Kapat
Televizyon Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler
Teknoloji 0

Televizyon Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Eviniz ya da iş yeriniz için yeni bir televizyon alma hazırlığındaysanız televizyon alırken dikkat edilmesi gerekenler rehberimizi incelemeden karar vermeyin!

İlk olarak 1923 yılında John Logie Baird tarafından Birleşik Krallık’ın Hastings kasabasında icat edilen televizyon, günümüzde hala yaygın olarak kullanılmaya devam ediyor. Yaklaşık 100 yıllık bir geçmişe olan televizyonlar elbette günümüzde eskisinden oldukça farklı. Hızla gelişen teknolojinin kuvvetle sirayet ettiği ürünlerden bir tanesi de televizyonlar.

Günümüzde birbirinden farklı pek çok televizyon modeli mevcut. Yeni bir televizyon almak isteyen kişilerin onlarca model arasında kafa karışıklığı yaşamasıysa işten bile değil. Bu yazımızda televizyon alırken nelere dikkat etmeniz gerektiğini anlatıyor ve sizin için en uygun televizyona karar veriyoruz.

Televizyon Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Teknolojinin en gelişmiş ürünlerinden bir tanesi olan televizyonlar, kafa karıştırıcı pek çok özelliğe sahip. Rehberimizin sonunda televizyonların özelliklerini anlayacak ve sizin için en uygun modelin hangisi olduğuna karar verebileceksiniz.

Ekran Türleri

Yeni bir televizyon almak isteyen kişilerin kafasını karıştıran konuların başında ekran türleri geliyor. Televizyon dünyasında LED, OLED, QLED, NanoCell gibi pek çok ekran türü bulunuyor. Bu modeller arasından size hangisinin daha uygun olduğunu anlayabilmek içinse hepsini incelemek gerekiyor.

Uzun süredir hayatımızda olan LED TV’ler, her markanın ürün portföyünde kendisine yer bulmayı başarıyor. Bu ekran türü adından da anlaşılabileceği gibi LED aydınlatma teknolojisi ile çalışıyor. Ekranın arkasına yerleştirilen LED’ler yardımıyla ekrana görüntü yansıtılıyor. Bu televizyon türünün öne çıkan avantajları sağladığı enerji tasarrufu ve uzun ömürlülük oluyor. LED teknolojisine sahip televizyonlar fiyat avantajı ve sunduğu avantajlar nedeniyle sıkça tercih ediliyor.

Son zamanlarda akıllı telefonlarda sıkça gördüğümüz OLED teknolojisi de yine televizyon dünyasında yaygın olarak kullanılıyor. OLED ekranlı televizyonlar üstün renk doğruluğu, yüksek kontrast ve keskinlik özellikleri ile ön plana çıkıyor. LED TV’lerden daha az katmana sahip olması sebebiyle OLED ekranlı modeller genellikle daha ince ve zarif bir kasa kalınlığına sahiptirler.

Renk konusundaki üstün özellikleri ile ön plana çıkan QLED TV’ler canlı renklere sahiptirler ve soluk bir görüntü sunmazlar. Pahalı bir teknoloji olan QLED ekranlı modellerde hayli yüksek fiyat etiketleri de görmeniz mümkündür.

Henüz yeni bir teknoloji olan NanoCell televizyonlar renk konusunda en iddialı modellerden bir tanesidir. İstenmeyen renkleri ortadan kaldırarak daha net, saf bir görüntü sunar. En önemli özelliklerinden bir tanesi ise oldukça geniş görüş açısına sahip olmasıdır. NanoCell TV’ler yüksek kaliteli renkler ve geniş görüş açısı ile ön plana çıkmaktadır.

Televizyon Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler: Ekran Boyutu

Televizyon seçiminde kafa karışıklığı yaratan unsurlardan başında her zaman ekran boyutu konusundaki soru işaretleri gelmektedir. Ekran boyutu odanızın büyüklüğü ve izleme mesafeniz ile doğrudan ilişkilidir. En iyi deneyimi almak için izleme mesafenize göre tercih etmeniz gereken ekran boyutu ise şu şekildedir:

Ekran Boyutuİzleme Mesafesi
45 inç1,86 metre
50 inç2,06 metre
55 inç2,28 metre
60 inç2,48 metre
65 inç2,69 metre
70 inç2,90 metre
75 inç3,10 metre
80 inç3,31 metre

Ekran Çözünürlüğü

Akıllı telefonlar, tabletler ve bilgisayarlar gibi televizyonların da ekranlarının belirli çözünürlükleri mevcut. Televizyonlarda karşımıza çıkan en yaygın çözünürlükler ise HD, Full HD, 4K UHD ve 8K UHD. Peki bunlar ne anlam ifade ediyor?

HD, zorunda kalınmadıkça tercih edilmesini tavsiye etmediğimiz günümüzün en düşük çözünürlüğü olarak karşımıza çıkıyor. Eğer HD çözünürlüğe sahip bir televizyon almak zorundaysanız ekran boyutunun olabildiğince düşük olmasını öneririz. Bu sayede HD kaliteden daha iyi bir deneyim alabilirsiniz.

HD’den sonraki çözünürlüğümüz olan Full HD günümüzün en yaygın ekran çözünürlüklerinin başında geliyor. FHD olarak da karşınıza çıkabilecek Full HD çözünürlüğü ideal ekran boyutunda tercih edebilirsiniz. Çok büyük ekranlı televizyonlarda Full HD yerine en az 4K çözünürlük tercih etmeniz daha faydalı olabilir.

Full HD’den sonra en yaygın çözünürlük ise son yıllarda daha popüler hale gelen 4K oluyor. Günümüzde pek çok televizyon kanalı ve YouTube yayıncısı 4K çözünürlükte içerikler üretiyor. Dijital platformlarda yayınlanan dizi ve filmlerde de yine bu çözünürlüğü görmek mümkün. Daha iyi bir görüntü kalitesi arıyorsanız 4K mutlaka tercih etmeniz gereken çözünürlüklerden bir tanesi.

Günümüz teknolojisi ile sunulan en yüksek çözünürlük ise 8K UHD teknolojisi oluyor. 4K televizyonlara kıyasla iki kat daha başarılı performans sunan 8K ekranlar, ülkemizde henüz çok yaygınlaşmış değil. Bunun en önemli sebeplerinden bir tanesi ise yüksek fiyatlar. Ancak 4K gibi 8K teknolojisinin de gün geçtikçe süreçte yaygınlaşması ve daha popüler hale gelmesi mümkün.

Televizyon Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler: İşletim Sistemi

Bir süre önce hayatımıza giren akıllı televizyonlar, günümüzde en çok tercih edilen televizyon türlerinin başında geliyor. Yaygın internet kullanımı televizyonlarda da karşımıza çıkıyor. Akıllı televizyonlar da kendi içerisinde kullandıkları işletim sistemine göre birbirinden ayrışıyor. Kimi markalar Android TV kullanırken kimi markalar ise kendi geliştirmiş oldukları işletim sistemlerini tercih ediyor.

Google tarafından geliştirilen Android TV işletim sistemi, sade tasarımı ve kullanışlılığı ile ön plana çıkıyor. Daha önce bir Android telefon kullandıysanız Android TV işletim sistemine alışmanız son derece kolay. İçerisinde Google Play Store bulunması da uygulama çeşitliliği açısından bir avantaj. Diğer taraftan markaların kendi geliştirmiş oldukları işletim sistemlerine baktığımızda ise her marka için farklı bir tasarım ve yapı görmemiz mümkün. Bu nedenle tek tip bir ürün olmadığından ilk başta alışmanız biraz zor olabilir.

Bütçeniz bir akıllı televizyon almak için yeterli değilse tercih edebileceğiniz alternatifler de yok değil. Televizyonunuzu Xiaomi Mi Box gibi ürünlerle akıllı hale getirebilir, internete bağlanarak YouTube ve Twitch gibi platformları kullanabilirsiniz.

Ses Sistemi ve Hoparlör

İzlediğiniz dizi veya filmin sesine önem veriyor, başarılı bir performans bekliyorsanız satın alacağınız televizyonun ses sistemi sizin için son derece önemli olabilir. Bu, her ne kadar sonradan satın alacağınız ses ürünleri ile telafi edilebilecek bir konu olsa da bazı kullanıcılar için oldukça önemli. Televizyonunuzdan daha iyi ses deneyimi almak istiyorsanız içerisinde hangi hoparlörlerin kullanıldığını inceleyebilirsiniz. Şehrinizdeki bir teknoloji marketine giderek canlı olarak ses performansını deneyimlemek en iyi yöntem olacaktır.

Peki siz yeni bir televizyon satın alırken hangi özelliklere dikkat ediyorsunuz? Bir televizyonda olmazsa olmaz dediğiniz şeyler nelerdir? Düşüncelerinizi yorumlar kısmında paylaşabilirsiniz.

Ceren {Ceren}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir