Kapat
RAM Kılavuzu: Bellekler Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey!
Donanım 0

RAM Kılavuzu: Bellekler Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey!

Her bilgisayarın vazgeçilmezi bellekler hakkında bilgi sahibi olduğunuza emin misiniz? RAM Kılavuzu rehberimizi okuduktan sonra fikriniz değişebilir!

Rastgele Erişimli Bellek (RAM), her bilgisayarın olmazsa olmaz parçalarından bir tanesidir. Masaüstü ya da dizüstü fark etmeksizin her bilgisayarın çalışabilmek için bir belleğe ihtiyacı vardır. RAM, bilgisayarınızın kısa süreliği hafızasını oluşturur. Bilgisayarınızın kullanmakta olduğunuz programları takip etmesine ve verileri geçici süreliğine depolamasına yardımcı olur.

Bilgisayar kullanan pek çok kişi RAM’lerden haberdardır. Daha fazla belleğin daha çok güç olduğunu pek çok kişi bilir. Ancak bu konuya tüm detaylarıyla vakıf olmak herkes için mümkün değildir. RAM kılavuzu rehberimiz ile sizleri belleklerin efendisi yapmayı hedefliyoruz. Hazırsanız başlayalım!

RAM Kılavuzu: Bellekler Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey!

RAM Boyutları

Tüm bilgisayarların ihtiyaç duyduğu belleklerin boyutları dizüstü ve masaüstü bilgisayarlar için değişkenlik gösterir. Dizüstü bilgisayarlarda SO-DIMM olarak adlandırılan daha küçük boyutlardaki ince bellekler kullanılırken masaüstü bilgisayarlarda ise DIMM adı verilen bellekler kullanılmaktadır. SO-DIMM ve DIMM bellekler arasında teknoloji farkı bulunmasa da kullanım alanları nedeniyle yeni bir RAM satın almadan önce bu konuya azami dikkat göstermenizde fayda var.

RAM Kılavuzu: DDR Ne Demek?

Bilgisayarlarda kullanılan belleklerin en önemli özelliklerinden bir tanesi de Double Data Rate yani DDR konusudur. DDR, RAM’in veri akış hızını belirtirken saat döngüsü başına iki aktarımını gerçekleşmesi anlamını taşır. Günümüzde DDR1, DDR2, DDR3, DDR4 ve DDR5 RAM teknolojileri kullanılmaktadır.

DDR1

DDR1, 200-400 Mhz hızında çalışan bellekleri ifade eder.

DDR2

En eski RAM türüdür. 240 pime sahiptir. 400-1066 Mhz aralığında çalışan bellekleri ifade eder. Güncelliğini yitirmiş olması sebebiyle günümüzde bu belleklere rastlamak pek mümkün değildir.

DDR3

Yakın dönemin en çok kullanılan bellek türlerinden bir tanesidir, günümüzde hala pek çok eski bilgisayarda görmek mümkündür. 800-1860 Mhz aralığında çalışan bellekleri ifade eder.

DDR4

2014 yılında piyasaya sunulan DDR4 bellekler, günümüzde en yaygın olarak kullanılan bellek türüdür. 2133-3200 Mhz aralığında çalışan bellekleri ifade eder. DDR4 RAM’ler deep-power-down özelliği ile öne çıkmaktadır. Bu özellik sayesinde DDR4 bellekler ile yüzde 45’e varan güç tasarrufu elde etmek mümkündür. Veri güvenliği özelliğiyle de dikkat çeken DDR4 bellekler yüksek performans sağlar.

DDR5

2020 yılında kullanıcılarla buluşan DDR5 bellekler, RAM teknolojisinin son ürünüdür. 288 pinli tasarıma sahip DDR5 teknolojisinin DDR4 belleklerden iki kat daha fazla performans sunması beklenmektedir. Oldukça yeni olan bu bellek türünü ilerleyen süreçte güçlü bilgisayarlarda görmemiz mümkün.

Hız, Gecikme, Zamanlama ve Daha Fazlası

Saat Hızı, Transferler, Bant Genişliği

Yeni bir bellek arayışındaysanız ve piyasadaki ürünleri incelemeye başlamışsanız RAM’lerin DDR3-1600 ve PC3-12800 gibi iki ifade gösterildiğini görmüş olabilirsiniz. Bu değerler belleklerin üretim ve aktarım hızı konusunda fikir vermektedir. RAM’lerin üzerinde gördüğünüz DDR/PC’den sonraki ve kısa çizgiden önceki sayı nesli ifade eder. Bu bağlamda DDR2 PC2, DDR3 PC3, DDR4 PC4, DDR5 ise PC5’dir.

DDR’den sonra gelen sayı ise saniyedeki megatransfer sayısını (MT/sn) ifade etmektedir. Buna bir örnek vermek gerekirse: DDR3-1600 RAM, 1.600MT/sn’de çalışır. PC’den sonra eşleştirilen sayı ise saniyede megabayt cinsinden teorik bant genişliğini ifade eder. Örneğin, PC3-12800, 12.800MB/s’de çalışacaktır.

İşlemci ve grafik kartında olduğu gibi belleklerin de saat hızlarını arttırmak, üreticinin tavsiye ettiği değerler üzerinde değişiklikler yapmak mümkündür. Bu işlem ürününüzün garanti dışı kalmasına sebep olabileceği gibi belleğinize ve sisteminize zarar verebilir. Bu nedenle hız aşırtma konusunda profesyonel destek almanızı tavsiye ederiz.

Farklı saat hızındaki iki belleği aynı bilgisayara takmak ve çalıştırmak mümkündür. Ancak bu durumda her iki bellek de yavaş olan belleğin saat hızında çalışacaktır. Yani bilgisayara 2133 Mhz ve 2400 Mhz hızında iki bellek takmanız halinde her iki bellek de 2133 Mhz hızında çalışır. Daha hızlı bir deneyim elde etmek istiyorsanız bu tavsiye edilmez.

Kullanıcıların merak ettiği konulardan bir tanesi ise farklı markalara ait bellekler kullanmak üzerinedir. Bu, tavsiye edilmeyen bir işlem olsa da yapmak mümkündür. Sisteminizde aynı marka ve aynı saat hızına sahip bellekler kullanmanız hata alma ihtimalinizi minimum seviyeye indirecektir.

Zamanlama ve Gecikme

Bilgisayar belleklerinin üzerinde 9-10-9-27 gibi bir dizi ifadeler bulunur. Bu sayılara zamanlama adı verilmektedir. Bellek zamanlaması, RAM modülünün nanosaniye cinsinden performansınım ölçümünü ifade etmektedir. Rakamlar ne kadar düşük olursa, RAM isteklere o kadar hızlı tepki verir. Bu da daha hızlı bir bellek ve daha iyi bir performans demektir.

DDR3 RAM’lerin genellikle DDR2’den, DDR4 RAM’lerin ise genellikle DDR3’ten daha yüksek zamanlama numaralarına sahip olduğunu fark etmiş olabilirsiniz. Bu ilginç bir şekilde DDR2 RAM’lerin DDR3’ten daha hızlı olduğu anlamına gelmez. Bu nedenle zamanlama ve gecikme, çoğu durumda en son dikkate alınması gereken konudur.

ECC

Hata Düzeltme Kodu (ECC) RAM, veri bozulmasını algılamayı ve düzeltmeyi amaçlayan özel bir bellek modülüdür. Bu bellekler kritik verilerdeki hataların felakete yol açabileceği sunucularda kullanılır. Evlerimizde kullandığımız bilgisayarların anakartları ve işlemcileri ECC bellekleri desteklemez. Profesyonel bir kullanıcı değilseniz ve bir sunucu yönetmiyorsanız ECC bellekler ilginizi çekmiyor demektir.

RAM Kılavuzu: Ne Kadar RAM’e İhtiyacınız Var?

640K belleklerin herkese yeterli geldiği bilgisayar dünyasında bugün 128 GB bellekler dahi kullanılabiliyor. Android akıllı telefonlarda dahi 16 GB bellekler görmek mümkün. Teknolojinin gelişmesi ile birlikte kullanıcıların ihtiyaç duyduğu RAM miktarı da artış gösteriyor. Elbette her bilgisayar kullanıcısının sahip olması gereken bellek miktarı da değişken.

Sıradan bir bilgisayar kullanıcısıysanız ve bilgisayarı sadece internette gezinmek, film izlemek gibi işler için kullanıyorsanız sahip olmanız gereken RAM miktarı en az 4 GB olmalıdır. Sizin için tavsiye ettiğimiz değer ise 8 GB’dir.

Sıradan bir kullanıcıdan fazlasıysanız ve aynı anda birden çok işlem yapıyorsanız sahip olmanız gereken bellek miktarı en az 8 GB olmalıdır. İşlerinizi daha rahat yapmak ve performans sorunlarıyla karşılaşmak istemiyorsanız size 16 GB bir bellek almanızı tavsiye ederiz.

Profesyonel bir bilgisayar kullanıcısıysanız bu bilgilere çok ihtiyacınız olmayabilir ancak sahip olmanız gereken RAM miktarı en az 16 GB olmalıdır. Daha akıcı bir deneyim için 32 GB’lık bellekler de tercih edebilirsiniz. İhtiyaçlarınıza bağlı olarak bu değer 64 GB ve 128 GB olarak da değiştirilebilir. Bu noktada bilgisayar ile yaptığınız işlemler ve ihtiyaçlarınız önemlidir.

Ne kadar belleğe ihtiyaç duyduğunuzdan emin olmak için bilgisayarınızın RAM tüketimini takip edebilirsiniz. Günlük işleriniz esnasında belleğiniz doluyor ve bilgisayarınız daha fazlasına ihtiyaç duyuyorsa sizin için değişim vakti gelmiş demektir. 8 GB RAM’e sahipseniz 16 GB’a geçiş yaparak bilgisayarınızı rahatlatabilirsiniz. Bu, diğer tüm değerler için geçerlidir.

Artık DDR2, DDR3, DDR4 ve DDR5 bellekler arasındaki farkı biliyor, DIMM’i bir SO-DIMM’den ayırt edebiliyor ve hangi belleğin daha hızlı olduğunu anlayabiliyorsunuz. Tebrikler, artık siz de bir RAM uzmanısınız. RAM kılavuzu rehberimizde elde ettiğiniz bilgiler ile bilgisayarınıza yeni bir bellek satın alabilir ya da insanlara yardımcı olabilirsiniz.

Ceren {Ceren}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir