Kapat
Android Telefon Yenileme Rehberi: Telefonunuz Yeniden Doğuyor!
Android 0

Android Telefon Yenileme Rehberi: Telefonunuz Yeniden Doğuyor!

Eski akıllı telefonunuzdan sıkıldınız ancak yeni bir telefon almak için yeterli ekonomiye sahip değil misiniz? İşte sizin için Android telefon yenileme rehberi!

Akıllı telefonlar günün her anı bizimle birlikte olan ve en aktif kullanılan elektronik ürünlerden birisi. Küçük boyutlarının içerisinde pek çok işlevi barındıran telefonlar, bu denli çok kullanılmayı hak ediyor. Her elektronik ürün gibi telefonlar da yoğun kullanım sonucunda yıpranıp, eskiyebiliyor. Eğer telefonunuz eskimişse ve ekonomik koşullar yeni bir telefon almanıza izin vermiyorsa yapabileceğiniz bir şeyler var! Android telefon yenileme rehberi ile telefonunuzun hem yazılımını hem donanımını tazeliyor ve telefonunuzu tanıyamayacağınız bir hale getiriyoruz. Nasıl mı? İşte cevabı!

Android Telefon Yenileme Rehberi: Telefonunuz Yeniden Doğuyor!

Duvar Kağıdınızı Değiştirin

Android telefonunuzu yenilemeye başladığımız serüvenimizin ilk adımında duvar kağıdını değiştirmek var. Duvar kağıdını değiştirmek, telefonunuzu yenileme süreci boyunca yapabileceğiniz en kolay işlem. Uzun süredir kullandığınız duvar kağıdını değiştirmek size yeni bir telefon hissi vermekte yardımcı olacak. Dönem dönem duvar kağıdınızı değiştirmenizde fayda var. Bunu ayda bir kez yaparak telefonunuzla ilişkilerinizi sürekli olarak iyi tutabilirsiniz.

İşletim Sisteminizi Değiştirin

Eskimiş Android telefonunuzu ayağa kaldıracak en etkili işlemlerden bir tanesi işletim sisteminiz hakkında bir şeyler yapmaktır. Hala güncel bir akıllı telefona sahipseniz yapacağınız ilk işlem üreticiniz tarafından sunulan yazılım güncellemelerini yüklemek olacaktır. Bu işlemi ayarlar uygulamasının yazılım güncelleme bölümünden kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz.

Üreticiniz artık bir işletim sistemi güncellemesi sunmuyorsa ve telefonunuz yavaşlamaya başlamışsa bu noktada çözüm yeni bir işletim sistemi olabilir. Bunu iki farklı şekilde yapabilirsiniz: farklı bir ROM kullanmak ya da orijinal ROM’u baştan yüklemek. Eğer orijinal ROM’u baştan yüklemek ve temiz bir kurulum yapmak isterseniz -ki bu kolay olandır- bir bilgisayara, işletim sisteminizi yükleyeceğiniz yazılıma ve dosyalara ihtiyacınız vardır. Bu konuda detaylı bilgiyi telefon modelinizi belirten bir arama ile Google’da ya da YouTube’da bulabilirsiniz.

Tercihiniz geliştiriciler tarafından hazırlanan özel bir ROM kullanmaksa bununla ilgili daha fazla araştırma yapmanız gerekebilir. Bu araştırmayı internette yer alan forumlardan ve YouTube videolarından yapabilirsiniz. İhtiyacınız olanlar yine bir bilgisayar, program ve işletim sistemi dosyaları olacaktır. Bu işlem bilgisiz kişiler tarafından yapılmaya çalışıldığında kötü sonuçlar doğurabilir. Telefonunuzun kullanılamaz hale gelmemesi için profesyonel destek almanızda fayda vardır. Aslantek bununla ilgili hiçbir sorumluluk kabul etmez, tüm sorumluluk kullanıcıya aittir.

Android Telefon Yenileme Rehberi: Yeni Bir Başlatıcı İndirin

İşletim sisteminizin performansından memnun ancak tasarımından memnun değilseniz yapabileceğini bir diğer işlem ise yeni bir başlatıcı indirmektir. Özgürlüğü ile tanınan Android işletim sistemi farklı başlatıcılar kullanarak telefonunuzun arabirimini özelleştirmeye imkân verir. Play Store’da bunun için pek çok uygulama bulunmaktadır. Bu alandaki en iyi uygulamalar Nova Launcher, Action Launcher ve Microsoft Launcher’dır.

Bataryanızı Değiştirin

Eskimiş akıllı telefonların en önemli sorunlarının başında batarya performanslarında aşırı fazla düşüş gözlemlenmesidir. Bataryalar, akıllı telefonların en aktif kullanılan ve buna bağlı olarak en hızlı şekilde yıpranan parçalarıdır. Eskimiş Android telefonunuza yapabileceğiniz en iyi iyilik yeni bir batarya satın almaktır. Eğer telefonunuzun şarjının hızlı şekilde tükendiğiniz gözlemliyor ve bataryanız ile ilgili sorunlar olduğundan endişe ediyorsanız yeni bir batarya almanın zamanı gelmiş demektir.

Ekran Koruyucunuzu Değiştirin

Akıllı telefonlarda en hızlı şekilde yıpranın aksesuarların başında ekran koruyucular gelmektedir. Yeni bir akıllı telefon satın aldığımıza yaptığımız ilk şey çoğu zaman ekran koruyucusu taktırmaktır. Ekran koruyucular, telefonunuzun binlerce lira değerindeki ekranını çiziklerden ve darbelerden korur. Amacına uygun olarak ise belirli aralıklarla değiştirilmesi gerekmektedir. Eğer ekran koruyucunuz çok fazla çizildiyse ve artık değiştirilmesi gerektiğine işaret ediyorsa telefonunuz için yeni bir ekran koruyucu satın alabilirsiniz.

Android Telefon Yenileme Rehberi: Kılıfınızı Değiştirin

Telefonlarda hızlı şekilde yıpranan bir diğer aksesuar ise kılıflardır. Ekran koruyucular telefonun ekranını korurken kılıflar ise kasada oluşacak çizik ve kırıkları engeller. Renkli silikon kılıflar bir süre sonra renk değişimlerine ev sahipliği yapabildiği gibi silikon kılıflarda ise sararma gözlemlenebilmektedir. Bu gibi durumlarda telefonunuzun daha şık ve yeni görünmesi için kılıfınızı değiştirebilirsiniz.

Kılıf kullanmayı sevmeyen kişiler için son yıllarda yaygınlaşan bir diğer çözüm ise kaplamadır. Telefonunuza estetik katkıda da bulunan kaplamalar telefonunuzun daha şık görünmesini sağlar. Kaplamalar telefonunuzu çiziklerden korurken dışarıdan gelecek darbelere karşı ise savunmasızdır. Bunları göz önünde bulundurarak seçiminizi kılıf ya da kaplamadan yana yapabilirsiniz.

Depolama Alanınızı Temizleyin

Eski telefonlar 8, 16, 32 GB gibi depolama alanlarına sahipken günümüz Android telefonlarında bu sayı 512 GB’lara kadar çıkabilmektedir. Bunun en önemli sebebi gelişen teknoloji ile uygulamaların boyutlarının da artmasıdır. Eski telefonlarda en sık yaşanan problemlerden bir tanesi yetersiz depolama alanıdır. Yetersiz depolama alanı telefon kullanımınıza doğrudan etki eder. Bu bazen istediğiniz bir uygulamayı yükleyememek, bazen ise yeni bir fotoğraf çekememek olabilir.

Depolama alanınızı temizlemek için fotoğraf ve videolarınızı bilgisayarınıza aktarabilir ya da bulut depolama hizmetine taşıyabilirsiniz. Kullanmadığınız uygulamaları silmek de yine etkili bir temizlik yöntemidir. Son olarak ise güncel kalmak için Play Store’a giderek uygulamaları güncellemeyi unutmayın.

Ceren {Ceren}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir