Kapat
iPhone PIN Kodu Değiştirme Nasıl Yapılır?
iOS 0

iPhone PIN Kodu Değiştirme Nasıl Yapılır?

SIM kartınızın PIN kodunu mu değiştirmek istiyorsunuz? iPhone PIN kodu değiştirme nasıl yapılır adım adım açıklıyoruz.

Teknolojinin gelişmesi ile beraber popüler hale gelen akıllı telefonlar günümüzün en yaygın kullanılan elektronik ürünlerinin başında geliyor. Günün her anında yanımızda olan akıllı telefonlar, internette gezinmek, fotoğraf çekmek ve bankacılık faaliyetlerini takip etmek gibi gündelik işler için biçilmiş kaftan. İçerisinde önemli verilerimizi barındırdığımız akıllı telefonların güvenliği de son derece önemli. Güncel akıllı telefonlarda güvenlik yöntemleri hayli gelişmiş olsa da SIM kartlar için PIN kodları hala vazgeçilmez.

Neden SIM Kartıma PIN Kodu Koymalıyım?

Akıllı telefonların arama, mesaj gönderme ve internete bağlanma gibi önemli becerileri SIM kartlar ile sağlanmaktadır. Aynı zamanda bu küçük kartların içerisinde rehberinize kaydettiğiniz kişilerin isim ve telefon numarası gibi bilgileri de saklanmaktadır. Tüm bu verilerin güvenliğini sağlamak için de PIN kodu büyük önem arz etmektedir.

Günümüz akıllı telefonlarında yüz tanıma, parmak izi okuyucusu ve bunun yanı sıra PIN ya da şifre gibi çeşitli güvenlik önlemleri bulunmaktadır. Bunlar, oldukça gelişmiş ve etkili olsalar da SIM kartınızın PIN kodu ile korunmaması güvenlik açığına sebebiyet vermektedir. Telefonunuzu ele geçiren kişiler SIM kartınızı cihazın içerisinden çıkararak özel verilerinize erişebilir. Bu gibi durumların önüne geçmek için SIM kartınız mutlaka PIN kodu ile güvene alınmalıdır.

iPhone PIN Kodu Nasıl Aktifleştirilir?

SIM kartınız bir PIN kodu ile korunmuyorsa bunu iPhone’unuz ile kolayca yapabilirsiniz. iPhone ile PIN kodu etkinleştirmek için şu adımları takip edebilirsiniz:

 1. Ayarlar uygulamasını açın.
 2. Hücresel seçeneğine dokunun.
 3. SIM PIN seçeneğine dokunun.
 4. Açılan ekranda SIM PIN seçeneğini etkinleştirin.
 5. Tuş takımı yardımıyla 4 haneli PIN kodunuzu belirleyin ve Bitti seçeneğine dokunun.

iPhone PIN Kodu Değiştirme Nasıl Yapılır?

SIM kartınız için daha önce bir PIN kodu belirlediyseniz veya halihazırda bir PIN kodu ile geldiyse ve bunu değiştirmek istiyorsanız şu adımları takip edebilirsiniz:

 1. Ayarlar uygulamasını açın.
 2. Hücresel seçeneğine dokunun.
 3. SIM PIN seçeneğine dokunun.
 4. Açılan ekranda PIN’i değiştir seçeneğine dokunun.
 5. Mevcut PIN kodunuzu girin ve Bitti seçeneğine dokunun.
 6. Tuş takımı yardımıyla 4 haneli PIN kodunuzu belirleyin.
 7. Seçmiş olduğunuz PIN kodunu ikinci defa tekrar girin ve Tamamlandı butonuna dokunun.

PIN Kodu Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

SIM kartlar için belirlenebilen PIN kodları 4 hanelidir ve yalnızca rakamlardan oluşmaktadır. PN kodu belirlerken harf ve sembol gibi güvenliği arttıracak unsurlar olmadığı için basit ve tahmin edilebilir şifreler koymamakta fayda vardır. PIN kodunuzu seçerken doğum tarihi gibi bilgiler kesinlikle tercih edilmemelidir. Sürekli değişiklik yapmamak da PIN kodunuzu unutmanın önüne geçecektir.

Ceren {Ceren}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir