Kapat
DNS Sunucu Bulunamadı Hatası Çözümü 2022
Windows 0

DNS Sunucu Bulunamadı Hatası Çözümü 2022

Her internet kullanıcısının hayatında en az bir ya da birkaç kez karşılaşmış olduğu DNS sunucu bulunamadı hatası çözümü yazımızda!

Domain Name System ya da yaygın adıyla DNS, internet sitelerine bağlanmak için kullandığımız alan adlarıyla bağlı IP adreslerini arka planda eşleştiren ve kullanıcıların internete bağlanabilmesini sağlayan teknolojiye verilen isimdir.

Günlük hayatta pek çok kez ziyaret ettiğimiz internet sitelerinin her birinin isimleri aslında bir IP adresi ile eşleştirilmiş durumdadır. Kullanıcıların tarayıcılarına yazdıkları alan adları çözümlenerek IP adresine ulaşılır ve bu adresler üzerinden internet sitesine bağlanılır. DNS teknolojisinin ortaya çıkmasının başlıca sebeplerinden bir tanesi IP adreslerinin hatırlanmasının son derece zor ve karmaşık olmasıdır. Bu nedenle DNS ile birlikte kullanıcıların IP adresi yerine çok daha kolay alan anlamlı isimler kullanması sağlanmıştır.

DNS Sunucu Bulunamadı Hatası Çözümü 2022

DNS sunucu bulunamadı hatası Windows başta olmak üzere masaüstü ve mobil platformda pek çok işletim sistemi için karşılaşması son derece olası bir hatadır. Bu sorunu yaşayan kullanıcıların bağlantı problemlerini gidererek yeniden internete bağlanması için pek çok çözüm yolu bulunmaktadır. Ancak Windows kullanıcıları için tüm bu çözüm yollarını denemeden önce başvurulması gereken ilk yer Windows’un sorun çözme aracıdır.

Windows kullanıcılarının DNS problemleri için ilk olarak yerleşik araçlardan yararlanması isabetli bir karar olacaktır. Bunun içinse ayarlara gitmeli, sistem sayfasını açmalı daha sonra ise sorun gider seçeneğine ve diğer sorun gidericiler seçeneğine tıklamalısınız. Açılan sayfada internet bağlantıları için sorun giderme aracını çalıştırarak Windows’un sorunu tespit etmesini ve çözüme ulaştırmasını deneyebilirsiniz.

Eğer bu işlem çözüm için yeterli olmadıysa bundan sonra anlatacağımız adımları sırasıyla, eksiksiz bir şekilde uygulamanız gerekmektedir.

DNS Sunucu Bulunamadı Hatası Nasıl Çözülür?

Tarayıcınızı Değiştirin

DNS sorunlarını çözmek için işe ilk olarak farklı tarayıcıları deneyerek başlamak son derece yerinde bir hamle olacaktır. Chrome, Firefox, Opera ya da Edge gibi tarayıcıları deneyerek sorununun kullandığınız tarayıcıdan mı yoksa farklı bir sebepten mi kaynaklandığını kolaylıkla anlayabilirsiniz. Eğer farklı bir tarayıcı denediğinizde de sorun devam ediyorsa bir sonraki adıma geçebilirsiniz.

Güvenlik Duvarını Kapatın

Bilgisayarınızda kullandığınız üçüncü parti anti virüs programları da yine DNS sorunlarına neden olan başlıca sebeplerden bir tanesidir. Eğer bilgisayarınızda herhangi bir virüs engelleme yazılımı kullanıyorsanız bunu devre dışı bırakarak DNS sorununu çözmeyi deneyebilirsiniz.

Bilgisayarınızı Yeniden Başlatın

DNS sunucu bulunamıyor hatası çözümü için uygulayabileceğiniz yöntemlerden bir tanesi de klişe bir çözüm olan bilgisayarı kapatıp açmaktır.

DNS Ayarlarınızı Sıfırlayın

Modem sıfırlamadan sonra yapılabilecek bir diğer işlem ise bilgisayarınızın DNS ayarlarını sıfırlamak yani DNS adreslerinizi farklı adresler ile güncellemek olabilir. Bunun için ayarlara giderek ilk olarak ağ ve internet seçeneğine, daha sonra ise gelişmiş ağ ayarları seçeneğine tıklayarak ağ ve bağdaştırıcı ekranını açabilirsiniz. Açılan ekranda bağlantı türünüzün üstüne sağ tıklayarak özellikler seçeneğine tıklayabilir, ardından İnternet Protokol Versiyon 4 (TCP/IPC4) seçeneğine iki defa tıklayarak DNS adreslerini güncelleyebileceğiniz ekrana ulaşabilirsiniz.

Bu ekranda aşağıdaki DNS sunucu adreslerini kullan seçeneğini işaretleyebilir ve ilgili alanlara 8.8.8.8 ve 8.8.4.4 adreslerini girebilirsiniz. DNS adreslerinizi girdikten sonra iki defa Tamam butonuna basarak ekranları kapatabilir ve bilgisayarınızı yeniden başlatarak sorununun çözülüp çözülmediğini kontrol edebilirsiniz.

DNS Önbelleğini Temizleyin

Sorununuz hala devam ediyorsa uygulayabileceğiniz son çözüm ise DNS önbelleğini temizlemektir. Bunun için Win + R tuşları ile Çalıştır ekranını açabilir ve ilgili alana cmd yazarak Komut İstemi uygulamasını çalıştırabilirsiniz. Komut satırında ipconfig/flushdns yazdıktan sonra enter tuşuna tıklayarak komutu çalıştırabilirsiniz. Bu işlem bilgisayarınızın DNS önbelleğinin temizlenmesini sağlayacaktır. Bu işlemin ardından sorunun çözülüp çözülmediğini kontrol edebilirsiniz.

Bilgisayar Kullanmadan DNS Sunucu Bulunamıyor Hatası Nasıl Çözülür?

Modeminizi Sıfırlayın

DNS sunucu hatası alan kullanıcıların uygulayabileceği etkili çözümlerden bir tanesi de modeminizi sıfırlamaktır. Statik IP hizmeti kullanmıyorsanız modeminizin güç bağlantısını kesmek ve 30 saniye bekledikten sonra yeniden çalıştırmak sorununuzun çözümü için başlıca yeterli olabilir.

DNS sunucu bulunamadı hatası çözümü rehberimiz size yardımcı olduysa yazımızı sosyal medya hesaplarınızda paylaşmayı unutmayın. Sorununuz hala devam ediyorsa yaşadığınız problemi detayı bir şekilde yorumlar kısmından bizimle paylaşabilirsiniz.

Ceren {Ceren}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir