Kapat
En Yaygın Apple AirPods Sorunları ve Çözümleri
Teknoloji 0

En Yaygın Apple AirPods Sorunları ve Çözümleri

AirPods kullanıcıları bazı zamanlar bağlantı kopması, cızırtı ve mikrofon problemleri ile karşılaşabiliyor. İşte yaygın Apple AirPods sorunları ve çözümleri!

ABD’li teknoloji devi Apple, akıllı telefon, tablet, bilgisayar ve daha pek çok elektronik ürün grubunun önde gelen isimleri arasında yer alıyor. iPhone serisi akıllı telefonlar ile pazarın önemli bir bölümüne hâkim olan şirket, bu başarısını akıllı telefon aksesuarlarında da sürdürmeyi başarıyor. Tam kablosuz kulaklıklar denildiğinde AirPods ve AirPods Pro modelleri ile akıllara gelen Apple, başarılı ses ürünleri sunuyor. Ancak her elektronik üründe olduğu gibi AirPods ve AirPods Pro modellerinde de bazı problemler yaşanabiliyor. Bu yazımızda en yaygın AirPods problemlerini ve çözümlerini anlatıyoruz.

En Yaygın Apple AirPods Sorunları ve Çözümleri

Sağ veya Sol Kulaklık Çalışmama Sorunu

Sağ ya da sol kulaklıklarınızdan birisi çalışmıyorsa problemin çözümü için şu çözümleri uygulayabilirsiniz:

 1. Şarj kutusunun şarjının tamamen dolu olduğundan emin olun ve kulaklıkları 30 saniye boyunca kutuya yerleştirin. Telefonunuzu ya da tabletinizi yeniden başlatın ve kutuyu açarak cihazınızla eşleştirin.
 2. Ses denge sorunu olmadığından emin olmak için Ayarlar, Erişilebilirlik, Görsel/İşitsel yolunu takip edin ve Denge ayarını ortaya getirin.
 3. Kulaklıkları şarj kutusuna koyun ve 30 saniye boyunca bekleyin, daha sonra ise açın. Ayarlar uygulamasına giderek Bluetooth sayfasını açın ve AirPods’u unutun. Ardından tekrar telefonunuzla eşleştirerek AirPods’unuzu sıfırlayabilirsiniz.

Ses Gelmeme Sorunu

AirPods’unuz telefonunuz ile bağlı olmasına rağmen ses telefonunuzun hoparlörlerinden gelmeye devam ediyorsa şunları uygulayabilirsiniz:

 1. Spotify, Apple Music ya da YouTube Music uygulamalarından şarkı açarak kulaklıkları kontrol edin.
 2. Ekranı aşağı kaydırarak Denetim Merkezi’ni açın ve ses kontrol seçeneğinin sağ üstünde bulunan AirPlay simgesine dokunun. Buradan AirPods’unuzu seçin.
 3. Telefonunuzun sesini AirPods üzerinden çıkacak şekilde ayarlayın.

AirPods Sorunları ve Çözümleri: Aramalarda Mikrofon Kalitenizin Düşmesi

Görüşmelerinizde karşıdaki kişi ses kalitenizden şikayet ediyorsa, AirPods’un mikrofon kalitesinden şikayet ediyorsanız şunları deneyebilirsiniz:

 1. Her iki kulaklığın mikrofonunun aynı anda bozulması az görülen bir durum olsa da kulaklıklarınızın mikrofonlarını kontrol etmek için AirPods ayarlarına gidebilirsiniz.
 2. Telefonunuz üzerinden AirPods’un bağlantısını kestikten sonra yeni eşleştirmeyi şarj kutusunu telefonun yanında açarak yapabilirsiniz.
 3. AirPods Pro kullanıcısıysanız gürültü engelleme özelliğini devre dışı bırakabilirsiniz.
 4. Bilgisayarınızda Bluetooth’lu fare ve klavye kullanıyorsanız bu gibi sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Bunun önüne geçmek için USB alıcısı kullanabilir, test etmek için geçici süreliğine fare ve klavyenizin Bluetooth bağlantısını kapatabilirsiniz.

Windows Bilgisayarlarda Kutunun Şarj Olmama Problemi

AirPods’unuzu bir Windows bilgisayarda kullanıyor ve kulaklıklarınız bilgisayara bağlı olduğunda kutu şarj olmuyorsa şu çözümü uygulayabilirsiniz:

 1. Bilgisayarınızdan Denetim Merkezi’ni açın ve Aygıtları ve yazıcıları görüntüle seçeneğine tıkladıktan sonra Bilinmeyen sekmesi altındaki AirPods’u bulun.
 2. Çift tıklayın ve açılan pencereden Donanım sekmesine geçiş yapın.
 3. HID uyumlu aygıt seçeneğine tıkladıktan sonra Ayarları değiştir’e tıklayın.
 4. Sürücüler sekmesinden aygıtı devre dışı bırakın.
 5. Kutunun bilgisayar ile olan bağlantısını kesin ve daha sonra tekrar bağlayın.
 6. Şarj ışığı yanmasa da kulaklıkların şarj olduğunu görebilirsiniz.

Cihazlar Arasında Otomatik Geçiş Problemi

AirPods’un bir özelliği olan cihazlar arasında otomatik geçiş sayesinde kulaklığınızı akıllı telefonunuzda, tabletinizde ve bilgisayarınızda aynı anda kullanabilirsiniz. Ancak bu özellik bazen istemediğimiz durumlarda çalışarak can sıkıcı bir hale gelebilir. Bunun için yapmanız gerekenler şunlardır:

 1. Ayarlar uygulamasını açın ve Bluetooth seçeneğine dokunun.
 2. AirPods’un sağ tarafında bulunan simgeye dokunun.
 3. Bu telefona bağlan kısmından bu iPhone’a en son bağlandığında olarak seçin.
 4. Bu ayar sayesinde AirPods’unuz sadece telefonunuzla bağlantı kurmaya çalışacak. Aynı ayarı Apple tabletiniz ve bilgisayarınız için de yapabilirsiniz.

AirPods Sorunları ve Çözümleri: Sen Dengesi Problemi

Kulaklığınızın sağ ve sol taraflarından gelen ses oranı farklıysa ses dengesi ayarınız doğru olmayabilir. Bunu düzeltmek için Ayarlar uygulamasına giderek Erişilebilirlik, Görsel/İşitsel yolunu takip ederek Denge ayarını ortaya getirebilirsiniz.

Seste Cızırtı Sorunu

AirPods kulaklıklarda cızırtı sorunu bilinen ve kronik bir problemdir. Ekim 2020 tarihinden önce üretilen kulaklıklarda görülen cızırtı problemi garanti kapsamındadır ve ücretsiz değişim yapılır. Bunun için kulaklığınızın Ekim 2020’den önce üretilmiş ve üç yıldan kısa bir süre önce satın alınmış olması gerekmektedir. Problemin çözümü için Apple ile iletişime geçebilirsiniz.

Ceren {Ceren}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir