Kapat
iPhone 14 Pro Almak İçin 6 Neden: Neden Almalı?
iOS 0

iPhone 14 Pro Almak İçin 6 Neden: Neden Almalı?

Apple’ın bugüne kadarki en gelişmiş iPhone modeli iPhone 14 Pro’yu neden almalı? İşte iPhone 14 Pro almak için 6 neden!

Apple, geçtiğimiz günlerde yeni iPhone 14 ailesi ile birlikte pek çok ürününü kullanıcıların beğenisine sundu. Etkinliğin gözdesi her yıl olduğu gibi bu yıl da yeni iPhone’lar oldu. iPhone 14, iPhone 14 Plus, iPhone 14 Pro ve iPhone 14 Pro Max isimleriyle tanıtılan yeni iPhone 14 ailesi bu yıl her zamankinden farklı. iPhone 13 ailesinde gördüğümüz mini modeli kaldırıldı ve yerine iPhone 14 Plus getirildi. iPhone 14 ve iPhone 14 Plus, pek çok yenilikten mahrum kalırken gerçek geliştirmeler sadece Pro modellerinde sunuldu.

Yeni iPhone ailesinde geliştirmelerin yalnızca Pro modellerde karşımıza çıkması iPhone 14 Pro ve iPhone 14 Pro Max modellerinin alıcılığını da arttırmış oldu. iPhone 14 ve iPhone 14 Plus ise hala yenilenmiş A15 Bionic işlemciye ve iPhone 13 ile benzer özelliklere sahip. Peki, bu yenilikler ışığında iPhone 14 Pro neden almalı? İşte herkesin merak ettiği o sorunun 6 cevabı!

iPhone 14 Pro Almak İçin 6 Neden

Dynamic Island Ekran

Apple, iPhone X ile hayatımıza giren ve yıllardır iPhone modellerinde görmeye devam ettiğimiz çentiği farklı bir boyuta taşıdı. iPhone 14 Pro ile tanıştığımız Dynamic Island sayesinde çentik artık çok daha küçük ve işlevsel. Yeni çentik tasarımı sayesinde artık bu alan hem daha küçük görünüyor hem de işlevsel özelliklere sahip.

Dynamic Island, Apple Music, FaceID ve telefon aramaları ile uyumlu olarak çalışıyor. Bildirimler, desteklenen uygulamalarda çentiğin etrafından çıkıyor. iPhone 14 Pro ile yıllardır görmeye alışkın olduğumuz yukarıdan düşen bildirimlere veda etme vakti. Uygulama geliştiricilerinin bu alanda çalışmalarını tamamlaması ile daha pek çok uygulamanın çentik ile uyumlu çalışması da mümkün.

iPhone 14 ve iPhone 14 Plus modelleri ise iPhone 13’de gördüğümüz çentiğin biraz küçültülmüş haliyle yola devam ediyor. Bu da iPhone 14 Pro’yu diğer modellerden ayıran en büyük özellik. iPhone 14 Pro, Dynamic Island özelliğiyle yeni bir cihaz olduğunu belli eden cinsten.

iPhone 14 Pro Almak İçin 6 Neden: Always On Display

Android dünyasında uzun yıllardır var olan ancak iPhone’da bir türlü sunulmayan her zaman açık ekran özelliği Apple Watch’dan sonra artık iPhone 14 Pro’da da kullanılabilir! Apple, kullanıcıların uzun süredir merakla beklediği Always On Display özelliğini iPhone 14 Pro ile nihayet kullanıma sundu. Her zaman açık ekran özelliği elbette diğer pek çok özellik gibi iPhone 14 ve iPhone 14 Plus’a verilmedi.

Apple, Always On Display özelliğini akıllı telefonlarına getirmek için geç kalmış olsa da her zamanki gibi rakiplerinden ayrışmayı başardı. iPhone 14 Pro modellerinde karşımıza çıkan her zaman açık ekran özelliği Android telefonlarda gördüğümüzden çok daha farklı şekilde sunuldu. Apple, bu özelliğin kullanıldığı durumlarda ekranı tamamen siyah hale getirmek yerine ekranı olabildiğince karartmayı ve yenileme hızını düşürmeyi tercih etti.

iPhone 14 Pro ve iPhone 14 Pro Max’te karşımıza çıkan Always On Display özelliği sayesinde duvar kağıdını her an görmeye devam etmek mümkün hale geldi. iOS 16 ile sunulan geniş özelleştirme seçenekleri de her zaman açık ekran özelliğine hizmet ediyor. Apple, bugüne kadarki en iyi her zaman açık ekran özelliğini sunuyor.

Yeni 48 MP Kamera

Apple, iPhone 6S modelinden iPhone 13 Pro’ya kadar 12 MP kameralar kullanmaya devam ediyordu. 8K çözünürlükte video kaydının telefonlara gelmesi ile kamera çözünürlüklerinin arttırılacağı biliniyordu, öyle de oldu. iPhone 14 Pro ile artık 8K çözünürlüğünde video kaydının yapılabilmesiyle birlikte kamera çözünürlüğünde büyük bir yükseltmeye gidildi. Artık iPhone 14 Pro ve iPhone 14 Pro Max 48 MP ana kameraya sahip.

iPhone 14 Pro modelindeki tek kamera iyileştirmesi çözünürlükle de sınırlı kalmadı. Yeni Pro modelinde önceki nesle kıyasla %65 daha büyük sensörlere yer verildi. Bu da iPhone 14 Pro’nun daha fazla ışık yakalayabileceği ve ayrıntı görebileceği anlamına geliyor. Apple’ın iddialarına göre iPhone 14 Pro, düşük ışıkta iPhone 13 Pro’dan iki kat daha iyi performans gösteriyor. iPhone 14 Pro, gece çekimleri için şu anda tercih edebileceğiniz en iyi akıllı telefonlardan bir tanesi, belki de en iyisi!

iPhone 14 Pro Almak İçin 6 Neden: A16 Bionic Yongası

Apple, iPhone modellerinde pek çok konuyla övünse de şirketin en başarılı olduğu konuların başında performans geliyor. iPhone 14 Pro ailesi, Apple’ın yeni geliştirmiş olduğu A16 Bionic yonga setini kullanıyor. Bugüne kadarki en güçlü yonga seti olma özelliğini taşıyan A16 Bionic, iPhone 14 Pro’nuzu şaha kaldıracak! Pro modellerinde güçlü yonga setleri, oyun ve video çıktısı alma gibi işlemler için büyük önem arz ediyor.

iPhone 14 Pro’ya güç veren A16 Bionic yonga seti, 4 nm üretim sürecinden geçiyor ve saniyede 17 trilyona varan işlem yapabiliyor. Apple, yeni yonga setiyle gururlanırken bunun rakiplerinden %40’a kadar daha hızlı olduğunu iddia ediyor. A16 Bionic, yenileme hızını 1 Hz’e kadar düşürmeye yarayana özel bir ekran motoruna sahip ve bu da Pro modellerinde her zaman açık ekran özelliğini görmemizi sağlıyor.

Apple’ın yeni Pro modellerini nasıl buldunuz? Sizce iPhone 14 Pro, iPhone 14 ve iPhone 14 Plus ile arasındaki fiyat farkını ödemeye değer mi? Düşüncelerinizi bizlerle yorumlar kısmında paylaşmayı unutmayın!

Ceren {Ceren}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir