Kapat
Windows'da Yapmamanız Gerekenler: Bunları Sakın Yapmayın!
Windows 0

Windows’da Yapmamanız Gerekenler: Bunları Sakın Yapmayın!

Kritik bir düzenleme yapmadan önce bu yazıya bakın! İşte asla Windows’da yapmamanız gerekenler!

ABD merkezli teknoloji devi Microsoft tarafından geliştirilen Windows, bugün dünyanın en popüler işletim sistemlerinin başında geliyor. Milyonlarca kullanıcıya hizmet veren işletim sistemi, sürekli olarak güncelleniyor ve yeni kullanıcılara ev sahipliği yapıyor. Bazı kullanıcılar eski alışkanlıklar neticesinde işletim sistemi üzerinde kendilerine göre çeşitli düzenlemeler yapabiliyor. Bu, Windows’unuzun doğru çalışmamasına sebep olabilir. Bu yazımızda Windows’da asla yapmamanız gerekenler listesini açıklıyoruz.

Windows’da Yapmamanız Gerekenler: Bunları Sakın Yapmayın!

Milyonlarca bilgisayarda aktif olarak çalışan Windows işletim sisteminin doğru çalışabilmesi ve görevini yerine getirebilmesi için gerekli pek çok ayar ve dosya bulunmaktadır. Değiştirilen bir ayar ya da silinen bir sistem dosyası işletim sisteminizin zarar görmesine neden olabilir. Bu yüzden bu listemizde yer alan işlemlerin asla yapılmaması bilgisayarınızın sağlığı için büyük önem arz etmektedir.

Kayıt Defterinizi Düzenlemeyin

Windows’un içerisinde profesyonel kullanıcılar için Kayıt Defteri Düzenleyicisi adında bir araç bulunmaktadır. Windows ile ilgili pek çok ince ayarın yapılabildiği burada yapacağınız bir değişiklik sistem sağlığınızı etkileyebilir. Yalnızca profesyonel kullanıcıların kullanımına uygun olan bu araç son derece dikkatli kullanılmalıdır.

Kritik olmayan sorunlar hariç kullanılmasını tavsiye etmediğimiz Kayıt Defteri Düzenleyicisi, son çare olarak başvuracağınız bir çözüm olabilir. Bu durumda da yapacağınız işlemlere azami özen göstermeye dikkat etmelisiniz.

Kayıt defterinde yapacağınız hatalı bir işlem bilgisayarınızı yavaşlatabilir, güvenlik sorunlarına neden olabilir, çeşitli özelliklere erişiminizi kaybettirebilir veya sisteminizin yeniden yüklenmesini gerektirebilir.

Windows’da Yapmamanız Gerekenler: Otomatik Güncellemeleri Kapatmayın

Bugün en güncel sürümü Windows 11 ile piyasada bulunan Windows, minör ve majör pek çok güncellemeye ev sahipliği yapmaktadır. Sürekli olarak güncellenen işletim sisteminde her yeni güncelleme ile hatalar giderilmekte, yeni özellikler eklenmektedir.

Windows işletim sistemi en çok lisanssız kullanıcının bulunduğu yazılımların başında gelmektedir. Yasadışı şekilde hazırlanmış lisanssız yazılımlar bilgisayarınızın güvenliğini tehdit eder. Kullanıcıların bilgisayarları için lisanslı bir yazılım satın almaları ve otomatik güncellemeleri açarak yeniliklerden sürekli olarak faydalanmaları son derece önemlidir.

Uzun süre Windows güncellemelerinin kapalı kaldığı cihazlarda performans sorunlarına, kötü amaçlı yazılımlara ve kararlılık sorunları yaşamak mümkündür. Bu nedenle lisanslı yazılım kullanmak, otomatik güncellemeleri açmak ve bilgisayarınızı güvende tutmak daha iyi bir bilgisayar deneyimi için olmazsa olmazdır.

Microsoft Defender Güvenlik Duvarını Devre Dışı Bırakmayın

Windows’un dahili güvenlik yazılımı olan Microsoft Defender, sizi kötü amaçlı yazılımlardan ve çeşitli tehlikelerden korur. Windows üzerinde yapılmak istenen yetkisiz erişimleri durduran güvenlik yazılımı bilgisayarınızın güvenliği için oldukça önemlidir.

Microsoft, Windows işletim sisteminin içerisine yerleştirdiği dahili güvenlik yazılımı ile üçüncü parti anti virüs yazılımlarına olan ihtiyacı büyük ölçüde azaltmıştır. Microsoft Defender ile anti virüs programı kullanmayan kullanıcıların da güvenli bir deneyim elde etmeleri sağlanmıştır. Bu nedenle farklı bir yazılım kullanmasanız bile Microsoft Defender’in açık konumda olması faydalı olacaktır.

Komut İsteminde Zararlı Komutları Çalıştırmayın

Windows’un içerisinde Kayıt Defteri Düzenleyicisi gibi yine daha çok profesyonel kullanıcılara hitap eden bir Komut İstemi bulunmaktadır. Komut satırlarını yorumlamaya yarayan Komut İstemi, profesyonel kullanıcıların çeşitli komutları bilgisayar üzerinde çalıştırmasına olanak sağlar. Bu arabirimde pek çok işlemi gerçekleştirmeniz mümkündür.

Komut İstemi, profesyonel kullanıcılara hitap etmesi nedeniyle pek çok işlemin yapılabilmesini sağlar. Bu da uygulamaya hassas işlemler için yönetici izni vermenizi gerektirir. Windows işletim sisteminde yönetici izni vermek programın neredeyse her şeye erişebilmesi anlamına gelir. Bu noktada Komut İstemi programında zararlı kaynaklardan komutlar çalıştırmak bilgisayarınıza ciddi zararlar verebilir.

Komut İstemi kullanılırken son derece dikkatli olunmalı, zararlı kaynaklardan komutları çalıştırmamaya azami dikkat gösterilmelidir. Profesyonel olmayan kullanıcıların gerekmedikçe bu arabirimi kullanmamalarını tavsiye ederiz.

İşletim Sistemi Dosyalarını Silmeyin

Windows işletim sistemi de her yazılım gibi çalışabilmek için bazı dosyalara ihtiyaç duyar. Kritik Windows dosyalarını silmek sisteminizi çalışamaz hale getirebilir. Böyle bir durumla karşılaştığınızda karşınıza çıkan çözümlerden bir tanesi sisteminizi yeniden yüklemek olacaktır. Tüm bu uzun süreç ile uğraşmamak için Windows dosyalarına müdahale etmemenizde fayda vardır.

Windows’un dosyaları ile birlikte zarar vermemeniz gereken bir diğer nokta ise Görev Yöneticisi’nde yer alan görevlerdir. Buradaki işlemlerinizde de son derece dikkatli olmalı, gerekmedikçe müdahale etmemelisiniz. CPU, RAM veya ağ kaynaklarını azaltmak için bilinçsiz şekilde devre dışı bıraktığınız bir hizmet sisteminizi etkileyebilir.

Windows’da Yapmamanız Gerekenler: Zararlı Yazılımlara Dikkat Edin

Windows, dünyanın en popüler işletim sistemi olması sebebiyle kötü amaçlı kişilerin ilk hedefi oluyor. Pek çok zararlı yazılımın bulunduğu işletim sisteminde kullanıcıların üzerinde büyük bir görev düşüyor. Kullanıcıların sistem güvenliği için lisanssız programlardan kaçınmasında, bilmediği kaynaklardan programlar yüklememesinde büyük önem var.

Bazı zararlı yazılımlar Microsoft Defender tarafından da tespit edilemeyebiliyor. Bu ihtimale karşı önemli görevin kullanıcıların üzerine düştüğünü hatırlatmakta fayda var. Eğer siz de güvenliğe önem veriyorsanız lisanssız programlar kullanmak yapacağını son şey olmalı.

İşte Windows’da yapmamanız gerekenler bu şekildeydi. Siz de asla yapılmamalı dediğiniz şeyleri yorumlar kısmında okurlarımızla paylaşabilirsiniz. Bir sonraki yazımızda görüşmek üzere!

Ceren {Ceren}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir