Kapat
Android Ekran Kilidi Kaldırma Nasıl Yapılır?
Android 0

Android Ekran Kilidi Kaldırma Nasıl Yapılır?

Telefonunuzun şifresini mi unuttunuz? Android kilit ekranı kırma ve Android ekran kilidi kaldırma işlemleri nasıl yapılır işte cevabı!

Google tarafından 2008 yılında piyasaya sunulan Android, akıllı telefon dünyasının en popüler işletim sistemi konumunda yer alıyor. Milyonlarca kullanıcıya sahip işletim sistemi, her gün yeni akıllı telefonlarda kullanılmaya devam ediyor. İşletim sistemleri için son derece önemli olan güvenlik konusu Android’de de hem geleneksel hem yenilikçi çözümlerle kapsamlı olarak işleniyor. Pek çok kullanıcı telefonunu izinsiz ellerden korumak ve güvene almak için ekran kilidi kullanmayı tercih ediyor. Ancak zaman zaman bu güvenlik önlemleri unutulabiliyor ya da farklı aksaklıklar olabiliyor. Bu gibi durumlarda Android kilit ekranı kırma işlemi gerek haline gelebiliyor. Peki, Android ekran kilidi kaldırma nasıl yapılıyor?

Android Ekran Kilidi Kaldırma Nasıl Yapılır?

Akıllı Kilit Özelliğini Kullanın

Android işletim sistemine sahip telefonlarda hem geleneksel hem de yenilikçi güvenlik önlemleri bulunmaktadır. Çeşitli güvenlik seçenekleri sayesinde telefonunuzu pek çok farklı şekilde açabilirsiniz. Akıllı kilit özelliği başlığı altında toplanan bu seçenekler ile şifrenizi unuttuğunuzda dahi telefonunuza erişmek mümkündür. Eğer daha önceden bu özelliği etkinleştirmişseniz telefonunuzu açmak için şu yöntemlerden birisini kullanabilirsiniz:

  • Vücut Algılama: Bu özellik sayesinde telefon cebinizde ya da elinizde olduğunu algılar ve kilit ekranı otomatik olarak açılır.
  • Güvenilir Yerler: Bu özellik sayesinde ev gibi belirlediğiniz güvenli alanlarda telefonunuzun kilidi otomatik olarak açılır.
  • Güvenilir Cihazlar: Bu özellik sayesinde Bluetooth yoluyla akıllı saat ya da otomobil gibi güvendiğiniz cihazlara bağlandığınızda kilidiniz de otomatik olarak açılır.
  • Yüz Tanıma: Bu özellik sayesinde yüzünüzü okutarak telefonunuzun kilidini açabilirsiniz.
  • Ses Tanıma: Android 8 ve daha önceki sürümlerde çalışan bu özellik ile sesinizi kullanarak telefonunuzun kilidini açabilirsiniz.

Bu özellikleri kullanabilmek için daha öncesinde Smart Lock kurulumunu yapmış olmanız gerekmektedir. Eğer farklı bir kilit açma seçeneğine sahip değilseniz sonraki adımları denemeye devam edebilirsiniz.

Android Ekran Kilidi Kaldırma: Yedek PIN Kullanın

Android 4.4 KitKat ve önceki sürümlere sahip Samsung telefonlarda yedek PIN seçeneği sunulmaktaydı. Bu sayede kullanıcılar belirlemiş oldukları giriş yöntemine ait şifrelerini unutsalar bile yedek PIN ile telefonlarını açabiliyorlardı. Eğer siz de eski bir Samsung telefonda bu sorunu yaşıyorsanız yedek PIN işinize yarayabilir.

Şifrenizi Sıfırlayın

Bazı akıllı telefon üreticileri kilit ekranında şifrenizi sıfırlamaya yarayan seçenekler sunarlar. Eğer telefonunuz bunu destekliyorsa şifrenizi bu yöntemle sıfırlayabilirsiniz. Ancak bu çözüm yöntemi verilerinizin tamamının silinmesine neden olabilir. Detaylı bilgiye telefonunuzun şifre sıfırlama yönergelerini takip ederek ulaşabilirsiniz. Bu işlem tüm telefonlar için geçerli olmadığı gibi markadan markaya da değişiklik gösterebilir.

Android Ekran Kilidi Kaldırma: Telefonunuzu Sıfırlayın

Telefonunuzu sıfırlamak ekran kilidinizin kaldırılması için uygulayabileceğiniz en kolay yöntemlerden bir tanesidir. Bu sayede telefonunuzun kilidi kaldırılacak ve telefonunuz ilk günkü haline dönecektir. Elbette tüm bunlar olurken verilerinizin silineceğini de unutmamalısınız.

Profesyonel Destek Alın

Telefonunuzun içerisinde kurtarmak istediğiniz veriler varsa ve telefonunuzu sıfırlamak istemiyorsanız profesyonel destek alabilirsiniz. Bunun için telefonunuzun yetkili servisine ya da özel servislere başvurabilirsiniz. Ekran kilidi kaldırma işleminin nasıl yapılacağı ile ilgili tüm bilgileri sizinle paylaşacaklardır.

Ceren {Ceren}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir