Kapat
AirDrop Nedir? AirDrop Nasıl Açılır ve Kullanılır?
iOS 0

AirDrop Nedir? AirDrop Nasıl Açılır ve Kullanılır?

2011 yılında tanıtılan Apple’ın veri transferi çözümü AirDrop nedir? AirDrop nasıl açılır ve kullanılır? İşte cevabı!

Apple, 2011 yılında Mac OS X Lion ve iOS 7 ile cihazlar arasında kolay ve hızlı veri aktarımı yapabilmenizi sağlayan AirDrop teknolojisini tanıttı. AirDrop ile birlikte iPhone, iPad ve Mac cihazlar arasında fotoğraf, video ve dosya aktarımı hiç olmadığı kadar kolay hale geldi. 11 yıl önce tanıtılan AirDrop teknolojisi her geçen yıl daha da gelişerek günümüz Apple cihazlarında kendisine yer buldu. Veri aktarımını son derece kolaylaştıran AirDrop teknolojisi uzun yıllar kullanımda olmasına rağmen hala bu teknoloji hakkında bilgisi olmayan kişiler de yok değil. Bu yazımızda AirDrop nedir, nasıl açılır ve kullanılır adım adım açıklıyoruz!

AirDrop Nedir?

Apple tarafından geliştirilen AirDrop özelliği iPhone, iPad ve Mac cihazlar arasında veri aktarımını kolaylaştırmayı amaçlamaktadır. 2011 yılında Mac OS X Lion ve iOS 7 ile tanıtılan özellik, 11 yıllık köklü bir geçmişe sahiptir. AirDrop özelliği ile kendi cihazlarınız arasında veri aktarımı yapabilir ya da arkadaşlarınızla fotoğraf, video ve dosya paylaşabilirsiniz. Üstelik AirDrop ile paylaştığınız fotoğraf ya da videolar sıkıştırmaya maruz kalmaz ve orijinal hali ile transfer edilir.

AirDrop, veri aktarımı için Bluetooth ve Wi-Fi teknolojisini kullanır. Bu sayede Bluetooth teknolojisinden çok daha hızlı veri aktarımı imkânı sunar. Doğru kullanıldığında son derece güvenli bir yöntem olan AirDrop, yalnızca Apple cihazları destekler. Farklı işletim sistemine sahip cihazlar arasında veri transferi yapmak için alternatif yollar araştırılmalıdır.

AirDrop Nasıl Açılır ve Kullanılır?

AirDrop ile fotoğraf, video veya dosya paylaşmak son derece kolay ve hızlıdır. Apple’ın kendi teknolojisi olan bu özellik iPhone, iPad, iPod touch ve Mac cihazlar ile çalışır. AirDrop ile veri transferi için uygulamanız gereken işlemler şunlardır:

  1. Paylaşmak istediğiniz fotoğraf, video ya da dosyayı açın.
  2. Paylaş butonuna dokunun.
  3. Karşınıza çıkan paylaşım seçenekleri içerisinden AirDrop’u seçin.
  4. Paylaşmak istediğiniz arkadaşınızın telefonunuza yakın olduğundan emin olun.
  5. Paylaşmak istediğiniz arkadaşınızın telefonunu seçin.
  6. Dosya paylaşım işlemini onaylayın.

iPhone XS ve öncesinde tanıtılan iPhone modelleri, iPod touch ve iPad için AirDrop paylaşım ekranı güncel iPhone modellerinden farklıdır. Ancak uygulamanız gereken işlemler birbirine benzer oldukları için rehberimiz tüm Apple cihazlar için geçerlidir.

Dosya paylaşım işlemini tamamladığınızda dosyaları göndermek istediğiniz cihazda bir uyarı belirecektir. Bu uyarı penceresini onaylayarak transfer işlemini başarıyla gerçekleştirebilirsiniz. Kendi Apple cihazlarınız arasında veri aktarımı yapıyorsanız bu uyarı ile karşılaşmazsınız. Uyarının çıkmaması için iki cihazda da aynı Apple kimliğinin girilmiş olması yeterlidir.

AirDrop Ayarları Nasıl Düzenlenir?

Pek çok uygulama ve özellik gibi AirDrop’un da kendine özel ayarları bulunmaktadır. Güvenliğiniz için AirDrop ayarlarınız büyük önem arz etmektedir. Bunun için şu adımları takip edebilirsiniz:

  1. Ayarlar uygulamasını açın.
  2. Genel seçeneğine dokunun.
  3. AirDrop özelliğini seçin.
  4. Açılan ekranda AirDrop dosyalarını almak istemiyorsanız Kapalı, yalnızca kayıtlı kişilerinizden almak istiyorsanız Sadece Kişiler, tüm kişilerden almak istiyorsanız Herkes seçeneğini seçebilirsiniz.

AirDrop nedir, nasıl açılır ve kullanılır sorusuna cevap aradığımız yazımızın sonuna geldik. AirDrop özelliğini kullanabilmek için her iki cihazda da Wi-Fi ve Bluetooth’un aktif olması gerektiğini unutmayın. Bir sonraki yazımızda görüşünceye dek hoşça kalın.

Ceren {Ceren}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir