Kapat
Yeni Bir Bilgisayar Aldığınızda Yapmanız Gerekenler
Windows 0

Yeni Bir Bilgisayar Aldığınızda Yapmanız Gerekenler

Pek çok kişi tarafından bilinmese de yeni bir bilgisayar aldığınızda yapmanız gerekenler vardır. Peki, o işlemler neler? İşte cevabı!

Hızla gelişen teknoloji dünyasında her geçen gün yeni dizüstü bilgisayar modelleri ve güncellenen yazılımlar görmek mümkün. Her ne sebeple olursa olsun yeni bir bilgisayar satın aldığınızda mutlaka yapmanız gereken bazı işlemler vardır. Bu işlemler ile bilgisayarınızdan en fazla verimi almanız mümkün. Peki, nasıl mı?

Yeni Bir Bilgisayar Aldığınızda Yapmanız Gerekenler

İşletim Sistemini Güncelleyin

Windows, macOS ya da Chrome OS etmeksizin yeni bir bilgisayar satın aldığınızda yapmanız gereken ilk işlemlerden bir tanesi işletim sisteminizi güncellemektir. Cihazınız mağaza raflarında en azından bir süre beklemiş olabileceği için pek çok güncellemeye ev sahipliği yapması muhtemeldir. İşletim sisteminizin yeni özelliklerinden yararlanmak ve tespit edilen güvenlik tehditlerinden korunmak için en yeni yazılım sürümünü kullanmanızda fayda vardır. İşletim sisteminizin yanı sıra BIOS’unuzu ve bilgisayarınızın içerisindeki uygulamaları da güncellemeniz mümkündür.

Bilgisayarınızdaki işletim sistemi güncellemelerini nasıl yapacağınızı bilmiyorsanız şu adımları takip edebilirsiniz:

  • Windows 11 için WIN + I kısayollarını kullanarak Ayarlar > Windows Update’e gidin. Bu ekrandan güncellemeleri el ile olarak kontrol edebilir, indirebilir ve yükleyebilirsiniz. Windows işletim sisteminde bazı güncelleştirmeler için bilgisayarınızı yeniden başlatmanız gerekebileceğinden önemli dosyalarınızın güvende olduğundan emin olun.
  • macOS için ekranın sol üstünde yer alan Apple logosuna tıklayın Sistem Tercihleri ​​> Yazılım Güncelleme’yi seçin. High Sierra veya daha eski bir sürüme sahipseniz güncellemeleri kontrol etmek ve en son sürümü indirmek için App Store’da “macOS” ifadesine aratın.
  • Chrome OS için sağ altta yer alan kontrol panelini açtıktan sonra Ayarlar uygulamasına gidebilir ve sol menüde bulunan Chrome OS Hakkında’ya tıklayarak güncellemeleri el ile kontrol edebilirsiniz. Chrome OS, kablosuz bir ağa bağlı bulunduğunuz sürece tüm güncellemeleri otomatik olarak yapacağı için ekstra bir işlem yapmanıza gerek yoktur. Bilgisayarınızı yeniden başlatmak güncellemelerin yüklenmesi için yeterlidir.

BIOS güncellemelerinizi yapmak için ilgili üreticinin internet sitesini ziyaret edebilir ve yeni bir güncelleme olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. Güncellemenin nasıl yükleneceği ile ilgili kılavuza internetten ulaşmanız mümkündür. Uygulama güncellemelerini ise Windows’da Mağaza, macOS’da ise App Store uygulamalarından yapabilirsiniz.

Yeni Bir Bilgisayar Aldığınızda Yapmanız Gerekenler: Önceden Yüklü Gelen Uygulamaları Kaldırın

Bilgisayar üreticileri işletim sisteminin içerisinde kullanıcılara faydalı olması amacıyla veya sponsorluk ilişkileri sonucunda bazı uygulamalar yükleyerek kullanıcıya sunar. Windows işletim sistemlerinde yer alan bu uygulamalar genelde kötü bir şöhrete sahipken, macOS, Chrome OS ve Linux bilgisayarlarda nadiren de olsa sevindirici olabilir. Üreticinizin ön yüklü olarak sunduğu uygulamalar ilginizi çekmiyorsa onları silebilirsiniz.

Bir Antivirüs Yazılımı Edinin

Windows başta olmak üzere tüm bilgisayarlar kötü amaçlı kişilerin tehdidi altındadır. Bunun önüne geçmek için Windows ve Chrome OS işletim sistemlerinin içerisinde bir takım güvenlik yazılımları bulunsa da durum macOS için böyle değildir. Windows ve Chrome OS ile birlikte gelen güvenlik yazılımını iyileştirmek ya da macOS’unuzun güvenliğini iyileştirmek için bir antivirüs yazılımı edinmek doğru tercih edebilir.

Yeni Bir Bilgisayar Aldığınızda Yapmanız Gerekenler: Bilgisayarınızı Hırsızlardan Koruyun

Ülkemizde pek çok teknolojik üründe olduğu gibi bilgisayarlara da uygun fiyatlara erişilemiyor. Dizüstü bilgisayarınızın bir seyahat esnasında kaybetmek ya da kafede çaldırmak kulağa pek hoş gelmiyor. Bunun önüne geçmek ve cihazınızı korumak için yeni bir bilgisayar aldığınızda yapmanız gerekenler arasında bilgisayarınızı hırsızlardan korumak geliyor.

Bilgisayarınızı hırsızlardan korumak için cihazınızda şu ayarları yapmanız gerekiyor:

  • Windows 11 için WIN + I kısayollarını kullanarak Ayarlar > Gizlilik ve güvenlik > Cihazımı bul’a gidin. Cihazımı bul ayarlarının aktif olduğundan emin olun.
  • macOS için ekranın sol üstünde yer alan Apple logosuna tıklayın Sistem Tercihleri ​​> Apple Kimliği’ni açın ve iCloud’u seçin. Mac’imi Bul özelliğinin etkinleştirildiğinden emin olun. Yan tarafta Ayrıntılar düğmesini görürseniz, buna tıklayın ve özelliğin Mac’inizdeki konum hizmetlerine erişmesine izin verdiğinizden emin olun.
  • Chrome OS için hırsızlığa karşı koruma ayarı varsayılan olarak aktif gelmektedir. Bir Chromebook’unuz varsa bilgisayarınızın yerini Google hesap ayarlarınızın Güvenlik bölümüne giderek Cihazlarınız altında Kayıp bir cihaz bul’a tıklayarak bulabilirsiniz.

Bilgisayarınızın Güç Seçeneklerini Düzenleyin

Bir dizüstü bilgisayara sahipseniz güç seçenekleri bilgisayarınızın pil tüketimi için son derece önemlidir. Güç seçeneklerinizi sürekli seyahat ediyor ve bilgisayarınızı şarja takılı olmadan uzun süre kullanmak istiyorsanız verimlilik, bilgisayarınızdan maksimum verimi elde etmek istiyorsanız performans ayarları ile düzenleyebilirsiniz.

Dizüstü bilgisayarlarda en çok pil tüketen donanımların başında ekran gelmektedir. Bilgisayarınızı daha uzun süre kullanmak istiyorsanız ekran parlaklığı dikkat etmeniz gereken en önemli konulardan bir tanesidir. Kullandığınız uygulamalar da yine pil ömrünüzü doğrudan belirler. Bu sebeple batarya tüketimi konusunda kötü bir üne sahip Chrome yerine Safari, Edge, Opera veya başka bir alternatif tarayıcıyı tercih etmeniz iyi olabilir.

Yeni Bir Bilgisayar Aldığınızda Yapmanız Gerekenler: Bilgisayarınızı Kişiselleştirin

Windows ve macOS işletim sistemlerinde bilgisayarınızı kendi zevkinize göre özelleştirmeniz mümkündür. Bunun için Ayarlar uygulamasını detaylı olarak inceleyebilir, sistemin izin verdiği kısımlara kendi zevkleriniz doğrultusunda müdahale edebilirsiniz. Özelleştirme işlemine duvar kâğıdı ve renkler ile başlayabilirsiniz.

Gerekli Uygulamaları Yükleyin

Bilgisayarınız artık güncel, güvenli ve size özel, şimdi yapmanız gerekenler ise gerekli uygulamaları yüklemek. İhtiyacınız olan uygulamaları uygulama mağazasından ya da ilgili uygulamanın internet sitesinden güvenli bir şekilde yükleyebilirsiniz. Yükleme işleminde internet tarayıcısı, müzik dinleme uygulaması, not defteri ve ofis uygulamaları ile başlayabilirsiniz. Bu iş için Ninite gibi toplu uygulama yükleme yazılımlarına da göz atabilirsiniz.

Yeni bir bilgisayar aldığınızda yapmanız gerekenler listemizin sonuna geldik. Peki siz yeni bir cihaz satın aldığınızda hangi işlemleri yapıyorsunuz? Tavsiyelerinizi diğer kişilerle paylaşmak için fikirlerinizi yorumlar kısmında paylaşabilirsiniz.

Ceren {Ceren}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir