Kapat
Hayat Kurtaran Deprem Uyarı Sistemi Nasıl Aktif Edilir? (Android)
Android 0

Hayat Kurtaran Deprem Uyarı Sistemi Nasıl Aktif Edilir? (Android)

Google’ın bu yılın başında tanıttığı hayat kurtaran özelliği deprem uyarı sistemi nasıl aktif edilir? Adım adım açıklıyoruz!

ABD’li teknoloji devi Google, Android işletimini düzenli olarak geliştirmeye ve güncellemeye devam ediyor. Akıllı telefon dünyasının en popüler işletim sistemi, pek çok farklı özelliğe sahip. Ancak bunlardan bir tanesi hayat kurtaran cinsten. Android’in yeni deprem uyarı özelliği sizi bir felaketten kurtarabilir. Nasıl mı? İşte cevabı!

Deprem Uyarı Özelliği Nedir?

Android işletiminin hayat kurtaran yeni özelliği deprem uyarı sistemi, birkaç adımda kolay bir şekilde etkinleştirilebiliyor. Telefonun ivmeölçer donanımından yardım alan özellik, depremleri algılayabiliyor ve hem size hem de çevrenizdeki kullanıcılara uyarı gönderiyor. Bu sayede depremi fark etmek ve aksiyon almak daha kolay hale geliyor.

Google’ın deprem uyarı sistemi sadece bir yıl içerisinde Türkiye’deki birçok depremi algıladı ve başarıyla çalışıyor. Deprem uyarı sistemi, 5 Ocak 2022 tarihinde Antalya’da meydana gelen 5,3 büyüklüğündeki depremi saniyeler kala kullanıcılara bildirerek birçok can kaybını önledi.

Deprem Uyarı Sistemi Nasıl Aktif Edilir?

  1. Ayarlar uygulamasını açın.
  2. Konum, Deprem uyarıları yolunu takip edin.
  3. Deprem uyarıları seçeneğini etkinleştirin.
  4. İşte bu kadar!

Google, özelliğin tüm depremleri bildireceğinin garantisini vermiyor. Bu özelliği kullanmak isteyen kişilerin konum özelliklerini sürekli olarak açık tutması gerektiğini de hatırlatalım. Eğer özellik Ayarlar uygulamasında görünmüyorsa telefonunuz desteklemiyor demektir.

Peki siz Android’in yeni deprem uyarı özelliğini kullanıyor musunuz? Özellik hakkındaki düşüncelerinizi bizlerle yorumlar kısmında paylaşabilirsiniz.

Ceren {Ceren}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir