Kapat
Telefon Wi-Fi’ye Bağlanmıyor Sorunu Nasıl Çözülür?
Mobil 0

Telefon Wi-Fi’ye Bağlanmıyor Sorunu Nasıl Çözülür?

Telefon Wi-Fi’ye bağlanmıyor sorunu nasıl çözülür? İşte Wi-Fi’ye bağlanamayan telefonlar için birçok çözüm yöntemi!

Teknolojinin en önemli ürünlerinden akıllı telefonlar, internet bağlantısı ile günün her anında bizlerin yanındaki en büyük yardımcı. Telefonların veri kaynakları ise hücresel ağ ve Wi-Fi ile kısıtlı. Evde ve iş yerinde pek çok kişinin ilk tercihi olan Wi-Fi ağları büyük bir dosya indireceğinizde ya da bir toplantıya katılmaya hazırlandığınız anda mutlak tercih konumunda. Ancak bazen işler yolunda gitmeyebilir ve Telefon Wi-Fi’ye bağlanmıyor sorunu ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Peki, böyle durumlarda ne yapılmalı? İşte cevabı!

Telefon Wi-Fi’ye Bağlanmıyor Sorunu Nasıl Çözülür?

Uçak Modunu Açıp Kapatın

Günümüzde kullandığımız tüm akıllı telefonlarda uçak modu özelliği bulunmaktadır. Uçak modunu aktifleştirerek telefonun hücresel ağdan kopmasını sağlayabilir, telefonunuzun internet ve hücresel ağ ile bağlantısını kesebilirsiniz. Uçak modu özelliği adından da anlaşılabileceği üzere çoğu zaman uçak ile seyahat ederken kullanılmaktadır. Ancak bu özelliği farklı amaçlar için de kullanmak mümkündür.

Telefonunuz ile Wi-Fi ağına bağlanmakta sorun yaşıyorsanız ilk yapmanız gereken işlem uçak modunu etkinleştirmektir. Uçak modunu açıp kapatmak sorunuzun çözümü için size yardımcı olabilir. Uçak modu ile yazılımsal hataları çözmek çoğu zaman mümkündür. Uçak modunu açıp kapatmak yeterli olmadıysa telefonunuzu yeniden başlatmayı da deneyebilirsiniz.

Wi-Fi Ağını Unutun

Android ve iOS telefonlar geçmişte bağlandığınız tüm Wi-Fi ağlarını kaydederler ve bu ağlar kapsama alanına girdiğinde otomatik olarak bağlanırlar. Arka planda pek çok işlem yapan telefonlarımızda yazılımsal aksaklıkların yaşanması olağan bir durumdur. Bu gibi problemlerin önüne geçmek içinse bazı yazılımsal çözümler uygulamak gerekir.

Telefonunuzun ayarlar uygulamasına giderek bağlanmak istediğiniz Wi-Fi ağını unutmak, daha sonrasında tekrar şifre girerek bağlanmayı denemek sorununuzun çözümü konusunda size yardımcı olabilir. Bu sayede telefonunuz hafızasındaki eski verileri silecek ve hata meydana gelme ihtimali azalacaktır.

Telefon Wi-Fi’ye Bağlanmıyor Sorunu: Ayarlarınızı Kontrol Edin

Hem Android hem iOS işletim sisteminde kullanıcıların özelleştirmesine olanak sağlanan pek çok ayar bulunmaktadır. Telefonlarını kurcalamayı seven kişiler ayarları incelerken bazı değişiklikler yapmakta ve bu da bazı hataların meydana gelmesine neden olmaktadır. Eğer yakın zamanda telefonunuzun ayarlarını değiştirmişseniz bunları incelemek ve eski haline getirmek sorunuzun çözümü için faydalı olacaktır. Bu noktada Wi-Fi ayarlarını daha detaylı olarak incelemekte fayda vardır.

Eğer telefonunuzun ayarlarını inceleyerek sorunu çözemediyseniz uygulayabileceğiniz bir diğer çözüm de telefonunuzu fabrika ayarlarına sıfırlamaktır. Bu sayede telefonunuzun tüm ayarları ilk günkü haline dönecek ve geçmişte yapmış olduğunuz değişiklikler geçersiz kılınacaktır. Bu işlemi yaparken yeniden kurulum ekranında eski verilerinizi yüklemediğinizden emin olmanızda fayda vardır. Aksi halde yedeklenmiş verileriniz ile ayarlarınız tekrar yüklenebilir.

Modeminizi Yeniden Başlatın

Telefon Wi-Fi bağlanmıyor sorunun nedeni her zaman telefonunuz ile ilgili olmayabilir. Bu gibi durumlarda sorunu çözmek için Wi-Fi ağınızı yeniden başlatmanız faydalı olabilir. Bunun için bağlı tüm modemlerinizi üzerinde bulunan tuş yardımıyla kapatabilir ve tekrar açabilirsiniz. Eğer kullandığınız modemin üzerinde herhangi bir güç tuşu bulunmuyorsa prizden çekmek ve kısa bir süre bekledikten sonra yeniden prize takmak yeterli olacaktır.

Eğer modeminizi yeniden başlatmak yeterli olmadıysa telefonunuz gibi modeminizi de sıfırlayabilirsiniz. Bunun için modeminizin üzerinde bulunan reset tuşunu kullanabilir, gerekli önergeler için modem kullanım kılavuzundan yardım alabilirsiniz. Modeminizin kullanma kılavuzunu kaybettiyseniz modem modeliniz ile internette arama yaparak gerekli bilgilere ulaşabilirsiniz. Modeminizin model ismi cihazın üzerinde ve modem arayüzünde bulunuyor olmalıdır.

Peki siz yaşadığınız problemi hangi yöntem ile çözdünüz? Deneyimlerinizi ve çözüm yollarınızı diğer kişilerle yorumlar kısmında paylaşabilirsiniz.

Ceren {Ceren}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir