11 ile yeni bir boyuta taşınıyor. Windows’un gelişmiş pencere yönetimi sayesinde aynı anda dörde kadar uygulamayı ekranda görüntülemek mümkün hale geliyor. Bu özelliği kullanmak için tek yapmanız gereken ise fare imlecini uygulama pencerelerini büyütüp küçülttüğünüz butonun üstünde bir süre bekletmek.

Pencere Grupları

Windows 11 ile sunulan gelişmiş pencere yönetimini destekleyen bir diğer özellik de pencere grupları oluyor. Pencere grupları sayesinde gelişmiş pencere yönetimi ile ayarladığınız ekranınızı tek tıklama ile öne getirebiliyorsunuz. Bu sayede önceki Windows sürümlerinde olduğu gibi tüm uygulamalara tek tek tıklamanız gerekmiyor. Gruplandırma özelliği sürekli pencereler arasında geçiş yapan kullanıcılara daha kolay kullanım imkânı sunuyor.

Neden Windows 11’e Geçmeliyim: Oyunlar İçin Otomatik HDR

HDR (Yüksek Dinamik Aralık), oyunlardaki pek çok detayı ortaya çıkarmak için önemli bir özellik olarak karşımıza çıkıyor. Günümüz oyun dünyasında HDR teknolojisini destekleyen oyunların sayısı hayli az olsa da bu oyunlarda HDR özelliğini kullanmak için her defasında manuel olarak açmanız gerekiyor. Windows 11 ile gelen Auto HDR özelliği sayesinde bu durum zahmet olmaktan çıkıyor. HDR destekleyen bir oyun oynuyor ve bu teknolojiye sahip monitör kullanıyorsanız Windows sizin için bu özelliği otomatik olarak aktifleştiriyor. Yeni nesil Xbox konsollarında yer alan bu özellik şimdi de Windows kullanıcılarına sunuluyor.

Gelişmiş Çoklu Masaüstü

Gelişmiş pencere yönetimi ve pencere gruplarından sonra Windows 11’in kullanışlılık noktasında attığı adımlardan bir tanesi de gelişmiş çoklu masaüstü özelliği oluyor. Windows 10 ile hayatımıza giren çoklu masaüstü özelliği Windows 11 ile çok daha gelişmiş özelliklere sahip. Bu özellik ile birden fazla masaüstünde aynı anda çalışmak, bu ekranları kişiselleştirmek ve dilediğiniz zaman ekranlar arasında geçiş yapmak mümkün.

DirectX 12 Ultimate Desteği

Windows 11 ile beraber yayınlanan DirectX 12 Ultimate, uyumlu oyunlara gerçek zamanlı ışın izleme ve mesh shaders gibi özellikleri beraberinde getiriyor. Yeni nesil oyunlarda göze daha başarılı grafikler ve FPS değerleri için DirectX 12 Ultimate önemli bir özellik olarak karşımıza çıkıyor. DirectX 12 Ultimate ise sadece Windows 11 sürümünde çalışıyor. Bu yüzden oyun deneyimini en üst seviyeye çıkarmak isteyen kullanıcıların Windows 11 kullanması büyük önem arz ediyor.

Neden Windows 11’e Geçmeliyim: Tamamen Yenilenmiş Arayüz

Windows 11’de karşımıza çıkan en büyük yeniliklerden bir tanesi tamamen yenilenmiş arayüz oluyor. Yeni Windows yüzü, Windows 10’da gördüğümüzün aksine yuvarlak hatlara ve modern çizgilere sahip. Bu, günümüz tasarım trendlerini bize en iyi şekilde yansıtmayı başarıyor. Windows 11’de sunulan tasarım güncellemeleri yalnızca işletim sistemi ile sınırlı kalmıyor Paint, Microsoft Office, Fotoğraflar, Ekran Alıntısı Aracı, Saat, Telefonunuz, Media Player ve daha pek çok uygulamada da karşımıza çıkıyor.

Yeni Uygulama Marketi

Windows 11, pek çok yeni özelliğin yanı sıra aynı zamanda yeni bir uygulama marketiyle de beraber geliyor. Yenilenen Microsoft Store, yeni tasarımı ve teknolojisi ile dikkat çekiyor. Köklü değişimlerin yaşandığı uygulama marketi Windows 11’e yakışır nitelikte.

Peki siz Windows 11 hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce yeni Windows sürümü geçmeye değer mi yoksa tüm bu özelliklere rağmen Windows 10 kullanmaya devam mı etmeli? Görüşlerinizi bizimle yorumlar kısmında paylaşmayı unutmayın. Bir sonraki yazımızda görüşünceye dek hoşça kalın!

Ceren {Ceren}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir