Kapat
Kimsenin Bilmediği Gizli Canva Özellikleri
İnternet 0

Kimsenin Bilmediği Gizli Canva Özellikleri

Kimsenin bilmediği gizli Canva özellikleri olduğunu biliyor muydunuz? İşte tasarım çantanızda bulunması gereken o özellikler!

Telefonunuzdan, tabletinizden ya da bilgisayarınızdan, dünyanın neresinde olursanız olun mükemmel tasarımlar yapmanızı sağlayan Canva’nın gizli özellikleri olduğunu biliyor muydunuz? Canva, içerisinde bulunan binlerce şablon ile el ilanları, afişler, sosyal medya paylaşımları ve belgeler hazırlamanıza yardımcı olur. Tüm bunları yapmak için herhangi bir tasarım bilgisine sahip olmanız gerekmez. Canva’yı kullanmakta daha ileriye gitmek istiyorsanız gizli Canva özellikleri işinize yarayabilir.

Kimsenin Bilmediği Gizli Canva Özellikleri

Renk Çarkı

Mükemmel tasarımlar hazırlamanın ve karşınızdaki kişiyi etkilemenin en iyi yolu doğru renk seçimidir. Renkler, bir tasarım için her şeydir. Tasarımcı zihninde çalışmayı kurgular ve renkler ile gerçekliğe döker. Renk seçimi bazı etkenlere bağlı olsa da çoğu zaman tasarımcılar için bir stres konusudur. Canva, Renk Çarkı özelliği ile size renk kombinasyonları oluşturmada yardımcı olur. Yapmanız gereken tek şey buraya tıklayarak sayfaya gitmek ve beğendiğiniz rengi seçmek. Daha sonra ise kombinasyon türünüzü seçtiğinizde Canva sizin için bu renkle uygun bir eşleşme oluşturacaktır.

Renk Paleti Oluşturucu

Instagram’da sörf yaparken cıvıl cıvıl renklere sahip, başarılı bir çalışma gördünüz ve renklerini merak mı ediyorsunuz? Canva, Renk Paleti Oluşturucusu aracı ile beğendiğiniz bir görseldeki renkleri analiz ediyor ve renk paletini ortaya çıkarıyor. Bu sayede siz de aynı renkleri kendi çalışmanızda kullanabilirsiniz. Eğer bu özelliği deneyimlemek için bir görsele sahip değilseniz sayfaya gittikten sonra Demo resmi dene butonuna tıklayarak özelliği inceleyebilirsiniz.

Gizli Canva Özellikleri: Renk Anlamları ve Sembolizm

Renklerin insanlar üzerinde oluşturduğu etkiler ve çağrışımlar farklıdır. Bu nedenle doğru renk seçimi son derece önemlidir. Canva’nın Renk Anlamları ve Sembolizm aracı sayesinde renklerin anlamlarını araştırmak için Google’lamanız gerekmez. Tek bir sayfadan tüm renklerin anlamlarına ulaşabilirsiniz. Canva, renklerin anlamlarının yanı sıra size RGB değerleri, CMYK dönüşümü ve diğer hangi tonlarla mükemmel bir şekilde eşleşeceği gibi faydalı bilgiler de sunar.

Tasarım Boyutu Kılavuzu

Canva’da her sosyal medya platformu ve tür için farklı boyutlarda şablonlar bulunmaktadır. Ancak her çalışmanın kullandığı ölçüler farklılık gösterebilmektedir. Canva, Tasarım Boyutu Kılavuzu özelliğiyle broşür gibi kağıtların ve sosyal medya platformlarının kullandığı ölçüleri size söyler. Tüm verileri tek bir yerde toplayan bu özellik sayesinde ölçüleri her defasında tekrar aramanıza gerek kalmaz.

Stiller

Tasarımın en önemli detaylarından bir diğeriyse yazı tipleridir. Renkler ve yazılar çalışmanın önemli bir bölümünü oluşturur. Canva’nın yazı tiplerini seçmekte kararsız kalanlar için Diğer sekmesine gizlediği bir özellik olduğunu biliyor muydunuz? Sol menüden Diğer seçeneğine tıklayarak 30 farklı yazı tipine ve renk paletine ulaşabilirsiniz. Ayrıca Canva’nın dışarıdan font yüklemenize olanak sağlayan bir özelliği de bulunmaktadır.

Gizli Canva Özellikleri: QR Kod Oluşturucu

Diğer menüsünde yer alan bir diğer gizli özellik ise QR kod oluşturucudur. Bu araç sayesinde hızlı bir şekilde QR kod oluşturabilir ve tasarımlarınıza ekleyebilirsiniz. Tasarımınızı inceleyen kişiler QR kodu okutarak istemiş olduğunuz bağlantıya hızlı şekilde yönlendirilebilir.

Pixabay ve Pexels Entegrasyonu

Bir tasarımın en önemli öğelerinden bir tanesinin görseller olduğunun farkında olan Canva, tasarım panelinde Pixabay ve Pexels entegrasyonu eklemeyi de unutmamış. Stok fotoğraf sitelerinden fotoğraf indirip tekrar Canva’ya yüklemekten sıkılanlar için harika bir özellik olan Pixabay ve Pexels entegrasyonu, stok fotoğrafları tasarımlarınıza kolayca eklemenize olanak sağlıyor.

Bağlantı

Canva ile hazırladığınız tasarımlarınıza link verebileceğinizi biliyor muydunuz? Bu özellik bir kartvizit hazırlarken çok işinize yarayacak! Tek yapmanız gereken link vermek istediğiniz elemana tıklamanız ve sağ üstte bulunan link butonuna dokunduktan sonra kutucuğa bağlantı adresini yazmanız.

Gizli Canva Özellikleri: Google Drive ve Dropbox Entegrasyonu

Tasarımlarınızı bulut depolama hizmetlerinde saklıyor ya da ekip arkadaşlarınızla paylaşıyorsanız Canva tasarımlarınızı Google Drive’a ya da Dropbox’a saklamak oldukça kolay! Canva’nın Google Drive ve Dropbox entegrasyonu sayesinde tasarımlarınızı bilgisayarınıza indirmeye gerek kalmadan bulut depolama hizmetlerine yükleyebilirsiniz. Üstelik Canva daha pek çok dışa aktarma yöntemi sunar.

PDF Düzenleme

Bir tasarım aracı olarak bilinen Canva aynı zamanda bir PDF düzenleyicisidir. Yapmanız gereken tek şey PDF dosyasını Canva’ya yüklemek ve düzenlemeye başlamak. Canva pek çok özelliği içerisinde barındırır ve geniş format desteği sunar. Bunlardan bir tanesi de PDF dosyalarıdır.

Peki siz Canva’nın hangi gizli özelliklerini biliyordunuz? Canva kullanımınıza dair detayları bizlerle yorumlar kısmında paylaşabilirsiniz.

Ceren {Ceren}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir