Kapat
Chrome İndirme Hızı Arttırma Yöntemleri 2022
Windows 0

Chrome İndirme Hızı Arttırma Yöntemleri 2022

Yavaş inen dosyalardan, uzun süreler bilgisayar başında beklemekten sıkılmadınız mı? Chrome indirme hızı arttırma yöntemleri ile buna son verin!

Google tarafından geliştirilen ve dünyanın en popüler tarayıcıların bir tanesi olan Chrome, 3,3 milyar kişi tarafından kullanılmaktadır. Her bilgisayar kullanıcısının mutlak şekilde ihtiyaç duyduğu tarayıcıların seçimi söz konusu olduğunda listenin ilk sırasında çoğu zaman Chrome yer almaktadır.

Herkesin zamanının kıymetli olduğu günümüz dünyasında gelişen teknoloji ile de beraber zaman kaybetmek insanların asla istemediği bir durum haline gelmiştir. Profesyonel kullanıcılar başta olmak üzere hiç kimse dosya indirme süreleri ile zaman kaybetmek istemez. Özellikle sürekli indirme işlemleri uğraşan kişiler için bu durum kritik öneme sahiptir.

Bazı kullanıcılar internet hızlarının yüksek olmasına rağmen dosya indirme sürelerinin çok uzun olduğundan şikâyet etmektedir. Bu sorun birtakım işlemler ile giderilebilmektedir. Peki, Chrome indirme hızı arttırma yöntemleri nelerdir?

Chrome İndirme Hızı Arttırma Yöntemleri 2022

  • Parallel Downloading Özelliğini Etkinleştirme
  • Üçüncü Parti Eklentileri Devre Dışı Bırakma
  • Güvenlik Duvarı ve Antivirüs Engeli
  • Chrome’u Güncelleştirme veya Yeniden Kurma
  • Sunucu Kaynaklı Sorunlar

Parallel Downloading Özelliğini Etkinleştirme

Windows işletim sistemi için indirme hızını arttırmaya yarayan bazı üçüncü parti dosya indirme yazılımları mevcuttur. Bunlardan en popüleri ise pek çok kişinin de bildiği Internet Download Manager’dir. IDM programını daha önce kullanmış kişilerin bileceği çoklu bağlantı ile indirme özelliğinin bir benzeri Chrome tarayıcısında da yer almaktadır.

Parallel Downloading özelliği buna izin veren sitelerde çoklu bağlantı özelliğinden yararlanarak dosyaları daha hızlı indirmenize olanak sağlar. Bunun için tarayıcınızın ayarlarına giderek birkaç küçük değişiklik yapmanız gerekmektedir. İşte tarayıcınızda yapmanız gereken işlemler:

  1. Chrome’u açın.
  2. Adres çubuğuna “chrome://flags” yazın.
  3. Chrome Flags sayfasına giriş yaptıktan sonra arama kutucuğuna “Parallel Downloading” yazın.
  4. Parallel Downloading özelliğini etkinleştirin.
  5. Tarayıcınızı yeniden başlatın.

Chrome indirme hızı çok yavaş şikayetine sahip kullanıcılar için en etkili yöntemlerden bir tanesi bu adımda anlattığımız çoklu bağlantı ile indirme özelliğidir. Rehberimizin devamındaki işlemleri de uygulayarak indirme performansınızı olabilecek en iyi seviyeye taşımak mümkündür. En iyi performans için bir sonraki adıma geçmenizi öneririz.

Üçüncü Parti Eklentileri Devre Dışı Bırakma

Üçüncü parti eklentileri ile meşhur olan Chrome, neredeyse istediğiniz her şey için bir eklentinin bulunduğu devasa bir mağazaya sahiptir. Pek çok Chrome kullanıcısı da bu eklentileri tarayıcılarında aktif bir şekilde kullanmaktadır. Bu eklentiler işlevleri itibariyle bizlere çok yardımcı olsalar da tarayıcımıza yük bindirdikleri için kimi zaman indirme performansımızı olumsuz yönde etkileyebilmektedir. Kullanmadığınız eklentileri kaldırmak, mümkün olan en az eklenti ile tarayıcınızı kullanmak sorunuzun çözümü için faydalı olabilir.

Chrome İndirme Hızı Arttırma: Güvenlik Duvarı ve Antivirüs Engeli

Windows işletim sistemi Windows Defender ve Windows Güvenlik Duvarı adı verilen çeşitli güvenlik yazılımları ile beraber gelir. Bazı kullanıcılar ise üçüncü parti güvenlik yazılımları ile sistemlerinin güvenliklerini arttırmayı hedefler. Bilgisayarınızda kullandığınız bu güvenlik yazılımları bazen indirme hızınızı önemli ölçüde etkileyebilmektedir. Sorunun kullandığınız antivirüs yazılımdan kaynaklanıp kaynaklanmadığını anlayabilmek için kullandığınız çözümü devre dışı bırakıp tekrar bir indirme işlemi yapmak faydalı olabilir. Bilgisayarınızda herhangi bir virüs bulunmadığından da emin olmanız gerektiğinin altını çizelim.

Chrome’u Güncelleştirme veya Yeniden Kurma

Google tarafından geliştirilen dünyanın en popüler tarayıcılarından Chrome, sürekli olarak geliştirilmekte ve yayınlanan güncellemeler ile yeni özellikler, hata gidermeleri kullanıcılara ulaştırılmaktadır. Bu nedenle tarayıcınızın en son sürüme sahip olması son derece önemlidir. Eğer hala tarayıcınızı son sürüme güncellememişseniz bunu yapmanın zamanı gelmiş demektir. Güncellemenin yeterli olmadığını düşünüyorsanız tarayıcınızı silip yeniden yüklemek de uygulayabileceğiniz çözümlerden bir tanesidir.

Sunucu Kaynaklı Sorunlar

Bazen ne yaparsanız yapın sorunu düzeltemezsiniz, çünkü sorun sizde değildir… Bazı internet siteleri çeşitli nedenlerden dolayı indirme hızına limit koyabilmektedirler. Bu gibi durumlarda internet hızınız ne kadar iyi olursa olsun, ayarlarınız ne kadar doğru olursa olsun size sunulan hızın üstüne çıkabilmeniz maalesef mümkün değildir. Bu gibi durumlarda yapabileceğiniz tek şey ihtiyacınız olan dosyayı farklı bir kaynaktan indirmektir.

Rehberimizde anlattığımız Chrome indirme hızı arttırma yöntemleri Windows, MacOS, Android ve iOS fark etmeksizin tüm işletim sistemleri için geçerlidir. Adımları sırasıyla ve eksiksiz bir şekilde uygulamak sorununuzun çözümünde size yardımcı olabilir. Eğer şikâyetiniz çözüme ulaştıysa içeriğimizi sosyal medya hesaplarınızda paylaşarak bize destek olabilirsiniz. Bir sonraki yazımızda görüşünceye dek hoşça kalın!

Ceren {Ceren}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir