Kapat
Telefondan Wi-Fi Şifresi Öğrenme Nasıl Yapılır?
Android 0

Telefondan Wi-Fi Şifresi Öğrenme Nasıl Yapılır?

Onlarca Wi-Fi ağı arasında kayboluyor, şifreleri hatırlamakta güçlük mü çekiyorsunuz? İşte telefondan Wi-Fi şifresi öğrenme yöntemleri!

İnsan hayatını önemli ölçüde kolaylaştırılan akıllı telefonlar haberleşme ve daha pek çok işlem için internete ihtiyaç duyar. Akıllı telefonlar internete hücresel veri ya da kablosuz bağlantı ile ulaşabilir. YouTube, Instagram gibi yüksek veri tüketen platformları kullanan pek çok kişi ise kablosuz bağlantıyı tercih eder. Günün her anında yanımızda olan akıllı telefonumuz evde, iş yerinde veya sıklıkla ziyaret ettiğimiz yerlerdeki Wi-Fi ağlarına bağlı olabilir. Onlarca ağ arasında kaybolmak ise işten bile değildir.

Android işletim sistemi daha önce bağlandığınız internet ağlarının şifresini her daim saklamaya devam eder. Bu sayede uzun aralıklarla ziyaret ettiğiniz bir akraba evinde tekrar şifre girmek zorunda kalmazsınız. Ancak yeni bir elektronik cihaz satın aldığınızda ya da Wi-Fi şifresine ihtiyaç duyduğumuzda bunun için yapabileceğimiz bazı şeyler vardır. Bu yazımızda telefondan Wi-Fi şifresi nasıl öğrenilir adım adım açıklıyoruz.

Telefondan Wi-Fi Şifresi Öğrenme Nasıl Yapılır?

Android 10 ve Üzeri İşletim Sistemleri

Google’ın geliştirmiş olduğu açık kaynaklı işletim sistemi Android sürekli olarak geliştirilmeye devam ediyor. Android, her yıl yeni sürümü ile kullanıcıların karşısına çıkıyor. Bu noktada Android 10 ve daha yeni bir işletim sistemine sahipseniz Wi-Fi ağınızın şifresini öğrenmek son derece kolay.

Android 10 ve Üzeri İşletim Sistemlerinde Wi-Fi Şifresi Öğrenme

Uygulayacağınız işlemler telefondan telefona farklılık gösterse de ana hatları ile benzer şekildedir. İlgili ayarı benzer menüler içerisinde bulabilirsiniz.

 1. Ayarlar uygulamasını açın.
 2. Wi-Fi ayarlarını açın.
 3. Paylaşmak istediğiniz ağın üzerine dokunun.
 4. Açılan QR kodunu bağlanmasını istediğiniz yeni cihaza okutun.
 5. QR kodun altında şifre yazıyorsa manuel olarak da giriş yapabilirsiniz. Yazmıyorsa bir sonraki yöntemi inceleyebilirsiniz.
 6. İşte bu kadar.

Telefondan Wi-Fi Şifresi Öğrenme: Android 6’dan Android 9’a Kadar Olan İşletim Sistemleri

Android işletim sisteminde QR kod ile kablosuz ağ paylaşma özelliği Android 10 ile gelmiştir. Android 6’dab Android 9’a kadar olan işletim sistemlerinde bu özelliği doğrudan kullanmak mümkün değildir. Bunun yerine bir cihazdan oluşturulan QR kodunu farklı aşamalardan geçirerek Wi-Fi şifresini öğrenmek mümkündür.

Android 6’dan Android 9’a Kadar Olan İşletim Sistemlerinde Wi-Fi Şifresi Öğrenme

 1. Android 10 ve üzeri işletim sistemine sahip bir akıllı telefondan QR kod oluşturun.
 2. Bağlanmak istediğiniz cihazdan Google Lens uygulamasını açın.
 3. İlk adımda oluşturduğunuz QR kodunu Lens uygulamasına taratın.
 4. QR kodun üzerine tıklayın ve ağ şifresi bu sayfada sansürsüz şekilde yer alacaktır.
 5. İşte bu kadar!

Android 4.4’dan Android 9’a Root’lu Cihazlar

Android işletim sisteminde kablosuz ağların şifreleri cihazın içerisinde saklanır. Ancak güvenlik nedeniyle her dosyaya kullanıcıların ulaşması mümkün değildir. Root, cihazın güvenlik perdesini ortadan kaldırarak telefona tam erişim imkanı sunar. Android 4.4’dan Android 9’a kadar olan işletim sistemlerinde ağ şifresini öğrenmenin tek yolu bu işlemdir.

Android 4.4’dan Android 9’a Root’lu Cihazlarda Wi-Fi Şifresi Öğrenme

 1. Play Store’dan güvenilir bir şifre görüntüleme uygulaması indirin.
 2. Uygulamayı açın.
 3. Talimatları takip edin ve Wi-Fi şifrenizi öğrenin.
 4. İşte bu kadar!

Telefondan Wi-Fi şifresi nasıl öğrenilir yazımızın sonuna geldik. Aklınıza takılan soruları bizimle yorumlar kısmında paylaşabilirsiniz.

Ceren {Ceren}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir