Kapat
İlk Kez iPhone Kullananların Yapması Gerekenler
iOS 0

İlk Kez iPhone Kullananların Yapması Gerekenler

İlk defa bir iPhone kullanıyorsanız iOS dünyasının düzenine henüz alışamamış olabilirsiniz. İşte ilk kez iPhone kullananların yapması gerekenler!

Günümüzde neredeyse herkes bir akıllı telefona sahip. Küçük boyutları ve pek çok işlevi bir araya toplaması ile akıllı telefonlar günümüzün en popüler teknolojik ürünlerinden bir tanesi. Akıllı telefon dünyasının en önemli oyuncuları ise ezeli rakip Android ve iOS telefonlar. Ya da bir diğer adıyla Android’ler ve iPhone’lar. Peki, ilk kez iPhone kullananların yapması gerekenler neler? İşte cevabı!

İlk Kez iPhone Kullananların Yapması Gerekenler

iCloud’un Anahtar Zinciri Özelliğini Kullanmak

İnternetin temel güvenliği geçmişten günümüze hep şifreler ile sağlanmıştır. Banka hesapları, kartlar ve aklınıza gelebilecek pek çok şey gibi internet sitelerindeki hesaplarınız da şifreler yardımıyla korunmaktadır. Milyonlarca internet sitesinin bulunduğu günümüzde her kişinin onlarca hatta yüzlerce sitede üyeliği bulunmaktadır. Onlarca hesabın şifresi arasında kaybolan kişiler için parola yöneticileri ideal seçimdir.

Günümüzde parolalarınızı depolayabileceğiniz pek çok uygulama bulunmaktadır. Bu uygulamaların tek özelliği parola depolayabilmek değil, internet sitelerine girişte bu parolayı hatırlamanıza gerek kalmamasını sağlamaktır. Tüm bu özellikler iOS işletim sisteminde üçüncü parti bir uygulama gerekmeksizin mevcuttur. iCloud’un Anahtar Zinciri ismindeki bu özelliği şifrelerinizi güvenli bir şekilde saklar ve ihtiyaç duyduğunuzda kolayca ilgili alana girmenizi sağlar.

Anahtar Zinciri özelliğini kullanabilmek için Ayarlar uygulamasına giriş yaptıktan sonra en üstte bulunan Apple ID’nize dokunabilir ve iCloud seçeneğini seçtikten sonra Anahtar Zinciri’ni etkinleştirebilirsiniz.

Sesli/Sessiz Anahtarını Kullanmak

Akıllı telefonunuzun sol tarafında, ses düğmelerinin hemen üzerinde bulunan sesli/sessiz anahtarı iPhone ile özdeşleşmiştir. Oldukça kullanışlı olan bu özellik ihtiyaç duyduğunuz anlarda telefonunuzu tek bir hamleyle sessize almanızı sağlar. Bu, bir toplantıda ya da uykuya dalma aşamasında size yardımcı olabilir. Anahtarı kaydırın ve turuncu işareti görün, işte hepsi bu kadar!

iPhone Kullananların Yapması Gerekenler: Lisanslı Aksesuarlar Kullanmak

Bir akıllı telefonun yanında en çok satın alınan şeylerden bir tanesi de her zaman aksesuarlardır. Bu bir kılıf, ekran koruyucu olabileceği gibi şarj adaptörü ve kablo gibi çok daha önemli şeyler de olabilir. Apple’ın telefonun kutusundan şarj adaptörünü çıkarması ile birlikte bu çok daha dikkatli olunması gereken bir konu haline gelmiştir. Çünkü internette pek çok sahte şarj adaptörü bulmak mümkündür. Bu, sadece şarj adaptörü ile sınırlı kalmayıp kablolar için de geçerlidir.

Eğer iPhone’unuz için bir şarj adaptörü veya şarj kablosu satın almak istiyorsanız mutlaka orijinal seçeneklere yönelmelisiniz. Sahte ürünler telefonunuza zarar vererek daha kısa sürede bozulmalarına neden olabilir. Bu noktada tercih edebileceğiniz bir diğer ürünler ise Apple tarafından onay verilen, lisanslı aksesuarlardır. Bunları büyük şirketlerin ürünleri arasında bulabilirsiniz.

İyileştirilmiş Pil Şarjı Özelliğini Kullanmak

Akıllı telefonların en hızlı yıpranan parçalarının başında bataryalar gelmektedir. Kullanıma ve ortam sıcaklığına bağlı olarak yıpranan bataryalar bir süre sonra ömürlerini doldurur. Piller, kullanılamaz hale gelmeden önce ise yavaş yavaş performanslarını kaybederler. iPhone’larda pek çok akıllı telefonda olmayan bir özellik mevcuttur. iPhone’lara özgü olan bu özellik bataryanızın sağlığını görüntülemenize olanak sağlar.

iPhone’lardaki bir diğer özellik ise pil sağlığınızı daha uzun süre korumanızı sağlamak için etkinleştirebileceğiniz iyileştirilmiş pil şarjı seçeneğidir. Bu özellik makine öğrenmesinden faydalanarak cihazınızın batarya sağlığını korumaya yardımcı olur. İyileştirilmiş pil şarjı özelliğini kullanabilmek için Ayarlar uygulamasına giderek Pil seçeneğine dokunabilir ve Pil Sağlığı bölümünden ilgili ayarı aktif ya da pasif konuma getirebilirsiniz.

iPhone Kullananların Yapması Gerekenler: iPhone’umu Bul Özelliğini Açmak

Bir iPhone’un en önemli özelliklerinden bir tanesi iPhone’umu bul seçeneğidir. Yüksek bedeller ödeyerek satın aldığımız telefonlarımızı kaybetmemiz son derece kötü bir durumdur. Bu özellik ile telefonunuzu kaybettiğinizde ya da telefonunuz çalındığında geri bulma şansınız olur. Bu ayarı etkinleştirmek için de yine Ayarlar uygulamasına giderek üst kısımda yer alan Apple ID seçeneğine dokunabilir ve iCloud’u seçtikten sonra iPhone’umu Bul özelliğini yapılandırabilirsiniz. Telefonunuzun bataryası zayıf olduğunda son konumunu kaydetmesi için Son Konumu Gönder seçeneğini etkinleştirmeyi unutmayın!

iPhone’unuzu Düzenli Olarak Yedekleyin

Pek çok Apple cihazda olduğu gibi iPhone’da da bulunan iCloud ile telefonunuzdaki verileri buluta yedeklemeniz mümkün. Yedekler telefonunuzdaki fotoğraflarınızı, videolarınızı, mesajlarınızı ve pek çok ayarınızı kaybetmemeniz için son derece önemli. Bunun için telefonunuzda iCloud yedeklemeyi açmayı unutmamalısınız. Bunu Ayarlar uygulamasından iCloud sayfasına giderek yedekleme kısmından yönetebilirsiniz.

Bu yazımızda ilk defa iPhone kullananların akıllı telefonlarında yapması gereken ayarlardan bahsettik. iPhone’unuzun içerisinde özelleştirebileceğiniz daha pek çok ayar mevcut. Bunları Ayarlar uygulamasında biraz vakit geçirerek inceleyebilir ve kendinize göre özelleştirebilirsiniz.

Ceren {Ceren}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir