Kapat
Google Play Hizmetleri Durduruldu Hatası Çözümü
Android 0

Google Play Hizmetleri Durduruldu Hatası Çözümü

Google Play Hizmetleri durduruldu hatası artık sorun olmaktan çıkıyor! İşte herkesin merak ettiği o sorunun çözümü!

ABD’li teknoloji devi Google tarafından geliştirilen Android işletim sisteminin kalbi Google Play Hizmetleri’dir. Google Play Hizmetleri’nde meydana gelen bir hata işletim sistemini kullanılamaz hale getirebilir. Bu servisin çalışmadığı durumlarda uygulama indirmek ya da güncelleme yapmak mümkün değildir.

Google Play Hizmetleri Nedir?

Android işletim sisteminin kalbi olarak da ifade edebileceğimiz Google Play Hizmetleri, Google işlevleri ile diğer uygulamalar arasında köprü görevi gören bir arka plan hizmetidir. Google Play Hizmetleri, Google uygulamalarını ve Android cihazda yer alan diğer uygulamaları kullanmaya, güncellemeye ve indirmeye olanak sağlar. Eski Android sürümlerinin yeni özelliklerden faydalanması da bu servis sayesindedir.

Google Play Hizmetleri Durduruldu Hatası Çözümü

Google Play Hizmetleri’nin hata vermesinin birbirinden farklı pek çok sebebi olabilir. Bu nedenle denemeniz gereken birçok çözüm yolu bulunmaktadır. Sırasıyla tüm yöntemleri denemek sizi başarıya ulaştırabilir.

İnternet Bağlantısını Kontrol Edin

Google Play Hizmetleri durduruldu hatası ile karşılaşıyorsanız yapmanız gereken ilk şey internet bağlantınızı kontrol etmektir. Google Play Hizmetleri internet ile çalışmaktadır ve bu sebeple Android cihazınızın ağ bağlantısı son derece önemlidir. Bu nedenle hata aldığınız durumlarda mobil veriyi veya kablosuz bağlantıyı açmanız gerekmektedir. Eğer bir kablosuz ağa bağlıysanız bağlı olduğunuz ağın internet erişimi olduğundan emin olmalısınız.

Telefonu Yeniden Başlatın

Bir klişe olan telefonu yeniden başlatmak Google Play Hizmetleri Durduruldu hatası için çözüm olabilmektedir. Telefonunuzu yeniden başlatmak telefon ile beraber arka planda çalışan hizmetleri de yeniden başlatacağı için sorununuz çözülebilir. Eğer hala hata almaya devam ediyorsanız bir sonraki yönteme ilerleyebilirsiniz.

Cihaz Tarih ve Saatini Kontrol Edin

Bir ağa bağlanmak ve telefonu yeniden başlatmak işe yaramadıysa bu noktada uygulayabileceğiniz bir diğer çözüm yöntemi ise cihaz tarih ve saatini kontrol etmektir. Günümüz akıllı telefonlarında tarih ve saat bilgisi otomatik olarak düzenlenmektedir. Cihazınızın tarih ve saati doğru değilse bu hatayı almanız mümkündür. Bunun için yapmanız gereken Ayarlar uygulamasına gitmek ve telefonunuzun tarih ile saat bilgilerini doğru şekilde değiştirmektir.

Google Play Hizmetleri Durduruldu Hatası: Bir Süre Uçak Modunu Açın

Google Play Hizmetleri durduruldu hatası için uygulayabileceğiniz basit çözümlerden bir tanesi de telefonu bir süreliğine uçak modunda kullanmaktır. Bunun için telefonunuzun denetim merkezini açabilir ya da ayarlar uygulamasına giderek uçak modunu aktifleştirebilirsiniz. Birkaç dakika sonra uçak modunu kapatmak yeterli olacaktır. Bu işlemi yaptığınız süre boyunca hücresel bağlantınız kesilecek, çağrı alamayacak ve mobil hattınız ile internete bağlanamayacaksınızdır.

Google Play Hizmetleri’ni Güncelleyin

Buraya kadar olan yöntemler sorununuzun çözümü konusunda yardımcı olmadıysa Google Play Hizmetleri’ni güncellemenin zamanı gelmiş demektir. Google Play Hizmetleri’nin güncel olup olmadığını kontrol etmek, eğer güncel değilse güncellemek sorununuzu çözebilir. Google Play Hizmetleri uygulamasının güncelliğini kontrol etmek ve güncel değilse güncellemek için şu adımları takip edebilirsiniz:

 1. Telefonunuzun Ayarlar uygulamasına gidin.
 2. Uygulamalar seçeneğine dokunun.
 3. Uygulama listesinden Google Play Hizmetleri uygulamasını bulun.
 4. Ekranın altında yer alan Uygulama Ayrıntıları seçeneğine dokunun ve telefonunuz sizi otomatik olarak Play Store’a yönlendirecektir.
 5. Play Store sayfası açıldığında Güncelle butonu bulunuyorsa bu butona dokunarak güncelleme işlemini yapabilirsiniz. Eğer bu buton mevcut değilse uygulamanız zaten güncel demektir.

Google Play Hizmetleri’nin Önbelleğini ve Verilerini Temizleyin

Akıllı telefonlarımızda çalışan tüm uygulamalar belirli verileri saklar ve bunlardan yararlanır. Ancak bazen saklanan bu veriler çeşitli hatalara sebep olabilmektedir. Bunun için Google Play Hizmetleri uygulamasının önbelleğini ve verilerini temizlemek faydalı olabilir. Şu adımları takip ederek uygulamanın verilerini temizleyebilirsiniz:

 1. Telefonunuzun Ayarlar uygulamasına gidin.
 2. Uygulamalar seçeneğine dokunun.
 3. Uygulama listesinden Google Play Hizmetleri uygulamasını bulun.
 4. Ekranın altında yer alan Önbelleği temizle butonuna dokunun.
 5. Ardından Alan yönetimi seçeneğine dokunun.
 6. Açılan sayfada Tüm verileri temizle seçeneğini seçin.

Önemli Uyarı: Google Play Hizmetleri’nin verilerini temizlemek şifreler ve arama motoru dahil olmak üzere bütün verileri silmenize neden olacaktır

Google Play Store’un Önbelleğini ve Verilerini Temizleyin

Pek çok Google servisi gibi Google Play Store ve Google Play Hizmetleri de birbiri ile ilişkili uygulamalardır. Bu nedenle Play Store’da hataya sebebiyet verebilmektedir. Şu adımları takip ederek uygulamanın verilerini temizleyebilirsiniz:

 1. Telefonunuzun Ayarlar uygulamasına gidin.
 2. Uygulamalar seçeneğine dokunun.
 3. Uygulama listesinden Google Play Store uygulamasını bulun.
 4. Ekranın altında yer alan Önbelleği temizle butonuna dokunun.
 5. Ardından Alan yönetimi seçeneğine dokunun.
 6. Açılan sayfada Tüm verileri temizle seçeneğini seçin.

Google Play Hizmetleri Durduruldu Hatası: Telefondaki Bütün Uygulamaları Güncelleyin

Yazımızın başında da belirttiğimiz gibi Google Play Hizmetleri durduruldu hatasının pek çok sebebi olabilir, evet güncellenmeyen uygulamalar bile. Play Store’da yayınlanan pek çok uygulama düzenli olarak güncellenmekte ve yayınlanan güncellemeler ile yeni özellikler eklenmekte ya da hata gidermeleri yapılmaktadır. Bu nedenle tüm uygulamalarınızın güncel olması hem en yeni özelliklerden faydalanmak hem de çoğu zaman daha az hata almak için oldukça önemlidir. Şu adımları takip ederek telefonunuzda yüklü olan tüm uygulamaları kolayca güncelleyebilirsiniz:

 1. Play Store uygulamasını açın.
 2. Ekranın sağ üst kısmında bulunan profil fotoğrafınıza dokunun.
 3. Uygulamaları ve cihazları yönetin seçeneğine dokunun.
 4. Güncellemeler var uyarısını görüyorsanız hemen altında bulunan Tümünü güncelle seçeneğine dokunun.

Telefonun Depolama Alanını Kontrol Edin

Günümüzde güncel akıllı telefonların depolama alanı kapasiteleri her ne kadar büyük boyutlara ulaşsada uygulamaların boyutları da bir hayli artarak devam ediyor. Bu durum karşısında özellikle eski ve düşük depolama alanına sahip kullanıcılar zorluklarla karşılaşabiliyor. Eğer Google Play Hizmetleri durduruldu hatası alıyorsanız telefonunuzun depolama alanını kontrol etmekte yarar olabilir. Bunu şu adımları takip ederek kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz:

 1. Ayarlar uygulamasını açın.
 2. Depolama seçeneğine dokunun.
 3. Depolama alanınızın ne kadarlık bir kısmının dolu olduğunu kontrol edin. Alanınız azaldıysa ya da telefonunuz uyarı veriyorsa bazı verileri temizleyerek telefonunuzda yer açın.

Google Hesabınızı Telefondan Kaldırın

Pek çok Google hizmeti gibi Google Play Hizmetleri de Google hesabınız ile birlikte çalışmaktadır. Eğer Google hesabınızla ilgili bir sorun varsa bu durum hata almanıza neden oluyor olabilir. Bunun için telefonunuzdan kısa süreliğine Google hesabınızı kaldırabilir, ardından tekrar oturum açabilirsiniz. Nasıl mı? İşte şu şekilde:

 1. Ayarlar uygulamasını açın.
 2. Hesaplar seçeneğine dokunun.
 3. En üstte bulunan Hesapları yönet seçeneğine dokunun.
 4. Açılan sayfada telefonunuzda açık olan hesaplar listelenecektir. Bu listeden Google hesabınızı seçin.
 5. Hesabı kaldır seçeneğine dokunun.
 6. Hesabınızdan başarılı bir şekilde çıkış yaptıktan sonra tekrar oturum açın.

Telefonun Yazılımını Güncelleyin

Uygulamalar gibi akıllı telefonlar da çoğu zaman üreticiler tarafından düzenli olarak güncelleme almaktadır. Yeni özelliklerden yararlanabilmek ve güvenlik açıkları ya da hatalarla karşılaşmamak için en güncel sürüme sahip olmak son derece önemlidir. Telefonunuzun güncel olup olmadığını şu şekilde öğrenebilir, güncel değilse güncellemeleri yapabilirsiniz:

 1. Ayarlar uygulamasını açın.
 2. Telefon hakkında seçeneğine dokunun.
 3. Yazılım güncelleme seçeneğine dokunun.
 4. Açılan ekranda güncellemeleri kontrol edin. Mevcut bir güncelleme varsa kablosuz ağa bağlanarak güncellemeyi telefonunuza indirin.
 5. Yeterli şarjınız varsa güncellemeyi telefona yükleyin.

Google Play Hizmetleri Durduruldu Hatası: Telefonu Fabrika Ayarlarına Sıfırlayın

Rehberimizde bulunan hiçbir yöntem sorunuzu çözmeye yardımcı olmadıysa uygulayabileceğiniz son yöntem telefonunuzu sıfırlamaktır. Bu, çok tavsiye edilmese de uzun süredir hata alıyorsanız faydalı olabilir. Sıfırlama işleminin telefonunuzda bulunan fotoğraf, video, mesaj vb. verileri sileceğini unutmayın. Bu işlemden önce verilerinizi yedeklemenizi tavsiye ederiz. Sıfırlama işlemini şu adımları takip ederek yapabilirsiniz:

 1.  Ayarlar uygulamasını açın.
 2. Telefon hakkında seçeneğine dokunun.
 3. Fabrika ayarlarına sıfırlama seçeneğine dokunun.
 4. Tüm verileri sil butonuna dokunun ve sıfırlama işlemini başlatın.

Google Play Hizmetleri durduruldu hatası nasıl çözülür rehberimizin sonuna geldik. Sorununuz çözüldüyse hangi adımda başarılı olduğunuzu bizlerle yorumlar kısmında paylaşabilirsiniz. Bir sonraki yazımızda görüşünceye dek hoşça kalın!

Ceren {Ceren}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir