Kapat
En İyi Android TV Uygulamaları: Bunları Mutlaka Denemelisiniz!
Android 0

En İyi Android TV Uygulamaları: Bunları Mutlaka Denemelisiniz!

Yeni bir akıllı televizyon aldınız ancak hangi uygulamaları yükleyeceğinizi bilmiyor musunuz? İşte sizin için en iyi Android TV uygulamaları!

Teknoloji her geçen gün son hızıyla gelişmeye, yeni teknolojilere ve bu teknolojilerin sonucu olan ürünlere ev sahipliği yapmaya devam ediyor. Akıllı telefonlar, tabletler, bilgisayarlar, aksesuarlar ve daha pek çok şey hayatımızın merkezinde yer alıyor. Geçmişte hiç olmadığı kadar fazla ürün teknoloji ile harmanlanıyor. Bunun sonucunda evde, işte ya da dışarıda gördüğümüz ve kullandığımız ürünler akıllı teknolojiler ile hazırlanıyor.

Televizyon, pek çok kişinin bildiği üzere icadı eskilere dayanan ve uzun yıllardır evlerin vazgeçilmezi konumunda olan bir ürün olarak karşımıza çıkıyor. John Logie Baird tarafından 1923 yılında icat edilen televizyonun yaklaşık 100 yıllık bir tarihi bulunuyor. Bu süreçte teknolojinin de gelişmesiyle beraber önemli bir ilerleme kat eden televizyonlar bugün hiç olmadığı kadar gelişmiş özellikler sunuyor. İçerisinde bulunduğumuz 2022 yılı itibariyle akıllı televizyonlar pazarın öne çıkan modellerini oluşturuyor.

Günümüzde oldukça popüler olan akıllı televizyonların 2010’lardan günümüze uzanan yaklaşık 10 yıllık bir tarihi bulunuyor. Bu denli kısa bir sürede hayli değişim gösteren akıllı televizyonlar, bugün hiç görülmediği kadar gelişmiş özelliklere ve teknolojilere sahip. Günümüzde satılan televizyonların birçoğu ya bir işletim sistemi ile geliyor ya da Android TV Box gibi çözümlerle akıllı hale dönüştürülüyor. Bu da akıllı televizyonlara talebin hayli fazla olduğuna işaret ediyor.

Akıllı televizyon, Android TV ya da Smart TV olarak nitelendirilen bu ürünlerin en önemli özellikleri internete bağlanabiliyor ve içerisine çeşitli uygulamalar yüklenmesine izin veriyor oluşu. Bu noktada yeni bir akıllı televizyon satın alan kişiler hangi uygulamaları yüklemeleri gerektiği konusunda kafa karışıklığı yaşayabiliyor. Bu yazımızda mutlaka denemeniz gereken en iyi Android TV uygulamaları neler açıklıyoruz!

En İyi Android TV Uygulamaları

Yeni bir Android TV satın aldığınızda televizyon üreticisi bazı uygulamaları ön yüklü olarak hazır bir şekilde sunabiliyor. Ancak bu uygulamalar genellikle YouTube, Netflix gibi popüler uygulamaların ötesine geçemiyor. Android evreninde işinize yarayabilecek pek çok farklı uygulama bulunuyor. Yeni şeyler denemek istiyorsanız bu yazımız tam size göre.

MX Player

Ortaya çıkış amacı görüntü oynatmak olan televizyonlar için en önemli uygulamalardan bir tanesi çoğu zaman video oynatıcılar olacaktır. MX Player, Android işletim sisteminin en popüler video oynatıcıları arasında yer almaktadır. Pek çok özelliğe sahip bu uygulama ile farklı formatlardaki videolarınızı oynatabilir, bu videolara altyazı ekleyebilirsiniz. Üstelik bu videoları televizyona bağladığınız bir harici sürücüden de çalıştırabilirsiniz.

Sideload Launcher

Android TV’lerde yer alan Google Play Store, akıllı telefonlardakine kıyasla küçültülmüş ve yalnızca uyumlu uygulamaların listelendiği bir uygulama marketidir. Televizyonuna daha fazla uygulama yüklemek isteyen kullanıcıların bu uygulamaları dış kaynaklardan indirmesi gerekmektedir. Bu şekilde yüklenen uygulamalar ise televizyonunuzun uygulama listesinde yer almaz. Bu sorunu çözmek ve uygulamalara hızlı şekilde erişebilmek için kullanabileceğiniz en basit uygulama Sideload Launcher’dir.

En İyi Android TV Uygulamaları: AirScreen

Android TV’lerde Google Cast yerleşik olarak desteklenen bir teknolojidir. Bu sayede Android telefon, Chromebook ya da Chrome tarayıcısı gibi Google ürünlerinden televizyonunuza kolay bir şekilde görüntü aktarabilirsiniz. Ancak Android TV’ler Apple’ın AirPlay teknolojisini desteklemez. Eğer bir iPhone’a sahipseniz bu sorunu çözmek için kullanabileceğiniz en iyi uygulamalardan bir tanesi AirScreen’dir. AirScreen sayesinde iPhone veya iPad cihazınızdan Android TV’nize kolayca görüntü aktarımı yapabilirsiniz. Bu uygulamayı Google Cast, Miracast ve DLNA için de kullanabilirsiniz.

X-plore File Manager

Her Android cihazda mutlaka bulunması gereken dosya yöneticisi, akıllı televizyonlar için de son derece önemlidir. Televizyonuna Play Store’da bulunmayan bir uygulama yüklemek isteyenler içinse dosya yöneticileri olmazsa olmazdır. X-plore File Manager, bu iş için tercih edebileceğiniz en iyi dosya yöneticilerinden bir tanesidir.

Google Drive

Google Drive, adından da anlaşılabileceği üzere Google tarafından geliştirilen dünyanın en büyük bulut depolama servisidir. Drive sayesinde bilgisayarınızdan ya da telefonunuzdan buluta yüklediğiniz dosyalara televizyonunuzdan erişmeniz mümkündür. Google Drive, Android TV’ler için uyumlu değildir ve bu nedenle Play Store’da bulunmaz. Bu uygulamayı televizyonunuza yüklemek için dış kaynakları kullanmanız gerekecektir.

En İyi Android TV Uygulamaları: Spotify

Dünyanın en büyük çevrimiçi müzik dinleme platformu olan Spotify’ın Android TV’ler için yayınlanmış bir sürümü de bulunmaktadır. Ücretli bir uygulama olan Spotify, bugün milyonlarca kullanıcıya ev sahipliği yapmaktadır. Pek çok kişinin kullandığı müzik platformunda sizin de üyeliğiniz mevcutsa uygulamayı televizyonunuza yükleyerek müzik deneyiminize kaldığınız yerden devam edebilirsiniz.

Google Chrome

Yine bir Google ürünü olan Google Chrome, dünyanın en çok kullanılan internet tarayıcıları listesinde ilk sırada yer almaktadır. Windows, macOS, Android ya da iOS fark etmeksizin herkesin yakından tanıdığı Chrome, pek çok kişi tarafından en az bir defa kullanılmıştır. Akıllı televizyonunuzdan internete girmek istiyorsanız bu iş için kullanabileceğiniz en iyi uygulama Chrome’dur.

Send Files to TV

Dosyalarınızı bilgisayarınızdan ya da telefonunuzdan televizyona aktarmanızın pek çok farklı yolu vardır. Bu iş için kullanabileceğiniz çözümlerden bir tanesi de Send Files to TV uygulamasıdır. Bu uygulama sayesinde televizyona aktarmak istediğiniz verilerinizi kolay bir şekilde taşıyabilirsiniz.

En İyi Android TV Uygulamaları: Photo Gallery and Screensaver

Android TV, içerisinde önceden hazırlanmış bir ekran koruyucu özelliği ile gelse de bu seçeneğin pek fazla özelleştirme imkânı sunduğunu söylemek mümkün değil. Daha gelişmiş bir çözüm arayanlar için Photo Gallery and Screensaver uygulaması en iyi çözümlerden bir tanesi. Bu uygulama sayesinde daha zengin bir ekran koruyucu deneyimi elde edebilirsiniz. Uygulamada kullanacağınız resimleri Google Photos’dan, Facebook ve Flickr’dan seçebilirsiniz.

YouTube TV

28 Şubat 2017 tarihinde piyasaya sunulan ve YouTube ürünü olan YouTube TV, 85’den fazla televizyon kanalının yayınlandığı bir TV uygulamasıdır. YouTube TV ile spor, haber ya da eğlence gibi pek çok türdeki içerikleri canlı olarak izlemek mümkündür. Geleneksel yayınları izlemek istemeyenler için YouTube TV, teknoloji ile televizyon yayınlarını buluşturmaktadır.

En iyi Android TV uygulamaları listemizin sonuna geldik. Siz kendi televizyonunuzda hangi uygulamaları kullanıyorsunuz? Bu listede yer alan uygulamalardan yüklemeyi düşündükleriniz var mı? Yorumlarınızı bizlerle paylaşmayı unutmayın. Bir sonraki yazımızda görüşünceye dek hoşça kalın!

Ceren {Ceren}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir