Kapat
Netflix Neden Abone Kaybediyor?
İnternet 0

Netflix Neden Abone Kaybediyor?

Dünyanın en büyük çevrimiçi yayın servisi Netflix neden abone kaybediyor? İşte merak edilen o sorunun cevabı!

Ağustos 1997’de ABD’nin Kaliforniya eyaletinde kurulan Netflix, bugün dünyanın en büyük çevrimiçi yayın servisi olarak karşımıza çıkıyor. Reed Hastings ve Marc Randolph tarafından kurulan şirketin CEO koltuğunda Ted Sarandos ve Reed Hastings oturuyor. Ücretli aboneliğe dayalı bir kazanç sistemi bulunan Netflix’in güncel verilere göre kullanıcı sayısı ise 221,6 milyon. Uzun süredir yükselişte olan şirket, on yıldan sonra ilk defa zarar açıkladı. Peki, neden? İşte merak edilen o sorunun cevabı!

Netflix Neden Abone Kaybediyor?

Dünyanın en büyük çevrimiçi yayın servisi Netflix, bu yılın başında platformda bazı şeylerin değişeceğine dair sinyaller verdi. Şirket, platformun en sevilen özelliklerinden hesap paylaşımı özelliğine düzenleme getireceklerini ifade etti. Bu, kitleler tarafından tepkiye karşılandı. Gelişmeler sonucunda 200 binden fazla abone kaybeden şirket on yıldan fazla sürenin sonunda ilk defa abone düşüşü açıkladı.

Netflix’in Rusya’dan Çekilmesi

Geçtiğimiz aylarda Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısı ile başlayan Rusya-Ukrayna savaşı tüm dünyayı etkiledi. Pek çok şirket Rusya’daki çalışmalarını askıya alarak ülkeden çekildi. Apple, Microsoft, YouTube gibi Rusya’yı boykot eden firmaların arasında Netflix de bulunuyordu. Rusya’daki faaliyetlerinin tamamına son veren şirket, bunun sonucunda 700 bin abonesini geride bırakarak ülkeden çekildi.

ABD ve Kanada Fiyatlarındaki Artış

Netflix, bu yılın başında Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada’daki kullanıcılar için yeni fiyat tarifesini açıkladı. İki ülkedeki abonelik fiyatlarının artması bazı kullanıcıların üyeliklerini iptal etmesine sebep oldu. İddialara göre Ocak 2022’den itibaren fiyat artışı nedeniyle Kuzey Amerika’daki 600.000 abonelik iptal edildi. Bu da Netflix’in abone kaybetmesine sebep olan nedenlerden bir tanesi olarak kayıtlara geçti.

Netflix Kullanıcıların Hesabını Paylaşmasını İstemiyor

Netflix’in en sevilen özelliklerinin başında bir hesabı aynı anda 4 kişinin kullanabildiği hesap paylaşma özelliği geliyor. Bu hizmet aslında kullanıcıların ortak olarak bir hesap alabilmesi için değil, aynı ailedeki kişilerin farklı profillere sahip olması için geliştirilmiş. Kullanım sözleşmesindeki maddeleri önemsemeyen kullanıcılar nedeniyle Netflix’in yıllardır mücadele ettiği en önemli sorunlardan bir tanesi hesap paylaşımı oluyor.

Netflix, 30 milyonu ABD ve Kanada olmak üzere toplamda 100 milyon hanenin platformu ücret ödemeden kullandığını belirtiyor. Dünya genelinde 222 milyon aboneye sahip şirket, bu sayıya 100 milyon daha eklemek istiyor olabilir. Yayın servisinin bu konuya bulduğu çözüm ise her profil için ekstra fiyat politikası gibi görünüyor.

Netflix Medya Şirketlerinin Yapımlarını Kaybediyor

Bir yayın servisi olan Netflix’in en önemli kısmını içerikler oluşturuyor. Medya şirketleri tarafından yapılan ve Netflix’e lisanslanan yapımlar her geçen gün azalmaya devam ediyor. Platform çeşitliliği medya şirketlerini yapımlarını başka firmalara satmaya teşvik ediyor. Bazı şirketler ise kendi platformlarını kurarak orijinal içeriklerini üçüncü parti bir kuruluş olmaksızın kullanıcılarla buluşturuyor. Bunun farkında olan Netflix, orijinal yapımlarına daha fazla bütçe ayırarak platformdaki içerik çeşitliliğini arttırmayı hedefliyor. Platformda pek çok Netflix orijinal içeriği olsa da kullanıcılar bazen istediklerini bulamayabiliyor.

Netflix’in Rakipleri Artıyor

Netflix, sektörün önde gelen isimleri arasında yer asla da her geçen gün yeni yayın servisleri ortaya çıkmaya devam ediyor. Netflix aynı zamanda Hulu, HBO Max ve Amazon Prime Video başta olmak üzere Peacock, Paramount+, Disney+, Apple TV+, ESPN gibi platformla da rekabet ediyor. Yayın servisleri kullanıcıların sevdiği bir içeriği kendi bünyelerinde yayınlamak için birbiriyle kıyasıya rekabet ediyor. Bu da kullanıcıların farklı platformlara abone olmasına neden olabiliyor.

Peki, siz Netflix’in on yılı aşkın sürenin sonunda ilk kez abone kaybetmesi hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce Netflix bu zarar karşısına nasıl bir hamle yapacak? Bu gidişatı durdurmak için neler yapılması gerekiyor? Düşüncelerinizi bizlerle yorumlar kısmında paylaşabilirsiniz.

Ceren {Ceren}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir