Kapat
Google Şifre Yöneticisi Nedir? Nasıl Kullanılır?
İnternet 0

Google Şifre Yöneticisi Nedir? Nasıl Kullanılır?

Yoksa siz hala Google’ın popüler parola yöneticisini denemediniz mi? Google Şifre Yöneticisi nedir? Nasıl kullanılır? İşte cevabı!

Dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinden Google, arama motorunun yanı sıra pek çok uygulama ve hizmete de ev sahipliği yapıyor. ABD’li şirketin en popüler uygulamaları arasında YouTube, Gmail, Haritalar gibi uygulamalar geliyor. Google’ın bir de kullanıcıların hayatını kolaylaştırmak için sunduğu hizmetler var. Bunların en önemlisi şifrelerinizi tek bir yerde saklamanıza olanak sağlayan Google Şifre Yöneticisi. Pek, Google Şifre Yöneticisi nedir? Nasıl kullanılır?

Google Şifre Yöneticisi Nedir?

Google Şifre Yöneticisi, adından da anlaşılabileceği üzere şifrelerinizi tek bir noktada toplamanıza olanak sağlayan bir şifre yöneticisidir. Google Şifre Yöneticisi sayesinde internet sitelerine girişte kullandığınız şifreler otomatik olarak kaydedilir ve yeniden giriş yapmak istediğinizde şifre otomatik olarak doldurulur. Bu sayede her internet sitesine girişti tekrar tekrar şifre girmeniz gerekmez.

Google’ın şifre yöneticisi zamandan tasarruf sağladığı gibi her internet sitesinde farklı şifre kullanan ve bunları hatırlamakta zorluk çekenler için de son derece faydalı. Güvenliğinizi önemsiyorsanız her internet sitesinde farklı şifre kullanmak veri güvenliğiniz için son derece önemlidir. Ancak pek çok farklı şifreyi hatırlamak her zaman kolay olmayabilir. Google Şifre Yöneticisi işte bunun için var!

Google Şifre Yöneticisi, sadece şifrelerinizi depolamak ve internet sitelerine girişte bu şifreleri otomatik olarak doldurmakla da sınırlı kalmaz. Kullandığınız ve hizmete kaydettiğiniz şifreleriniz zayıf veya daha önce kötü amaçlı kişiler tarafından ele geçirilmiş şifreler ise sizi bu konuda uyarır.

Google Şifre Yöneticisi, LastPass ve 1Password gibi rakiplerin olduğu şifre yöneticisi uygulamaları arasında tercih edebileceğiniz en iyi seçeneklerden bir tanesidir. Android ve Chrome kullanıcılarının yakından tanıdığı uygulama Windows, macOS ve iOS işletim sistemlerinde de kullanılabilir.

Google Parola Yöneticisi Nasıl Kullanılır?

Google’ın şifre yöneticisi hizmeti Android ve Chrome ile kullanılabilir. Windows, macOS ve iOS kullanıcılarının Google Şifre Yöneticisi’nden faydalanabilmesi için Chrome’u yüklemeleri gerekmektedir. Google Şifre Yöneticisi kullanımı oldukça basit bir uygulamadır.

  1. Chrome’u açın.
  2. Şifresini kaydetmek istediğiniz hesaba giriş yapın.
  3. Başarıyla oturum açtıktan sonra sağ üstte çıkan bildirime odaklanın.
  4. Kullanıcı adı ve şifre doğru ise mavi renkli kaydet butonuna tıklayın.
  5. İşte bu kadar!

Bu işlemi hesabınıza ilk girişte yapmanız yeterli olacaktır. Birkaç adımda şifreniz Chrome’a kaydedilecek ve bundan sonra otomatik olarak doldurulacaktır. Dilerseniz kaydedilen kullanıcı adı ve şifrenizi daha sonra görüntüleyebilir, düzenleyebilir ya da silebilirsiniz. Bunun için Chrome uygulamasının ayarlarına gitmek ve Şifre Yöneticisi seçeneğine tıklamak yeterlidir.

Peki siz şifrelerinizi saklamak için hangi uygulamayı tercih ediyorsunuz? Şifre saklama ile ilgili alternatif çözümleriniz varsa bizimle yorumlar kısmında paylaşabilirsiniz.

Ceren {Ceren}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir