Kapat
Windows 11'in Kötü Özellikleri: Bunları Biliyor Muydunuz?
Windows 0

Windows 11’in Kötü Özellikleri: Bunları Biliyor Muydunuz?

Microsoft’un en yeni işletim sistemi Windows 11’in kötü özellikleri! İşte herkesin bilmediği o eksikler!

Dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinden Microsoft, Windows işletim sistemi ile bilgisayar dünyası için en önemli isimlerin başında geliyor. Masaüstü, dizüstü, All In One fark etmeksizin tüm bilgisayarlarda en çok kullanılan işletim sistemi Windows olarak karşımıza çıkıyor. İlk olarak 1985 yılının Kasım ayında sunulan Windows, köklü geçmişi ve efsaneleşen sürümleri ile pek çok bilgisayar kullanıcısının gönlünde taht kurmuş durumda. Popüler işletim sistemi, Windows 10 ve Windows 11 sürümleriyle çok ilerleme katetti. Ancak hala eksikleri ve kötü özellikleri yok değil. Peki, Windows 11’in kötü özellikleri neler? İşte cevabı!

Windows 11’in Kötü Özellikleri

Microsoft, Windows 10 işletim sistemini Temmuz 2015’de kullanıcılara sundu ve uzun süre bu sürümü geliştirmeye devam etti. Tarihler Ekim 2021’i gösterdiğinde, Windows 10 artık en güncel Windows sürümü değildi. Windows 10’un yerine gelen Windows 11, yumuşak çizgilere sahip modern tasarımı ile dikkatleri üstüne çekmeyi başardı.

Windows 11’in en çok yenilik sunduğu kısım pek çok kişinin de tahmin edebileceği üzere tasarım oldu. Windows 10 hala güncel görünse de çıktığı yılın tasarım trendleri doğrultusunda köşeli hatlara sahipti. Windows 11’de ise tasarım anlayışı tümüyle değiştirildi. Microsoft, Windows 11 sürümünde yeni özelliklere ve geliştirmelere de yer verdi.

Yaklaşık bir yıl önce piyasaya sürülen Windows 11, her geçen gün güncellemeler ile iyileştirilmeye devam etse de hala gelişimini tamamlamak için uzun bir yolu var. Windows 11’deki tek problem eksik iyileştirmeler de değil. Microsoft, yeni sürümde Windows 10’da olan bazı özellikleri kaldırma yoluna gitti. Bu da uzun yıllardır Windows kullanan kişilerin bazı alışkanlıklarının bozulmasına neden oldu.

Donanım Gereksinimleri

Microsoft, her yeni işletim sisteminde en düşük ve ideal sistem gereksinimlerini yayınlıyor. Windows 11, geçmiş sürümlere kıyasla çok daha sıkı sistem gereksinimlerine ihtiyaç duyuyor. Bunun en önemli sebebiyse şirketin yeni sürümde almış olduğu güvenlik önlemleri.

Windows 11, parolalar, sertifikalar veya şifreleme anahtarları gibi sisteminizin kimliğini doğrulamak için kullanılan verileri güvenli bir şekilde depolayabilen TPM 2.0 mikrodenetleyicisine ihtiyaç duyar. Bu, Windows 11’i kullanan kişilerin güvenliği için son derece önemlidir. Ancak eski bilgisayarlarda TPM 2.0 çipi bulunmadığı için Windows 11’i her bilgisayara yüklemek mümkün olmayabilir.

Bilgisayarınızı Windows 11’e yükseltmeden önce sistem gereksinimlerini detaylı olarak incelemekte ve bilgisayarınızda TPM 2.0 çipi bulunduğundan emin olmakta fayda var. TPM 2.0 olmayan bilgisayarlara Windows 11 yüklemek için çeşitli yöntemler mevcut olsa da bunun sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın.

Başlat Menüsü

Geçmişte yayınlanan pek çok sürümde yer alan başlat menüsü, Windows ile özdeşleşmiştir. İşletim sisteminin en kullanışlı özelliklerinden bir tanesi olan başlat menüsü, Windows 11’de işlevselliğini kaybetmiş olsa da hayatına devam etmektedir. Yeni sürümün tasarımı gereği ekranın ortasında, devasa boyutlarda açılan yeni başlat menüsü artık eskisi kadar kullanışlı değil.

Windows 11’in Kötü Özellikleri: Görev Yöneticisini Açmak

Windows kullanıcıları için Görev Yöneticisi, en önemli sistem uygulamalarından bir tanesidir. Görev Yöneticisi, başlangıçta açılacak uygulamaları düzenlemek, CPU ve RAM kullanımı gibi detayları görmek, yanıt vermeyen programları zorla kapatmak gibi işlere yarar. Windows’da bu uygulamayı açmanın birkaç yolu vardır. Bunlardan bir tanesi de görev çubuğuna sağ tıklamak ve açılan menüden Görev Yöneticisine tıklamaktır. Windows 11 hariç. Windows 11 kullanıcılarının Görev Yöneticisi uygulamasına gitmek için diğer yöntemleri uygulaması gerekir.

Sağ Tık Menüsü

Microsoft, yeni işletim sisteminde her şeyin çok daha sade ve kullanışlı olmasını hedefliyor. Sağ tık menüsü de bu doğrultuda sadeleştirilen alanlar arasında. Windows 10’da bir öğeye sağ tıkladığınızda bu alanda yapabileceğiniz tüm işlemleri görmeniz mümkündü. Windows 11’de ise ilk seferde yalnızca sık kullanılan işlemleri görebilirsiniz. Daha fazlası için bir kez daha tıklamanız gerekli. Bunu daha hızlı yapmak için öğeye tıkladıktan sonra Shift ve F10 tuşlarına aynı anda basabilirsiniz.

Windows 11’in sağ tık menüsündeki bir diğer düşürme ise dosya konumunu aç seçeneği. Eskiden öğenin dosya konumuna birkaç tıklamayla ulaşmak mümkündü. Artık bunun için daha uzun bir yol izlememiz gerekecek gibi görünüyor.

Microsoft Hesabı

Microsoft, Windows 11’i kullanmak isteyen herkesin Microsoft hesabına giriş yapmasını istiyor. Microsoft’un bir süredir bu konudaki diretmeleri artık Windows 11 Pro için dahi Microsoft hesabını gerektiriyor. Bu, Windows 11’i yükleyebilmek için artık bir internet bağlantısına ihtiyacınız var demektir.

Peki siz Windows 11’i nasıl buluyorsunuz? Size Windows 11 mi daha başarılı yoksa Windows 10 mu? Düşüncelerinizi bizlerle yorumlar kısmında paylaşabilirsiniz.

Ceren {Ceren}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir