Kapat
WhatsApp Görüntülü Konuşma Ne Kadar İnternet Harcar?
Uygulama Çözümleri 0

WhatsApp Görüntülü Konuşma Ne Kadar İnternet Harcar?

WhatsApp görüntülü konuşma ne kadar internet harcar? İşte herkesin merak ettiği o gizemli sorunun en net cevabı!

Facebook’un sahip olduğu WhatsApp, bugün dünyanın en büyük mesajlaşma uygulamalarının başında geliyor. 2 milyardan fazla kullanıcıya sahip olduğu bilinen WhatsApp, tüm dünyada aktif olarak kullanılıyor. WhatsApp’ı bu kadar popüler yapan şeylerden bir tanesi de kullanıcılara sunduğu çeşitli imkanlar oluyor. WhatApp, her ne kadar bir mesajlaşma uygulaması olarak yayınlanmış ve hala da öyle anılıyor olsa da uygulamanın içerisinde sesli ve görüntülü görüşme, sesli mesaj gönderme gibi pek çok özellik mevcut. Bunlardan en popüler olanlardan bir tanesi ise elbette görüntülü görüşme.

WhatsApp, dünyanın en yaygın mesajlaşma uygulaması olması sebebiyle görüntülü görüşmelerin de en çok yapıldığı uygulamaların başında geliyor. Gençlerden yaşlılara her yaş grubunun görüntülü görüşme için tercih ettiği uygulamalardan bir tanesi WhatsApp oluyor. Her kitleye hitap eden bu denli popüler bir uygulama olunca bazı kişilerden WhatsApp görüntülü konuşma ne kadar internet harcar sorusu geliyor. Bu yazımızda merak ettiklerinizi yanıtlıyoruz, hazırsanız başlayalım!

WhatsApp Görüntülü Konuşma Ne Kadar İnternet Harcar?

WhatsApp, görüntü kalitesinin en yüksek olduğu uygulama olmasa da kullanıcılara daha iyi bir deneyim sunabilmek için en iyi görüntü kalitesine ulaşmayı hedefler. Bu sayede taraflar birbirlerini en net şekilde görüntüleyebilir. Daha yüksek çözünürlük çoğu zaman daha fazla veri tüketimi anlamına gelmektedir. Bir kablosuz ağa bağlı değilseniz bu durum her zaman için cazip olmayabilir. Ancak çok kısıtlı bir internet paketine sahip değilseniz bu durum çoğu zaman sorun olmayacaktır.

WhatsApp görüntülü konuşma ne kadar internet harcar sorusunun kesin bir cevabı yoktur. Bu, internet bağlantınız gibi pek çok değişkene göre farklılık gösterebilir. Bunun en iyi cevabı yardımcı uygulamalar ile testler yapmak ve uygulamanın ne kadar internet harcadığını gözlemlemektir. Henüz ülkemizde yaygınlaşmayan 5G bağlantısı ile yapılan testlerde WhatsApp’ın dakikada 13,1 MB internet harcadığı gözlemlenmiştir. Bu, 10 dakikalık bir görüntülü görüşmede 131 MB internet kullanacağınız anlamına gelir. Süre 30 dakikaya çıktığında bu oran da 393 MB’ye yükselir.

Kısıtlı bir internete sahipseniz ve görüntülü arama esnasında yüksek veri tüketiminden kaçınmak istiyorsanız size iyi bir haberimiz var. WhatsApp, sizler için içerisinde bunu kontrol etmenizi sağlayan küçük bir ayar sunuyor. WhatsApp uygulamasının ayarlarına giderek daha az veri kullanacak şekilde ayarlamanız mümkün. Paketindeki interneti bitirmekten korkanlar için güzel bir özellik olduğunu söyleyebiliriz.

Peki, siz yaptığınız denemelerde WhatsApp’ın ne kadarlık bir veri tükettiğini gözlemlediniz? Elde ettiğiniz verileri bizlerle yorumlar kısmında paylaşabilirsiniz. Bir sonraki yazımızda görüşünceye dek hoşça kalın!

Ceren {Ceren}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir