Kapat
iPhone Diğer Sistem Verileri Silme Nasıl Yapılır?
iOS 0

iPhone Diğer Sistem Verileri Silme Nasıl Yapılır?

iPhone’unuzun depolama alanını tüketen iPhone diğer sistem verileri silme nasıl yapılır? İşte adım adım çözümü!

Düşük depolama alanına sahip telefon kullanıcıların en önemli sorunlarından bir tanesi her zaman azalan depolama alanı olmuştur. Özellikle eski akıllı telefonlara sahip kişilerin yaşadığı bu sorun, yeni uygulama yüklemenize ya da telefonunuzu performanslı kullanamamanıza neden olabilir. Kısıtlı depolama kapasitesinin üzerine artan diğer sistem verileri can sıkıcı olabilmektedir. Peki, bu veriler temizlenerek daha fazla depolama alanı nasıl elde edilir?

iPhone Diğer Sistem Verileri Silme Nasıl Yapılır?

iPhone kullanıcılarının iPhone Saklama Alanı kısmında karşılaştıkları diğer sistem verileri, önbellekler, ayarlar, kayıtlı mesajlar, sözlükler, Siri sesleri, günlükler, sesli notlar ve diğer çeşitli verilerin depolandığı kısımdır. Geçmiş iOS sürümlerinde diğer saklama alanı olarak ifade edilen bu alan şimdilerde sistem verileri olarak gösterilmektedir. Peki, bu kısımda yer alan veriler silinerek nasıl daha fazla depolama alanı elde edilir?

Uygulama Önbelleğini Temizleyin

Akıllı telefonlarda bulunan uygulamalar kullanıldıkları süreçte önbelleğe çeşitli veriler depolarlar. Uzun süre kullanılan uygulamalarda önbellek miktarı artarak büyümeye devam eder. Bazen bu veriler uygulamaların sağlıklı çalışmamasına dahi yol açabilir. iPhone’unuzdaki sistem verilerini azaltmak ve telefonunuzda daha fazla yer açmak için yapmanız gerekenlerden bir tanesi uygulamaların önbelleklerini temizlemektir.

 1. Ayarlar uygulamasını açın.
 2. Genel seçeneğine dokunun.
 3. iPhone Saklama Alanı seçeneğine dokunun.
 4. Listeden önbelleğini temizlemek istediğiniz uygulamayı seçin.
 5. Kırmızı renkteki Uygulamayı sil butonuna dokunun.
 6. İşte bu kadar!

Spotify gibi bazı şirketler önbelleğin uygulama içerisinden silinmesine izin vermektedir. Bu imkana sahip uygulamalarda telefonunuzdan silme işlemi yapmanıza gerek yoktur.

iPhone Diğer Sistem Verileri Silme: Tarayıcı Geçmişini Temizleyin

Akıllı telefonların ve bilgisayarların en önemli uygulamalarından internete bağlanmamızı sağlayan tarayıcılar her ziyaret ettiğimiz siteyi kayıt altında tutar. Tarama geçmişi kısmından görüntüleyebileceğimiz bu işlem önbelleğin de artmasına neden olur. Düzenli aralıklarla kullandığınız tarayıcının geçmişini temizlemekte fayda vardır.

Safari

 1. Ayarlar uygulamasını açın.
 2. Safari seçeneğine dokunun.
 3. Geçmişi ve Web Sitesi Verilerini Sil seçeneğini seçin.
 4. Kırmızı renkteki Geçmişi ve Verileri Sil butonuna dokunun.
 5. İşte bu kadar!

Chrome

 1. Chrome uygulamasını açın.
 2. Sağ altta bulunan üç noktaya dokunun.
 3. Ayarlar’a dokunun.
 4. Gizlilik ve Güvenlik seçeneğine dokunun.
 5. Tarama Verilerini Temizle seçeneğine dokunun.
 6. Silmek istediğiniz verileri seçin ve kırmızı renkteki Tarama Verilerini Temizle seçeneğine dokunun ve onaylayın.
 7. İşte bu kadar!

Mesaj Geçmişinin Belli Aralıklarla Silin

iPhone saklama alanını korumak için uygulanabilecek çözümlerden bir tanesi de mesajların saklanma süresini düzenlemektir. Bu süreyi daha kısa bir alternatif ile değiştirerek mesajların telefonunuzda daha az yer kaplamasını sağlayabilirsiniz.

 1. Ayarlar uygulamasını açın.
 2. Mesajlar seçeneğine dokunun.
 3. Mesajları Tut seçeneğine dokunun.
 4. 30 gün veya 1 yıl seçeneğini seçin.
 5. İşte bu kadar!

iPhone Diğer Sistem Verileri Silme: Yazılım Güncellemelerini Yapın

iOS işletim sistemi düzenli olarak güncellenmekte ve yeni sürümler ile çeşitli hatalar giderilmektedir. İşletim sistemini güncellemek bazen depolama alanınızda yer açılmasını sağlayabilir. Bunun bazen de depolama alanınızın daha fazla kullanılmasına neden olabileceği unutulmamalıdır.

iPhone diğer sistem verileri silme işlemi işte bu kadar kolay! Peki, siz bu işlemleri yaptıktan sonra depolama alanınızdaki değişim ne kadar oldu? Deneyimlerinizi bizlerle yorumlar kısmında paylaşmayı unutmayın.

Ceren {Ceren}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir