Kapat
IMEI Kayıt Ücreti Ne Kadar? Güncel IMEI Kayıt Fiyatı 2022
Mobil 0

IMEI Kayıt Ücreti Ne Kadar? Güncel IMEI Kayıt Fiyatı 2022

Yurt dışından telefon getiren kişileri yakından ilgilendiren IMEI kayıt ücreti ne kadar oldu? İşte 2022 yılı itibariyle güncel IMEI kayıt fiyatı!

Türkiye’de yaşayan ve yurt dışından telefon getiren kişilerin beraberinde getirmiş oldukları cihazlar için IMEI kaydı yaptırması gerekiyor. IMEI kaydı, yurt dışından getirilen cihazların 120 günlük misafirlik süresi dolduktan sonra kullanılmaya devam etmesini sağlıyor. IMEI kaydı yapılmayan cihazlar Türkiye’deki operatörlere bağlanamıyor ve telefonların SIM kart fonksiyonları kullanılamaz hale geliyor. Bu nedenle telefonunu Türkiye’de kullanılmak isteyen kişilerin IMEI kaydı yaptırması mecburi. Peki, IMEI kaydı nasıl yaptırılıyor ve güncel IMEI kayıt ücretleri ne kadar? İşte merak ettiğiniz o sorunun cevabı!

2022 Yılı IMEI Kayıt Ücreti Ne Kadar?

Yurt dışından beraberinde telefon getiren kişilerin 120 günlük süre dolduktan sonra telefonlarını kullanmaya devam edebilmek için IMEI kaydı yaptırması gerekiyor. IMEI kaydı yaptırmayan kişilerin telefonları telefon operatörleri tarafından yasaklanıyor ve cihazlar kullanılamaz hale geliyor.

2022 yılı itibariyle IMEI kayıt işlemi 2733 TL’ye yapılıyor. 2018 yılında 170 TL olan ücret 2020 yılında 1838 TL olarak güncelleniyor ve 2021 yılında 2006 TL oluyor, 2022 yılı itibariyleyse 2733 TL’den yapılmaya devam ediliyor. Bu da 2022 yılında IMEI kayıt işlemi için 2733 TL ödemeniz gerektiği anlamına geliyor.

IMEI Kayıt İşlemi Nasıl Yapılır?

Telefonunuzun IMEI adresini pasaportunuza kaydettirmek ve cihazınızı yurt içinde kullanmak için iki farklı seçeneğiniz bulunuyor. Bunlardan size uygun olanı tercih ederek, gerekli işlemleri tamamladıktan sonra telefonunuzu sorunsuz şekilde kullanmaya devam edebilirsiniz. Günümüzde IMEI kaydettirmek son derece kolay ve zahmetsiz bir işlemdir.

IMEI kayıt işlemi için havalimanlarında bulunan gümrükler kullanılabilir. Uçaktan indiğinizde pasaportunuz ve telefonunuz ile IMEI kayıt işlemini aynı havalimanında bulunan gümrükten yaptırmanız mümkündür. Ancak bununla zaman kaybetmek istemeyen kişiler için farklı yöntemler de mevcuttur.

IEMI kayıt işlemi için tercih edebileceğiniz bir diğer yol ise dijital dünyanın getirdiği avantajlardan faydalanmaktır. e-Devlet şifresine ya da online bankacılık gibi e-Devlet’e giriş yapabileceğini bir yönteme sahipseniz IMEI kayıt işlemini hiçbir yere gitmenize gerek kalmadan dijital olarak gerçekleştirebilirsiniz.

e-Devlet üzerinden IMEI kayıt işlemi yapmak için ilk olarak 2022 yılı itibariyle güncel harç ücreti olan 2733 TL’yi İnteraktif Vergi Dairesi üzerinden ödemeniz gerekmektedir. Harç ücretini bankacılık uygulamasından yatırmanız da mümkündür. IMEI kayıt ücretini ödedikten sonra e-Devlet’e giriş yaparak IMEI numaranız ile kayıt işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

IMEI kayıt işleminde dikkat edilmesi gereken bazı hususlar bulunmaktadır. Bunlardan bir tanesi pasaport sahibinin 120 gün içerisinde ülkeye giriş yapmış olması gerekmesidir. 120 gün geçen kişiler IMEI kayıt işlemi yaptıramazlar. Bir diğer husus ise 2019 yılından sonra IMEI kaydı yaptıran kişilerin 3 yıl arayla kayıt yapabiliyor olmalarıdır. Bu bağlamda 2022 yılında IMEI kaydı yaptıran kişiler bir daha en erken 2025 yılında kayıt işlemi yaptırabilirler.

120 Günlük Süreyi Uzatmak Mümkün Mü?

Özellikle 120 günden fazla Türkiye’yi ziyarete gelen kişilerin merak ettiği bu konu pandemi dönemi ile birlikte çözüme kavuşmuştur. 2020 yılında başlayan ve tüm dünyayı etkisi altına alan pandemiyle birlikte uluslararası ulaşım aksamış, vatandaşlar ülkesine dönmekte zorluk yaşamışlardır. Bunun farkında olan Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu kişilerin mağdur olmaması için çözüm yolu ortaya koymuştur.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun başlattığı yeni uygulama ile 120 günlük misafirlik süresi e-Devlet’ten 2 aya varan süreyle uzatılabilmektedir. Bu programın amacı Türkiye’yi 120 günden daha fazla ziyaret eden kişilerin telefonlarını kullanmaya devam edebilmelerini sağlamaktır. IMEI süresi uzatma geçici bir programdır ve ne kadar süre devam edeceği bilinmemektedir.

IMEI kayıt işlemleri hakkında aklınıza takılan soruları bizlerle yorumlar kısmından paylaşabilirsiniz. Bir sonraki yazımızda görüşünceye dek hoşça kalın!

Ceren {Ceren}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir