Kapat
Replika Telefon Nedir? Orijinal Ürün Arasındaki Farklar
Mobil 0

Replika Telefon Nedir? Orijinal Ürün Arasındaki Farklar

Bir akıllı telefonu taklit ederek daha düşük özelliklerle daha uygun fiyata satılmasını sağlayan replika telefon nedir?

Bir ürünün taklit edilmesine verilen replika ismi, giyim, ayakkabı, çanta ve aksesuardan sonra akıllı telefon dünyasında da karşımıza çıkmaktadır. Replika telefonlar, pahalı modellere uygun fiyata sahip olmak isteyen kişiler tarafından sıkça tercih edilmektedir. Bir pazarlama tekniği olan replika ürünler, pek çok açıdan dezavantajlıdır. Peki, replika telefon nedir? Orijinal ürün ile arasındaki farklar nelerdir gelin yakından bakalım.

Replika Telefon Nedir?

Replika telefon, orijinal ürün ile aynı tasarıma sahip ancak daha düşük malzeme kalitesinden imal edilmiş telefonlardır. Çoğu zaman dışarıdan bakıldığında farkı anlaşılamayan bu telefonlar, diğer pek çok noktada ise birbirinden son derece farklıdır. Bunların başında malzeme kalitesindeki farklar, donanım özellikleri, yazılım gelmektedir. Replika telefonları denetleyen bir kurum ya da kuruluş olmadığı için bu telefonların çoğu zaman etrafa yaydığı radyasyonlar da son derece fazladır. Bu nedenle sağlığınız için replika telefonlar son derece zararlıdır.

Replika ile Orijinal Ürün Arasındaki Farklar

Replika ile orijinal telefonlar arasında pek çok fark bulunmaktadır. Dışarıdan bakıldığında tasarım özellikleri birbirine oldukça benzese de donanım ve malzeme kalitesi tarafında işler pek de öyle değildir.

Replika telefonların orijinal telefonlardan ayrıştığı en önemli konuların başında sağlık gelmektedir. Replika telefonlar çeşitli ülkelerde farklı şekillerde üretilerek herhangi bir denetime maruz kalmadıkları için sağlığa zararlı şekilde sunulmaktadır. Replika telefonların en önemli sorunlarından bir tanesi olan yüksek radyasyon değerleri sağlığa son derece zararlıdır.

Replika telefonların orijinal telefonlardan ayrıştığı bir diğer önemli nokta ise donanım ve yazılım özellikleridir. Replika telefonlar uygun fiyatlı olmaları sebebiyle düşük donanım özelliklerine sahiptir. Bu da replika telefonları çoğu zaman akıcı olarak kullanamayacağınız anlamına gelir. Replika telefonların donanım özellikleri çoğu zaman o kadar kötüdür ki sosyal medyada gezinmek bile bir işkence haline gelebilir. Bir iPhone modelinin replikasını satın almak istiyorsanız telefonunuzun işletim sistemi de yine iOS değil, iOS görünümlü Android olacaktır.

Replika ile orijinal arasındaki bir diğer fark ise malzeme kalitesinde ortaya çıkmaktadır. Replika ürünler uygun fiyatlı olmaları sebebiyle çok daha ucuz ve kalitesiz materyaller kullanır. Bu da dayanıklılık, hissiyat ve ağırlık olarak geri döner. Ucuzluğun getirdiği bir diğer eksi ise aşırı ısınma gibi sorunlar olabilir.

Replika telefonların zararları hakkında detaylı bilgi edinmek için replika telefon kullanmanın tehlikeleri nelerdir yazımızı okuyabilirsiniz.

Ceren {Ceren}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir