Kapat
iPhone Düşük Güç Modu Açılınca Neler Olur?
iOS 0

iPhone Düşük Güç Modu Açılınca Neler Olur?

Düşük Güç Modu pek çok iPhone kullanıcısının en büyük dostu. Peki, iPhone Düşük Güç Modu açılınca neler olur? İşte cevabı!

Dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinden Apple, iPhone’lar ile akıllı telefon pazarının en önemli üyelerinin başında geliyor. 1 milyardan fazla iPhone kullanıcısı ile şirket, akıllı telefon dünyasına yön veriyor. Son derece popüler olan iPhone telefonların en önemli eksikliklerinin başında ise batarya performansı geliyor. Apple, son derece başarılı iOS işletim sistemi ile bu sorunu önemli ölçüde ortadan kaldırmayı başarsa da bazı kullanıcılar hala bataryalarından memnun değil. Bu kullanıcılar için pek çok akıllı telefonda olduğu gibi iPhone’larda da batarya ömrünü uzatmaya yarayan pil tasarrufu modu bulunuyor.

Bazı iPhone kullanıcıları pil tasarrufu modunu yalnızca batarya seviyeleri düştüğünde aktifleştirirken bazı kullanıcılar ise bu özelliği her zaman açık bırakıyor. Eğer siz de bir iPhone kullanıyorsanız denetim merkezinden ya da Ayarlar uygulamasından Düşük Güç Modu’nu aktifleştirebilirsiniz. Peki, bu özellik pil süresini nasıl optimize etmeyi başarıyor? İşte herkesin merak ettiği pil tasarrufu modunun sırrı!

iPhone Düşük Güç Modu Açılınca Neler Olur?

E-Posta Alma

iPhone telefonlarda Düşük Güç Mod’u aktifleştirildiğinde müdahale edilen özelliklerin başında e-posta uygulamaları gelmektedir. iPhone’lar belli aralıklarla e-posta uygulamasını kontrol ederek size yeni postalar hakkında bildirim gönderir. Pil tasarrufu modunda bu işlemin otomatik olarak gerçekleştirilmesine ara verilir. Kullanıcılar yeni postalardan haberdar olmak için e-posta uygulamasına giderek el ile yenileme işlemi yapabilirler.

Arka Planda Uygulama Yenileme

Arka planda uygulama yenileme iOS cihazların kullanıcı deneyimini arttıran, oldukça beğenilen ancak bir o kadar da sevilmeyen bir özelliğidir. Arka planda bıraktığınız bir uygulamanın tekrar kaldığı yerden devam etmesini sağlayan bu özellik bataryanızı ve internetinizi ideal ölçüde kullanmaya devam eder. Düşük Güç Modu’nda en uzun batarya ömrü hedeflendiği için devre dışı bırakılan özelliklerden bir tanesi de arka planda uygulama yenilemedir.

iPhone Düşük Güç Modu: Otomatik Kilit

Her telefonda olduğu gibi iPhone modellerinde de belli bir sürenin sonunda ekran kendini otomatik olarak kapatır. Bu telefonu açık bıraktığınız durumlarda hem pil tasarrufu hem de güvenlik için önemlidir. Düşük Güç Modu açıldığında otomatik kilit 30 saniye olarak belirlenir. Ekrana 30 saniye dokunmadığınızda telefon kendisini otomatik olarak kapatacaktır.

5G

Geleceğin bağlantı teknoloji 5G henüz ülkemizde yaygınlaşmamış olsa da iPhone’larda bu bağlantı teknolojisi desteklenmektedir. Düşük Güç Modu aktifleştirildiğin de video akışı gibi istisnalar hariç hücresel veri bağlantıları 4G üzerinden sağlanmaktadır.

iCloud Fotoğrafları

Düşük Güç Modu’nun bizden aldığı özelliklerden bir tanesi de iCloud Fotoğrafları Senkronizasyonu’dur. Pil tasarrufu için yüksek pil tüketen eşitleme çalışmaları duraklatılır. Senkronizasyon işleminin devam etmesi içinse Düşük Güç Modu’nu kapatmanız yeterli olacaktır.

iPhone Düşük Güç Modu: Otomatik İndirmeler

iPhone, App Store ve çeşitli mağazalardan uygulama güncellemelerini, medyaları ve diğer satın alınan öğeleri otomatik olarak indirmektedir. Düşük Güç Modu etkinleştirildiğinde pek çok işlem gibi otomatik indirmelere de ara verilir.

Görsel Efektler

iOS işletim sistemi görsel efektler ile zenginleştirilmiş hoş bir görünüme sahip olsa da pil tasarrufu için bu özelliklerinde de devre dışı bırakılması gerekmektedir. Düşük Güç Modu’nu kullandığınız sürede animasyonların çalışmadığını gözlemleyebilirsiniz. Aynı zamanda ekranınız daha karanlık ve beyazlar daha az olabilir.

Performans Düşüşü

Apple’ın geliştirmiş olduğu yonga setleri ile iPhone’lar performansı ile meşhurdur. Düşük Güç Modu aktifleştirildiğinde CPU ve GPU performansınız kısıtlanarak pil tasarrufu elde edilmesi hedeflenir. Aynı zamanda 60 Hz tazeleme hızına sahip cihazlar 30 Hz tazeleme hızı sunmaya başlar. 120 Hz tazeleme hızına sahip cihazlarda da düşüş gözlemlenebilir.

iPhone Düşük Güç Modu Nasıl Açılır?

  1. Ayarlar uygulamasını açın.
  2. Pil seçeneğine dokunun.
  3. Açılan sayfada Düşük Güç Modu seçeneğini etkinleştirin.
  4. Özelliği kapatmak istediğinizde tekrar aynı adımları takip edin ve bu sefer Düşük Güç Modu seçeneğini deaktif konuma getirin.
  5. İşte bu kadar!

Ceren {Ceren}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir