Kapat
Bluetooth'tan Daha Hızlı Aktarım Yapabilen Wi-Fi Direct Nedir?
Teknoloji 0

Bluetooth’tan Daha Hızlı Aktarım Yapabilen Wi-Fi Direct Nedir?

Fotoğraf ve videolarınızı Bluetooth’a kıyasla çok daha hızlı aktarabilen Wi-Fi Direct nedir? İşte pek bilinmeyen o teknoloji!

20 yıllık köklü bir geçmişe olan Wi-Fi Direct teknolojisi pek çoğumuzun telefon ve bilgisayarının derinliklerinde gizli. Peki bunu biliyor muydunuz? Wi-Fi Direct ile Bluetooth’a kıyasla çok daha hızlı veri aktarımı yapabilirsiniz. İşte sizin için fotoğraf ve videolarınızı transfer edebileceğiniz yeni yöntem!

Wi-Fi Direct Nedir?

Wi-Fi Direct, Bluetooth’a kıyasla kablosuz olarak çok daha hızlı veri aktarımı yapmanızı sağlayan bir kablosuz veri aktarım ­teknolojisidir. Yaklaşık 20 yıllık bir geçmişe sahip olan Wi-Fi Direct, veri aktarımı esnasında internet kullanmaz. Başta Bluetooth olmak üzere pek çok rakibine göre avantajlı özellikler sunan bu teknoloji, yüksek boyutlu fotoğraf ve video gibi dosyalarınızı paylaşmanız için en iyi seçeneklerden bir tanesidir.

Fotoğraf ve video paylaşımı için en sık kullanılan yöntemlerden bir tanesi olan WhatsApp’ın aksine Wi-Fi Direct ile gönderdiğiniz dosyaların çözünürlükleri düşmez. Bu yöntemle gönderdiğiniz fotoğraf ve videolar herhangi bir sıkıştırmaya maruz kalmadıkları için en iyi haliyle karşı tarafa ulaşır.

Wi-Fi Direct Nasıl Kullanılır?

Wi-Fi Direct teknolojisi Windows 8.1 ve sonraki işletim sistemlerine sahip bilgisayarlar ile Android telefonlar ve tabletlerde kullanılabilir. Apple telefon ve bilgisayarlar Wi-Fi Direct teknolojisini desteklemez. Eğer bir iPhone veya Mac kullanıcısıysanız Apple’ın kendisine özgü AirDrop özelliğinden faydalanabilirsiniz.

Wi-Fi Direct özelliğini aktifleştirmek için takip etmeniz gereken adımlar modeller arasında değişkenlik gösterebilse de genel olarak yapmanız gerekenler birbirine oldukça benzerdir. Bunun için telefonunuzun Ayarlar uygulamasına girdikten sonra Wi-Fi seçeneğine tıklamanız ve Wi-Fi Direct’i etkinleştirmeniz gerekmektedir.

Wi-Fi Direct’i etkinleştirdikten sonra telefonunuz bağlanabileceği cihazları tarayacaktır. Bu esnada dosyaları aktarmak istediğiniz cihazın telefonunuza yakın olmasında fayda vardır. Cihaz seçimi yaptıktan sonra telefonunuz bir kablosuz ağ oluşturacaktır. Son yapmanız gereken ise göndermek istediğiniz dosyaları seçip paylaş butonuna tıkladıktan sonra Wi-Fi Direct yöntemini seçmektedir. Wi-Fi Direct üstün teknolojisi ile ortalama 250 Mbps hızında veri aktarımı yapabilir. Bu sayede 1 GB büyüklüğündeki bir dosyayı sadece 1 dakikada karşı cihaza aktarabilirsiniz.

Wi-Fi Direct dosya paylaşımı için internet kullanmaz. Özel bir şifreleme yöntemi kullanması sebebiyle de oldukça güvenlidir.

Bilgisayarım Wi-Fi Direct’i Destekliyor Mu?

Windows 8.1 ve daha yeni işletim sistemine sahip bir bilgisayar kullanıyorsanız Wi-Fi Direct teknolojisini kullanabilirsiniz. Bilgisayarınızın bu özelliği desteklediğinden emin olmak için yapmanız gereken birkaç işlem bulunmaktadır. Bunun için şu adımları takip edebilirsiniz:

  1. Başlat menüsünü açın.
  2. Komut İstemcisi yazın.
  3. Sağ tıklayın ve yönetici olarak çalıştırın.
  4. Komut istemcisi başlatıldıktan sonra ipconfig /all yazın ve Enter tuşuna basın.
  5. Bilgisayarınız Wi-Fi Direct’i destekliyorsa Microsoft Wi-Fi Direct Virtual Adapter adında bir aygıt görmelisiniz.
  6. İşte bu kadar!

Ceren {Ceren}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir