Kapat
Bilgisayarda Virüs Olduğu Nasıl Anlaşılır?
Windows 0

Bilgisayarda Virüs Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Bilgisayarda virüs olduğu nasıl anlaşılır? İşte bilgisayarınızdaki virüsleri birkaç kolay adımda tespit etmenin ve temizlemenin yolları!

Bilgisayarınızın yavaşladığını, artık eskisi gibi çalışmadığını ve sisteminizde zararlı yazılımlar olabileceğinden mi şüpheleniyorsunuz? Doğru yerdesiniz! Bu yazımızda kötü amaçlı kişiler tarafından hazırlanan ve bilgisayarınızı adeta ele geçiren zararlı yazılımları birkaç kolay adımda nasıl tespit edebileceğinizi anlatıyoruz. Rehberimizin sonunda zararlı yazılımları tespit edecek ve onları sisteminizden nasıl temizleyeceğinizi öğreneceksiniz. Hazırsanız başlayalım!

Bilgisayarda Virüs Olduğu Nasıl Anlaşılır?

  • Bilgisayarınız Yavaşlayabilir
  • Dosyalarınız Silinebilir
  • Isınma Problemleri Olabilir
  • Bilgisayarınıza Yabancı Programlar Yüklenebilir
  • Bilgisayarınız Olmadık Anlarda Kapanabilir
  • Windows Özellikleri Doğru Çalışmayabilir
  • Disk Kullanımınız Sürekli En Yüksekte Olabilir

Bilgisayarınız Yavaşlayabilir

Bilgisayarınızda virüs olduğunu anlamanın en kolay yöntemi cihazınızın performansını takip etmektir. Bilgisayarınız hiç olmadık anlarda yavaşlıyor ve performans sorunları yaşatıyorsa bilgisayarınızda virüs olabilir. Bilginiz dışında sisteme sızan ve cihazınızı adeta ele geçiren zararlı yazılımlar, arka planda sizin haberiniz olmadan pek çok işlem yapar. Bu da cihazınızın yavaşlamasına ve performans sorunları yaşamanıza neden olur.

Dosyalarınız Silinebilir

Zararlı yazılım bulaşmış bilgisayarlarda veri kayıpları yaşanması olağan bir durumdur. Kötü amaçlı kişiler sisteminize uzak bağlantı yoluyla erişerek dosyalarınızı kopyalayabilir ya da silebilir. Günlük kullanımınızda dosyalarınızın arttığını, eksildiğini ya da bozulduğunu fark etmişseniz bilgisayarınızda virüs olabilir.

Eğer bir fidye virüsü ile karşı karşıyaysanız dosyalarınızın şifrelenmesi ve erişiminizin kısıtlanması dahi mümkün olabilir. Son yılların popüler virüs türleri arasında yer alan fidye virüsleri, dosyalarınıza geri erişebilmeniz için sizden yüklü miktarda para ister. Aksi halde dosyalarınızın silineceğini söyler. Bazı kullanıcılar profesyonel destek alarak dosyalarının bir kısmını kurtarabilse de bu her zaman mümkün değildir.

Bilgisayarda Virüs Olduğu Nasıl Anlaşılır: Isınma Problemleri Olabilir

Bilginiz dışında arka planda sürekli işlem yapan zararlı yazılımlar, bilgisayarınızın yavaşlamasına neden olduğu gibi buna bağlı olarak aşırı ısınma sorunlarını da beraberinde getirebilir. Eğer bilgisayarınızın bakımları yapılmış olmasına rağmen hala aşırı ısınıyorsa bilgisayarınızda virüs olabilir. Bundan emin olmak için mevsim değişikliği olmadığından, bilgisayarınızın doğru ortam sıcaklığında çalıştığından ve bakımlarının yapılmış olduğundan emin olmakta fayda vardır. Isınma sorununun tek nedeni virüsler olamayacağı gibi bu bir işaret olabilir.

Bilgisayarınıza Yabancı Programlar Yüklenebilir

Özellikle tarayıcı virüslerinde karşılaşılan yabancı program yüklenme hadisesi, bilgisayarınızda hiç tanımadığınız programların belirmesi ile ortaya çıkabilir. Bunu anlamak için Denetim Masası ya da Revolution Uninstaller gibi üçüncü parti yazılımlar kullanarak bilgisayarınızda yüklü programları tarayabilirsiniz. Zararlı yazılımlar kendilerini gizleyebilecekleri için yalnızca Windows’un başlat menüsünü kontrol etmek sizi yanıltabilir.

Bilgisayarınız Olmadık Anlarda Kapanabilir

Kötü amaçlı kişiler tarafından hazırlanan ve bilgisayarınızı ele geçiren zararlı yazılımlar, bilgisayarınızı uzaktan yönetilmeye açık hale getirir. Eğer bilgisayarınızdaki zararlı yazılımı hazırlayan kişinin canı sıkılmışsa ve sizinle oyun oynamak istiyorsa bilgisayarınızı en olmadık anlarda kapatarak sizi adeta bir sinir küpüne çevirebilir. Bilgisayarınızın aniden kapanmasının sebebi sadece virüs olmayacağı gibi bu düşük de olsa ihtimaller arasındadır.

Bilgisayarda Virüs Olduğu Nasıl Anlaşılır: Windows Özellikleri Doğru Çalışmayabilir

Zararlı yazılımların amacı genellikle bilgisayarınıza erişim sağladıktan sonra cihazınızı tam anlamıyla ele geçirmek ve adeta bir robot haline getirmektir. Kötü amaçlı yazılımlar bilgisayarınıza nüfuz ettiği ilk anda güvenlik sistemlerini devre dışı bırakmayı hedefler. Eğer bilgisayarınızda Windows Defender başta olmak üzere Windows özellikleri çalışmıyor ise bunun sebebi bilgisayarınızı ele geçirmiş bir virüs olabilir. Bu virüs türü en tehlikeliler arasında yer almaktadır ve sisteminizde ciddi hasarlar oluşturabilir.

Disk Kullanımınız Sürekli En Yüksekte Olabilir

Kötü amaçlı yazılımlar arka planda sürekli işlem yaparak cihazınızı bir hayalet bilgisayara dönüştürür. Bu sayede bilgisayarınız artık YouTube videoları izleyen, siteleri ziyaret eden bir bot haline gelmiş olabilir. Arka planda sürekli yapılan işlemler disk kullanım oranınızı ciddi ölçüde arttıracak ve sisteminizi zorlayacaktır. Bu, özellikle HDD disk kullanan eski nesil bilgisayarlarda daha bariz fark edilebilir. Eğer disk kullanımınızı takip etmek istiyorsanız Windows’un Görev Yöneticisi uygulamasından yardım alabilirsiniz.

Bilgisayarımdaki Virüsler Nasıl Temizlenir?

Bilgisayarınıza bulaşan kötü amaçlı yazılımları temizlemenin birkaç farklı yolu bulunmaktadır. Bunlardan ilki başarısını kanıtlamış, popüler antivirüs programlarından bir tanesini kullanarak sisteminizi taramaktır. Bu aşamada tercih edeceğiniz virüs koruma yazılımının başarımı son derece önemlidir. Başarısız çözümler kullanmak sisteminizdeki virüslerin gözünüzden kaçmasına neden olabilir.

Virüs temizlemede en etkili yöntem ise pek çok kişinin de bildiği üzere format atmaktır. Bu aşamada Windows ayarları içerisinden yapılabilen sıfırlama işleminden bahsedilmediği unutulmamalıdır. Sistem dosyalarınız tam anlamıyla yenilenmelidir, bu da sadece format ile mümkün olur. Aynı zamanda diskinizi de tam anlamıyla biçimlendirmek virüsleri sisteminizden söküp atmak için önemlidir.

Peki siz bilgisayarınızda virüslerden korunmak için neler yapıyorsunuz? Cihazınıza virüs bulaştığında uyguladığınız çözümler neler? Cevaplarınızı bizlerle yorumlar kısmında paylaşabilirsiniz.

Ceren {Ceren}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir