Kapat
Yüklememeniz Gereken Android Uygulamalar
Android 0

Yüklememeniz Gereken Android Uygulamalar

Bu uygulamalar sizi zararlı veya vadettiklerini gerçekleştirmiyor. İşte yüklememeniz gereken Android uygulamalar!

Popüler işletim sistemlerinden Android, milyarlarca kullanıcısı ile dünyanın en çok kullanılan işletim sistemlerinden bir tanesi olarak karşımıza çıkıyor. Google tarafından geliştirilen açık kaynak kodlu ve ücretsiz işletim sistemi, yapısı ve popülerliği sebebiyle kötü amaçlı kişilerin hedefinde yer alıyor. Google her ne kadar kontrol etse Play Store’da zararlı veya işe yaramaz uygulamalar yayınlanabiliyor. Eğer listemizde yer alan uygulamalardan bir tanesi sizin de cihazınızda mevcutsa dikkatli olmanız gerekebilir!

Yüklememeniz Gereken Android Uygulamalar

QuickPic Gallery

Bir dönemin kullanıcı dostu ve kullanışlı galeri uygulaması QuickPic Gallery, yüklememeniz gereken Android uygulamalar listemizin ilk sırasında yer alıyor. Kolay kullanımı ile dikkat çeken QuickPic Gallery’nin uzun süre kullanıcı kitlesini sessiz sedasız büyütmesi üzerine 2015 yılında uygulamanın Çinli Cheetah Mobile şirketine satılması ile olanlar oluyor. Uygulama satıldıktan hemen sonra kullanıcı verilerini gizli bir şekilde sızdırmaya ve kendi sunucularında depolamaya başlıyor. 2018 yılının sonlarında Play Store’dan kaldırılan uygulama tarihler 2019’u gösterdiğinde tekrar aramıza dönüyor. Bugün uygulama hakkında gönderilen incelemelerin pek çoğu olumsuz. QuickPic, değerlendirmesi en kötü galeri uygulamalarından birisi olarak hayatına devam ediyor.

ES File Explorer

Android kullanıcılarının pek çoğu ES File Explorer adını mutlaka duymuş, belki en az bir defa kullanmıştır. Bir dönemin en popüler dosya yöneticisi ES File Explorer, bugün tarihin tozlu sayfalarında kaybolmuş, yerini kopya uygulamalara bırakmış durumda. Uygulamanın Play Store’dan kaldırılma nedeni ise kullanıcılara arka planda reklamları otomatik olarak tıklatması ve bildirim çubuğunda kullanıcıları farklı uygulamalar için teşvik eden rahatsız edici bildirimleri. 2019’da Play Store’da yayından kaldırılan uygulama tavsiye edilmeyenlerden bir tanesi.

Yüklememeniz Gereken Android Uygulamalar: UC Browser

Çin’in ve Hindistan’ın en popüler internet tarayıcılarından bir tanesi olan UC Broswer, kesinlikle kullanmamanız gereken Android uygulamaların başında geliyor. Sıkıştırma sayesinde hızlı bir deneyim sunduğu iddiasıyla popüler olan uygulama milyonlarca kullanıcıya ev sahipliği yapıyor. UC Browser, kullanıcıların arama sorgularını, IMEI numaralarını, Android kimliğini, Wi-Fi MAC adresini, coğrafi konum bilgilerini şifreleme olmadan çeşitli şirketlerle paylaşıyor. Bu, internet tarayıcısını kullanan tüm kullanıcıların an be an takip edildiği anlamına geliyor.

CLEANit

Play Store’da temizlik uygulamaları popüler bir yere sahip ve her geçen gün binlerce yeni kullanıcı bu uygulamalardan bir tanesini telefonuna yüklüyor. 10 milyondan fazla indirmeye sahip CLEANit de Play Store’un en popüler temizlik uygulamaları arasında yer alıyor. CLEANit, içerisinde yer alan reklamlar ve sunduğu özelliklerin gerçekte faydasız olmasıyla tavsiye edilmiyor. Bunun yerine daha gerçekçi uygulamalara yönelmeniz sizin için faydalı olacaktır.

DU Battery Saver & Fast Charge

DU Battery Saver & Fast Charge, bir dönemin en popüler pil tasarrufu sağladığını iddia eden uygulamaları arasında yer alıyordu. 7,6 milyon beş yıldızlı uygulama inanılmaz bir incelemeye ve indirme sayısına sahipti. Uygulama telefonunuzu daha hızlı şarj ettiğini iddia ediyordu ancak bu iddiasında haklı değildi. Çok sayıdaki reklam da uygulamanın kötü özelliklerinden sadece bir tanesi. DU Battery Saver & Fast Charge, tıklama dolandırıcılığı sebebiyle Nisan 2019’da Android uygulama marketinden kaldırıldı. Bu, kesinlikle yüklememeniz gereken uygulamalardan.

Yüklememeniz Gereken Android Uygulamalar: Fildo

Müzik çalar görünümünde yasadışı müzik indirme uygulaması Fildo, Netease sunucularından istediğiniz müziği indirmek için bir arka kapı kullandı. Durumu fark eden Netease boşluğu kapattı ve bunun üzerine Fildo müzik yönetimi uygulamasına evirildi. Bugün, uygulama öncekinden farklı bir amaca hizmet etse de geçmişi nedeniyle pek güvenli olmadığını söylemek mümkün. Bu uygulama yerine farklı alternatiflere yönelmek daha iyi olabilir.

Yüklememeniz gereken Android uygulamalar listemizin sonuna geldik. Geçmişte ya da bugün listede yer alan uygulamalardan kullandıklarınız var mıydı? Siz bu uygulamaların zararlı ya da faydasız olduklarını biliyor muydunuz? Düşüncelerinizi bizimle yorumlar kısmında paylaşın!

Ceren {Ceren}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir